Barvoslepost

Barvoslepost, známá také jako daltonismus, je oční porucha, která omezuje schopnost rozlišovat určité barvy nebo jejich kombinace. Tato porucha má různé stupně závažnosti, od mírné po úplnou neschopnost vnímat určité barvy. Barvoslepost je poměrně běžným jevem, způsobeným pozměněnou senzitivitou jednoho nebo více čípků, postihujícím lidi po celém světě, a může významně ovlivňovat každodenní život.

Příčiny barvosleposti

Příčiny barvosleposti jsou různé. Jednou z nejběžnějších je genetická predispozice, kdy se barvoslepost dědí z generace na generaci. Dalšími příčinami jsou být traumatická poranění oka, infekce, potažmo některé léky. S tím souvisí fakt, že barvosleposti se nedá úplně předchá­zet, to jediné, co můžete pro své oči udělat je chránit si je při práci a pravidelně navštěvovat očního lékaře.

Typy barvosleposti

deuteranopie

Deuteranopie

Nejčastější typ barvosleposti zahrnující problémy s vnímáním zelené a červené barvy

protanopie

Protanopie

Neschopnost rozpoznat zelenou a červenou barvu

tritanopie

Tritanopie

Potíže s rozeznáním modré a zelené, fialové a červené a žluté a růžové

Diagnostika a testy barvosleposti

Diagnóza barvosleposti může být provedena různými způsoby. Pravděpodobně už jste se setkali s Ishihara testem, který obsahuje obrázky s ukrytými číslicemi vytištěnými různými barvami. Pokud osoba nerozezná určitou číslici, může to naznačovat přítomnost barvosleposti. Barvoslepost u dětí se zjišťuje podobným testem, místo číslic jsou ale použité skryté obrázky.

Pilulka odborník Simona Tučková říká:

„Barvoslepost, známá také jako porucha barevného vidění, byla poprvé odborně popsána britským chemikem a fyzikem Johnem Daltonem v roce 1794. Dalton touto poruchou sám trpěl, a proto se barvosleposti říká také daltonismus. Jak barvoslepost vzniká?

 

Sítnice oka obsahuje dva typy buněk: tyčinky a čípky. Tyčinky jsou odpovědné za vnímání světla a vidění při nízkém osvětlení, zatímco čípky umožňují barevné vidění. Existují tři typy čípků, z nichž každý je citlivý na jednu ze základních barev: červenou, zelenou a modrou. Pokud dojde k vrozené poruše vývoje čípků, např. těch citlivých na červenou barvu, člověk není schopen tuto barvu rozeznat. Nejběžnější formou barvosleposti je zhoršené vnímání červené a zelené barvy.“

Život s barvoslepostí

Barvoslepost má vliv na každodenní život jednotlivců, kteří s ní žijí. Tato oční porucha omezuje schopnost rozlišovat určité barvy nebo barevné kombinace. Osoby trpící barvoslepostí se musí přizpůsobovat různým situacím, které vznikají kvůli jejich poruše zraku. Je to i každodenní příprava jídla, řízení automobilu nebo výběr oblečení. V pra­covním prostředí může barvoslepost omezovat určitá povolání, jako je práce v oblasti designu nebo dopravy.

V dnešní době jsou k dispozici i brýle pro barvoslepé, které filtrují světla různých vlnových délek a slibují tak svým uživatelům lepší vidění a rozpoznávání barev. Zablokují jednu z barev, aby byl dotyčný schopný vidět více jiné barvy, která bývá normálně upozaděná (např. u deuteranopie blokace červené, aby byla viditelná i zelená barva).

Řidičský průkaz a barvoslepost

Řidičský průkaz dostanete, pokud nemáte úplnou poruchu barvocitu, kdy byste neviděli žádné barvy, stejně jako musíte nějakým způsobem rozpoznat červenou od zelené barvy, přestože je třeba vnímáte jinak.

Závěr

Barvoslepost je oční porucha, která omezuje schopnost vnímat určité barvy nebo barevné kombinace. Pro osoby trpící touto poruchou může mít významný vliv na jejich každodenní život, včetně práce, školy a volného času. Ačkoli neexistuje žádná léčba, existují různá opatření a pomůcky, které mohou pomoci lidem s touto poruchou lépe se přizpůsobit svému prostředí. Je důležité zvýšit povědomí o barvosleposti a zajistit, aby lidé trpící touto poruchou měli podporu a možnosti kvalitního života. Výzkum v oblasti barvosleposti pokračuje, což může vést k vývoji nových technologií a léčebných postupů v budoucnosti.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/381-poruchy-barvocitu

https://www.ne­i.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/color-blindness/types-color-vision-deficiency

https://www.ne­ovize.cz/jake-jsou-ocni-vady-a-onemocneni/bar­voslepost/

Autor článku

Simona Tučková

Vystudovala jsem obor zdravotnické lyceum na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Ráda ve volném čase chodím s kamarády ven, sportuji. Baví mě učit se novým věcem a mám velmi blízko ke zdravotnictví.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.