Avitaminóza

Co je to avitaminóza? Stav vznikající při naprostém nedos­tatku jednoho či více vitaminů v organismu, což může vést k řadě zdravotních komplikací. V současné době je její výskyt ojedinělý, v České republice je běžnější nedostatek vitaminů, zvaný hypovitaminóza. Tento článek poskytuje ucelený pohled na avitaminózu, její příčiny, příznaky a možnou prevenci či léčbu.

 

Obsah

 

Příčiny avitaminózy

Avitaminóza může být způsobena úplnou absencí příjmu vitaminů ve stravě, jejich zvýšenými ztrátami, jako je chronický průjem nebo nadměrné pocení, nebo zvýšenými požadavky na vitaminy během růstu, těhotenství či kojení. Specifické příčiny mohou zahrnovat malabsorpční syndromy, interakce s léky, alkoholismus a genetické faktory.

Příznaky avitaminózy

Symptomy avitaminózy bývají specifické pro každý vitamin:

 

K těmto specifickým příznakům se mohou přidat příznaky nespecifické jako je únava, ztráta chuti k jídlu nebo růstové poruchy u dětí.

Diagnostika avitaminózy

Diagnostika avitaminózy se opírá o klinické hodnocení symptomů bi­ochemické testy krve a moči, které mohou odhalit nedostatek specifických vitaminů. U některých vitaminů, jako je například B12, se mohou použít i specializované testy na zjištění jeho nedostatku v těle.

Pilulka odborník Simona Tučková říká:

„Nedostatek kyseliny listové (vitamin B9) během těhotenství může vést k vrozeným vadám, jako je rozštěp páteře. Proto se doporučuje suplementace kyselinou listovou před a během těhotenství. Intenzivní fyzická aktivita může zvýšit potřebu některých vitaminů, jako je vitamin B6 a B12, kvůli jejich roli v energetickém metabolismu. Vegetariáni a vegani můžou mít zvýšené riziko nedostatku vitaminu B12, železa, zinku a omega-3 mastných kyselin. Doporučuje se pečlivé plánování stravy nebo použití doplňků stravy.“

Prevence avitaminózy

Prevence avitaminózy zahrnuje vyváženou stravu bohatou na různé vitaminy, suplementaci ve specifických životních obdobích, jako je těhotenství, a omezení konzumace alkoholu a tabáku, které mohou vitaminy z těla vyplavovat nebo zhoršovat jejich vstřebávání.

Léčba avitaminózy

Léčba avitaminózy zahrnuje doplnění chybějících vitaminů buď změnou stravy nebo v kombinaci se suplementací. V některých případech může být potřeba léčba pod lékařským dohledem, zejména pokud avitaminóza vede k vážným zdravotním komplikacím.

Závěr

Avitaminóza je vážným zdravotním problémem, kdy vím určitý vitamin úplně chybí. Příznaky se většinou liší na základě toho,  Pokud budete dodržovat základní zásady zdravého stravování a vaše tělo nebude mít problém se vstřebáváním vitaminů, tohoto stavu se nemusíte obávat.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/biochemis­try-genetics-and-molecular-biology/avita­minosis

https://bezpec­nostpotravin.cz/ter­min/avitamino­za/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC2521­146/

https://www.nzip­.cz/clanek/1134-vitamin-b1-thiamin

https://bezpec­nostpotravin.cz/ter­min/avitamino­za/

Autor článku

Simona Tučková

Vystudovala jsem obor zdravotnické lyceum na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Ráda ve volném čase chodím s kamarády ven, sportuji. Baví mě učit se novým věcem a mám velmi blízko ke zdravotnictví.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.