Anorexie: komplexní přehled o psychickém onemocnění

Anorexie je velmi závažné psychické onemocnění s vlivem i na fyzické zdraví se netýká jen dospívajících dívek, ale může se vyskytnout u kohokoliv. Často jsou s ní spojené další psychické problémy, léčba je náročná a je potřeba upřímné podpory okolí. Poslední dobou se o anorexii a dalších poruchách příjmu potravy (PPP) mluví otevřeně v médiích a ideály krásy se také mění ze štíhlých modelek na zdravé ženy.

Definice anorexie

Anorexie nervosa, často jen zkráceně anorexie, je závažná porucha příjmu potravy (PPP) charakterizovaná extrémním omezením příjmu potravy, intenzivním strachem z nárůstu tělesné hmotnosti a zkresleným vnímáním vlastního těla. Jedinci trpící anorexií často vnímají své tělo jako obézní, i když jsou výrazně podvyživení. Nejčastěji se vyskytuje u dívek v období dospívání a u mladých žen, méně často pak u chlapců a mužů. Vzhledem k povaze nemoci se často se souběžně s anorexií mohou vyskytovat také úzkosti, deprese a časté jsou i závislosti na návykových látkách.

Příznaky a projevy

hubnuti

Výrazné hubnutí

Jedinci s anorexií často ztrácejí váhu rychleji, než je považováno za zdravé. Nelze stanovit konkrétní hmotnost, která už je nebezpečná, ale většinou se jedná o změnu, která je vidět na první pohled.

strach

Strach z přibírání

Pro anorexii je typický strach z přibývání na váze. Nebezpečné je to hlavně u žen, kterým váha kolísá v rámci menstruačního cyklu, což je naprosto přirozený proces, ale pro osoby trpící anorexií nežádoucí.

vnimani-tela

Zkreslené vnímání těla

Mají sklon vidět sami sebe jako tlusté, i když realita je jiná. Jedná se o čistě subjektivní pocity, které jim nelze logicky vymluvit, jelikož jsou o tom zarytě přesvědčení.

omezeni-potravy

Omezení potravy

Vyhýbají se konzumaci mnoha druhů potravy a často mají velmi přísné diety, které nestačí ani k pokrytí základních energetických potřeb. Když si vybírají jídla, která sní, volí hlavně nízkokalorické potraviny velkého objemu, aby měli zaplněný žaludek.

cviceni

Intenzivní cvičení

Někteří jedinci s anorexií často intenzivně a dlouho cvičí, aby spálili ty kalorie, které přes den přijali, a zhubli. Je to nebezpečné z mnoha důvodů, pramení hlavně z toho, že tělo nemá dostatek energie ani na pokrytí základních tělesných funkcí, natož na cvičení.

Příčiny vzniku anorexie

Přesné příčiny vzniku anorexie nejsou zcela jasné. Většinou se jedná o kombinaci různých faktorů. Genetická predispozice hraje roli v tom smyslu, že osoby s rodinnou anamnézou anorexie nebo jiných psychických poruch mají větší pravděpodobnost jejího výskytu. Přispět může také sociální tlak na „dokonalost“ a ideální tělesnou hmotnost. Často se to děje i u estetických sportů, kde jsou sportovci pravidelně vážení a jakýkoliv přírůstek váhy jejich trenéři nepřiměřeně komentují, nebo v úpolových sportech, kde se soutěží ve váhových kategoriích. Naštěstí je to v poslední době často zmiňované téma a mnoho známých osobností sdílí své příběhy s poruchami příjmu potravy, aby ukázali, že se nemusí stydět požádat si o pomoc, a že je v životě mnoho důležitějších věcí, než mít co nejnižší váhu.

Rizikové faktory:

  • Samotné držení diety, kdy je člověk povzbuzen pozitivním hodnocením od okolí a to ho nutí pokračovat v dodržování diety a hubnutí.
  • Puberta, která je obdobím, kdy je člověk zranitelný a chce se svému okolí líbit.
  • Změny v životě, jako např. změna práce, školy, bydlení, svatba atd.
  • Povolání nebo kariéra např. atleti, gymnasti, krasobruslařky, modelky, herci atd.

Dopady na tělo a psychiku

Dopady na tělesné zdraví

Dopady na duševní zdraví

  • deprese
  • úzkost
  • zvýšené riziko sebevražedných myšlenek či pokusů o sebevraždu

Diagnostika anorexie

Diagnostika anorexie zahrnuje hodnocení fyzického stavu pacienta, rozhovor o stravovacích návycích a často také psychologické vyšetření. Lékař může také provést krevní testy a další vyšetření k vyhodnocení dopadu anorexie na tělesné zdraví pacienta. Nejlepší je ale na diagnózu přijít ještě před tím, než stačí anorexie napáchat nevratné změny v těle.

Pilulka odborník Simona Tučková říká:

„Nejdůležitější krok, který musí člověk s anorexii udělat předtím než začne se samotnou léčbou, je si uvědomit, že vážně potřebuje pomoc, a že takový život nechce nadále žít. V této době je plno alternativ, kam zajít a nechat si pomoct a poradit, např. psychologové, centra, která se přímo specializují na poruchy příjmu potravy, atd. Není ostuda či prohra si přiznat, že už to sami nezvládáte a přijmout pomoc, do té doby než bude pozdě.“

Léčba anorexie

Léčba anorexie je komplexní a často vyžaduje multidisciplinární přístup. Zahrnuje nutriční terapii, individuální i skupinovou psychoterapii a v některých případech i léčbu antidepresivy. V závažných případech může být nutná hospitalizace, která sama o sobě problém nevyřeší, ale pacienta popostrčí a postará se o jeho fyzické zdraví.

 

Důležité je seznámení okolí se situací a edukace, která usnadní osobě s anorexií už tak náročnou cestu. V dnešní době existují centra podpory, telefonické linky nebo online chaty, kde odborníci pomáhají pacientům s anorexií a navádí je na správnou cestu.

Prevence anorexie

Prevence anorexie zahrnuje vzdělávání jedinců o zdravém stravování, podpoře zdravého sebepojetí a sebevědomí. Místo poznámek či komplimentů týkajících se postavy příště radši zmiňte charakterové vlastnosti, které na daném člověku obdivujete. Je důležité rozpoznat a řešit známky a příznaky anorexie co nejdříve, aby se předešlo závažným zdravotním komplikacím. Jedná se sice o velmi citlivé téma, na které se nelze zeptat jen tak spatra, ale postupné a empatické řešení situace může zachránit i život.

Závěr

Anorexie je vážná a potenciálně smrtelná porucha příjmu potravy (PPP). Se včasnou intervencí a správnou léčbou mohou mnozí jedinci dosáhnout plného uzdravení a vést zdravý a naplněný život. Velmi důležitá je zde prevence a šíření povědomí o zdravé stravě a sebepřijetí, stejně jako u jiných PPP, jako je bulimie a záchvatovité přejídání.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/702-mentalni-anorexie-zakladni-informace

https://www.re­searchgate.net/pro­file/David-Garner/publica­tion/15099252_­Pathogenesis_of_a­norexia_nervo­sa/links/5e595833a­6fdccbeba0b2b59/Pat­hogenesis-of-anorexia-nervosa.pdf

https://journal­s.lww.com/nur­sing/fulltext/2019/10000­/anorexia_ner­vosa_in_adoles­cents__an_over­view.8.aspx

https://nepani­kar.eu/co-je-to-anorexie/

Autor článku

Simona Tučková

Vystudovala jsem obor zdravotnické lyceum na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Ráda ve volném čase chodím s kamarády ven, sportuji. Baví mě učit se novým věcem a mám velmi blízko ke zdravotnictví.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.