Barotrauma: příčiny, prevence a léčba

Barotrauma je fyzické poškození způsobené rozdílem tlaku (řecky baros) mezi vnějším prostředím a vnitřními dutinami těla. Zejména se týká středního ucha a plic. Nastává v situacích, kdy je osoba vystavena výrazným změnám tlaku, například při letu letadlem.

 

Obsah

  1. Příčiny barotraumatu
  2. Druhy barotraumatu
  3. Příznaky barotraumatu
  4. Diagnostika
  5. Léčba barotraumatu
  6. Prevence barotraumatu
  7. Komplikace
  8. Závěr
  9. Zdroje
pilulka

Příčiny barotraumatu

Existuje několik typických situací, kdy dochází k barotramatu, obzvláště pokud nejsou dodržena bezpečnostní opatření:
 

  • Potápění: Při rychlém vynoření se z hloubky může dojít k prudké změně tlaku. V tomto případě se jedná o tzv. dekompresní nemoc.
  • Letectví: Příliš rychlé stoupání nebo klesání letadla může způsobit změny v tlaku vnějšího prostředí ve srovnání s tlakem v tělesných dutinách.
  • Práce ve vysokém nadmořském výšce: Rychlá změna v nadmořské výšce, zejména pokud osoba není zvyklá na takové podmínky a neaklimatizuje se postupně.
  • Mechanická ventilace: Osoby s respiračními problémy, které vyžadují mechanickou asistenci dýchání, mohou ohroženy barotraumatem, pokud je zařízení nastaveno na příliš vysoký tlak.

Druhy barotraumatu

Typy barotraumat rozlišujeme podle postižené části těla:

Barotrauma ucha

Způsobeno neschopností vyrovnat tlak mezi středním uchem a vnějším prostředím. Často se vyskytuje u potápěčů a letců.

Barotrauma plic

Nastává, když se alveoly (malé vzduchové vaky v plicích) roztrhnou v důsledku rychlé změny tlaku.

Barotrauma sinusu

Podobné jako barotrauma ucha, ale postihuje vedlejší dutiny nosní, které zasahují až do čela a tváří.

Barotrauma zubu

Méně běžný typ. Nastává, když vzduch zůstane v zubním nervu, což vede k bolesti v důsledku změn tlaku.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka shrnuje:

„Barotrauma je úraz způsobený vlivem prudké změny tlaku mezi vnějším prostředím a vnitřními dutinami těla, tj. jeho zvýšením či poklesem. Může dojít až k ruptuře bubínku nebo dekompresní nemoci. Barotrauma se nejčastěji týká potápěčů a letců.

Prevence spočívá v postupné aklimatizaci na změny tlaku. Pokud byla osoba vystavena těmto rychlým změnám tlaku a projeví se u ní symptomy jako bolest uší, únava, závratě či dušnost, je důležité navštívit lékaře, který určí vhodnou léčbu.“

Příznaky barotraumatu

Příznaky barotraumatu se mohou lišit v závislosti na postižené části těla a závažnosti poranění. Příznaky se mnohdy zhoršují s pokračujícím vystavením tlakovým změnám.
 

  • Příznaky barotraumatu ucha mohou zahrnovat bolest nebo nepohodlí v uchu, závratě, ztrátu sluchu a pocit plnosti nebo ucpaní v uchu.
  • barotraumatu plic může člověk cítit bolest na hrudi, dušnost a může vykašlávat krev.
  • Barotrauma vedlejších dutin nosních se zase může projevit bolestí v obličeji nebo na čele, ucpaným nosem a bolestí hlavy.

Diagnostika

Diagnostika barotraumatu obvykle začíná fyzickým vyšetřením a anamnézou pacienta, tedy dotazováním se na původ a průběh potíží.

V případě ušních problémů se provádí jednoduchá otoskopie k vyšetření ucha pomocí speciálního nástroje, který se zasunuje do zvukovodu.

K diagnostice plicního barotraumatu může být vhodný rentgen hrudníku. Někdy se požívá i CT nebo MRI (magnetická rezonance), pokud je to nutné.

Léčba barotraumatu

U mírných případů barotraumatu ucha může postačovat jen klid a léky proti bolesti. V závažnějších případech může být nutná chirurgická intervence k opravě poškozené části ucha.

U barotraumatu plic může být nutné hospitalizace a léčba kyslíkem. Někdy je nutná také intubace (zavedení trubice pro dýchání) nebo mechanická ventilace. Důležité je také zabránit dalším tlakovým změnám, dokud se postižená oblast plně nezhojí.

Prevence barotraumatu

Podstatou prevence je minimalizovat rizika způsobená tlakovými změnami. Když má být člověk vystaven rychlým změnám tlaku, například při potápění nebo létání, je důležité postupně se aklimatizovat na nové podmínky. To může například pozvolné stoupání a klesání při létání.

Dále je vhodné vyvarovat se letu, pokud člověk zrovna prodělává nachla­zení nebo zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida), protože to může jen zvýšit riziko barotraumatu ucha.

Pokud je osoba vystavena tlakovým změnám v důsledku své práce nebo koníčku, měl by svůj zdravotní stav pravidelně konzultovat s lékařem a především dbát na dodržování doporučených bezpečnostních postupů.

Komplikace

Barotrauma může v některých případech vést k nepříjemným komplikacím, jako je trvalá ztráta sluchu, protržení bubínku, infekce středního ucha nebo dokonce plicní embolie.

U plicního barotraumatu může dojít k pneumotoraxu, což je nebezpečný stav, kdy vzduch uniká z plic do těla hromadí se mezi plící a hrudní stěnou, což může způsobit až kolaps plic.

Obdobnou komplikací je mediastinální emfyzém, kdy vzduch uniká do oblasti kolem srdce. Tyto stavy mohou být život ohrožující a vyžadují okamžitou lékařskou péči.

Závěr

Barotrauma je poranění, které je způsobeno změnami atmosférického tlaku. Ačkoliv je často spojováno s určitými aktivitami, jako je potápění nebo létání, může postihnout prakticky kohokoli vystaveného rychlým změnám tlaku. Pochopení rizik, příznaků a prevence barotraumatu může pomoci minimalizovat jeho dopady a zabezpečit rychlou léčbu v případě výskytu. Vždy je nejlepší poradit se s lékařem před zahájením jakékoli aktivity, která by mohla zvýšit riziko barotraumatu.

 

Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

Zdroje

https://www.he­alth.harvard.e­du/a_to_z/baro­trauma-a-to-z

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK482348/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/22071-barotrauma

https://emedi­cine.medscape­.com/article/768618-overview?form=fpf

https://medli­neplus.gov/ba­rotrauma.html

https://www.web­md.com/first-aid/barotrauma-decompression-sickness

https://www.nej­m.org/doi/full/10­.1056/NEJM19980205338­0606

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/322215

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/lung-barotrauma

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.