Bechtěrevova choroba: Komplexní průvodce

Bechtěrevova choroba, známá také jako ankylózující spondylitida, je chronické autoimunitní onemocnění, které primárně postihuje páteřní obratle. Jedná se o zánětlivý proces, při kterém dochází k postupnému tuhnutí vazů a kloubů, zejména v oblasti páteře. Osoba trpící tímto onemocněním je označována jako běchtěrevik.

 

Obsah

  1. Příznaky a projevy
  2. Příčiny vzniku
  3. Diagnostika
  4. Léčba a léčebné postupy
  5. Život s Bechtěrevovou chorobou
  6. Prevence a životní styl
  7. Zajímavosti a mýty
  8. Aktuální výzkum
  9. Možné komplikace
  10. Psychologický dopad
  11. Závěr
  12. Zdroje


Příznaky a projevy

Příznaky Bechtěrevovy choroby se mohou lišit od jedince k jedinci a nejčastěji se objevují mezi 18 a 30 lety. Nejčastějšími příznaky jsou:

 

  • Bolest v oblasti dolní části páteře a v místě skloubení křížové kosti s pánevními kostmi, zvláště ráno po probuzení. Bolest je nejhorší, když je běchtěrevik v klidu, zmírňuje se při fyzické aktivitě.
  • Postupné tuhnutí zad, které může vést k omezené pohyblivosti.
  • Bolest a ztuhlost v oblasti krku.
  • Unavenost a malátnost.
  • V mladém věku může nemoc začínat otoky velkých kloubů na končetinách. Postižení páteře přichází později.
  • Další méně časté příznaky zahrnují bolesti kloubů, zánět očí nebo srdeční komplikace.


Příčiny vzniku

Přesná příčina Bechtěrevovy choroby zůstává nejasná, ale věří se, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje klíčovou roli v jejím vývoji. Mnoho pacientů s tímto onemocněním má antigen HLA-B27, ale ne všichni lidé s tímto genem onemocní. U osob s tímto genem je pravděpodobnost vzniku onemocnění o 300krát vyšší než u osob, který tento antigen nevlastní. Infekce mohou také vyvolat nebo zhoršit příznaky Bechtěrevovy choroby, zejména u lidí s predispozicí k onemocnění.


Diagnostika

Diagnostika Bechtěrevovy choroby může být náročná, protože její příznaky často připomínají jiné formy revmatismu nebo jiné onemocnění pohybového aparátu. Lékaři obvykle vyžadují kombinaci fyzikálního vyšetření, laboratorních testů na přítomnost antigenu HLA-B27 a zobrazovacích vyšetření, jako je rentgen nebo MRI.


Léčba a léčebné postupy

Léčba Bechtěrevovy choroby se zaměřuje na snížení příznaků a zpomalení postupu onemocnění. Ačkoli neexistuje lék, který by chorobu vyléčil, správná léčba může výrazně zlepšit kvalitu života pacientů.

 

  • Protizánětlivé léky: Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou často první volbou pro snížení bolesti a zánětu.
  • Biologická léčba: Biologické léky cílí na specifické části imunitního systému, které způsobují zánět a poškození kloubů. Biologická léčba je velmi účinná a působí rychle, avšak její dostupnost je bohužel velmi omezená.
  • Fyzioterapie: Cvičení a fyzioterapie mohou pomoci udržet klouby flexibilní a zlepšit sílu a kondici.
  • Operace: V některých případech, kdy je poškození kloubů vážné, může být nutná operace pro nahrazení kloubů nebo pro korekci deformity páteře.


Život s Bechtěrevovou chorobou

Život s Bechtěrevovou chorobou může představovat určité výzvy, ale s odpovídající léčbou a podporou je možné vést plnohodnotný život. Mnoho pacientů hledá podporu v komunitních skupinách nebo online fórech, kde mohou sdílet své zkušenosti a získávat rady od ostatních s podobným onemocněním. Pro pacienty s tímto onemocněním u nás existuje organizace Klub běchtěreviků.


Prevence a životní styl

Ačkoli nelze Bechtěrevovu chorobu předejít, dodržování některých doporučení může pomoci zmírnit příznaky a zlepšit celkový zdravotní stav:

 

  • Pravidelné cvičení: Udržuje klouby flexibilní a posiluje svaly kolem nich.
  • Nekouřit: Kouření může zhoršit příznaky a zrychlit postup onemocnění.
  • Pravidelná kontrola: Pravidelné lékařské kontroly pomáhají monitorovat postup onemocnění a přizpůsobit léčbu podle potřeby.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Bechtěrevova choroba, neboli ankylozující spondylitida je zánětlivé onemocnění postihující páteř. Základem léčby je pravidelné cvičení, rehabilitace a fyzikální terapie. Nemoc není zcela léčitelná a podávané léky se zaměřují na zmírnění příznaku a zpomalení progrese onemocnění. Bechtěrevik by měl pravidelně docházet k revmatologovi, ortopedovi a na fyzioterapii.“

 


Zajímavosti a mýty

Existuje mnoho mýtů a nesprávných představ o Bechtěrevově chorobě. Jedním z nejběžnějších mýtů je, že je onemocnění postihuje pouze starší lidi. Ve skutečnosti může Bechtěrevova choroba začít v jakémkoli věku, často se projevuje už v dospívání nebo ve dvaceti letech.

 

Jiný běžný mýtus tvrdí, že cvičení zhoršuje příznaky. Ve skutečnosti může pravidelné cvičení pomoci zmírnit bolest a ztuhlost a je klíčovou součástí léčby.


Aktuální výzkum

Bechtěrevova choroba je předmětem intenzivního vědeckého výzkumu po celém světě. Vědci se snaží lépe pochopit genetické a environmentální faktory, které mohou vyvolat nebo přispět k vývoji onemocnění. Současné studie se zaměřují na vývoj nových léčiv, které by cíleně blokovaly zánětlivé procesy spojené s Bechtěrevovou chorobou.


Možné komplikace

Bechtěrevova choroba může způsobit řadu komplikací, pokud není správně léčena. Tyto komplikace zahrnují:

 

  • Zánět očí: Známý také jako uveitida, jedná se o zánět vnitřní části oka, který může způsobit bolest, zčervenání a zhoršení vidění.
  • Srdeční komplikace: Bechtěrevova choroba může ovlivnit aortu, což je hlavní krevní céva odcházející od srdce, což může vést k problémům s chlopněmi.
  • Problémy s dýcháním: Pokud se postihnou klouby mezi žebry a páteří, může to omezit schopnost plic se plně rozšířit, což může způsobit potíže s dýcháním.


Psychologický dopad

Chronická bolest a omezená pohyblivost spojená s Bechtěrevovou chorobou může mít významný psychologický dopad na postižené. Mnoho pacientů může čelit problémům s úzkostí, depresí nebo stresem. Je důležité, aby pacienti hledali psychologickou pomoc a podporu, aby se vypořádali s těmito výzvami.

 

Závěr

V tomto článku jsme se dotkli mnoha aspektů Bechtě­revovy choroby – od nezaměnitelných znaků a příznaků po nejnovější léčebné postupy a strategie pro zvládání každodenních výzev. Toto chronické zánětlivé onemocnění páteře a kloubů může značně ovlivnit kvalitu života, ale díky moderní medicíně a terapeutickým přístupům se otevírají nové možnosti pro ty, kdo se s Bechtěrevovou chorobou potýkají.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.ni­ams.nih.gov/he­alth-topics/ankylosing-spondylitis

https://www.web­md.com/ankylo­sing-spondylitis/what-is-ankylosing-spondylitis

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC6857­996/

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/an­kylosing-spondylitis/sym­ptoms-causes/syc-20354808

https://www.bechte­revovanemoc.cz/

https://www.zdra­votnickydenik­.cz/2018/05/bechte­revova-choroba-ucinna-lecba-uz-existuje-vsechny-pacienty-potreba-prijit-vcas/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.