Zpět do poradny
Dotaz z 12. 5. 2024

Atopický ekzém

AlergieKůže
Dobrý den. Chtěl bych se prosím s Vámi poradit ohledně mého atopického ekzému. Drobné projevy
ekzémů jsem měl už dříve - suchá kůže v obličeji, ruce, dlaně, ale nikdy v takové míře jako mám nyní (celá záda, nohy, část hrudníku), projevy - začervenání, hrubá kůže, hlavně svědění. Prozatím nevím co mi stav ekzémů takto zhoršilo, nevím příčinu ani spouštěče. Mám prosím několik dotazů:
1) Od podzimu (od zhoršení ekzému) se mi tvoří po celém těle dost modřin, vždy po čase zmizí, byl jsem na vyšetření krve, vše v pořádku... mohou modřiny souviset s tím ekzémem? Nemám je, že by se mi tvořily po škrábání, to jsem si ověřil. Zakoupil jsem si volně prodejný lék ASCORUTIN 100mg/20mg, který je na podporu cév a krevních vlásečnic, ale píše se tam, že se smí brát týden, někde jsem se dočetl, že lze užívat i dlouhodobě, nevíte prosím, zda by tyto léky mohli na výskyt modřin zabrat a zda je bezpečné je užívat dlouhodobě?
2) může být za zhoršením stavu kůže např. laktózová intolerance? Může pomoci např. jíst bezlaktózové potraviny? Lze nějak zjistit histaminová intolerance?
Moc děkuji. M. B.
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

hlavním cílem při léčbě atopického ekzému je, abyste co nejrychleji zahojili zanícená místa a průběžně obnovovali přirozenou kožní bariéru. Toho dosáhnete neustálým promazáváním pokožky krémy určenými na atopický ekzém. Alergické projevy organismu utlumíte díky lékům, které vám předepíše lékař.

Jedná se o léčbu symptomatickou - to znamená, že je namířena proti projevům onemocnění, ne jejich příčině.

Vhodné jsou také olejové koupele. Vyvarujte se používání parfémů a obyčejných mýdel.

Pokud zjistíte, že by ekzém způsobila nějaká potravina, zahajte dietní opatření. Intolerance a alergie na laktózu jsou dvě různé metabolické poruchy. Zatímco intolerance laktózy je způsobena nedostatkem enzymu laktázy, který rozkládá mléčný cukr laktózu, u alergie se jedná o imunitní odezvu organismu na mléčné bílkoviny, nikoli laktózu. Intolerance laktózy by neměla mít vliv na stav atopického ekzému, alespoň ne přímý, protože nesnášenlivost laktózy nijak nesouvisí s imunitním systémem, zatímco atopický ekzém ano. Ale střeva podrážděná nestravitelnou laktózou mohou být citlivější vůči alergenům pronikajícím z potravy do těla. Můžete provést testovací dietu, která je založena na jednoduchém principu dočasného vyřazování alergenů ze stravy. Pokud se po dvou až třech týdnech stav zlepší, což se často stává, znamená to, že problémový alergen je pravděpodobně jeden z těch vyřazených.

Histaminová intolerance je stav, kdy tělo není schopno efektivně metabolizovat histamin, který je přirozeně přítomen v některých potravinách, tím dochází k jeho nahromadění v těle. Toto může vést k různým nepříjemným příznakům, které mohou zahrnovat kožní vyrážky, bolesti hlavy, zažívací potíže a mnoho dalších.

Potraviny, které jsou bohaté na histamin jsou například potraviny s vysokým obsahem octa, ovoce a zelenina jako je avokádo, špenát nebo rajčata, ořechy, čočka, cizrna, zrající sýry, jakékoli uzené ryby a veškeré zpracované potraviny (konzervační látky obsahují velké množství histaminu). I zde může být navržen eliminačně-expoziční test, to znamená, že pacient po určitou dobu dodržuje přísnou nízkohistaminovou dietu a poté záměrně otestuje některou z rizikových potravin. Přítomnost reakce svědčí pro diagnózu histaminové intolerance.

Histamin je jednak přítomen v potravinách, jednak je produkován v organismu (endogenní produkce). Za jeho odbourávání a udržování správné hladiny je zodpovědný enzym s názvem diaminoxidáza (DAO, dříve histamináza), který se tvoří trávicím traktu a ledvinách (výrazně též v placentě). Množství a působení tohoto enzymu jsou klíčové pro rozvoj histaminové intolerance. Je k dispozici i několik laboratorních vyšetření, kterými lze stanovit hladiny DAO v krvi, dále se stanovuje hladina methylhistaminu (metabolit histaminu) v moči. To vše doporučí alergolog.

Ohledně dlouhodobého podávání Ascorutinu se poraďte s vašim ošetřujícím lékařem, dermatologem, alergologem, s kterým řešíte i atopický ekzém. Ten zhodnotí závažnost atopického ekzému a navrhne odpovídající léčbu. Například, pokud máte atopický ekzém a svědění vás donutí se škrábat, můžete si způsobit modřinu, která se může zhoršit v důsledku vaší atopické dermatitidy. Vznik modřin bez příčiny může být také důsledkem nedostatku vitaminu C, kvůli kterému vznikají křečové žíly a špatně se hojí rány. Na vině mohou být ale i ostatní léky.

S přáním pěkného dne Martina Macfeldová

Užitečné?

Doporučené produkty

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíKůžeZažíváníInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiPéče o těloMočové cestyNervový systémMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyOmega 3-6-9Vitamin DDiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportDotaz na lékárnyOběhový systémDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy