Angína: příznaky a léčba

Známe ji všichni – angína (tonzilitida) je akutní zánět krčních mandlí, který nás potrápí bolestí v krku, malátností, horečkou i zimnicí. U našich čtenářů se v 86 % případech léčí antibiotiky, a to když je původ bakteriální. Pak už jde jen o zmírnění příznaků běžnými způsoby, jako jsou pastilky, kloktání a léky na bolest a horečku. Pojďte si přečíst, jak poznat angínu a jak ji efektivně léčit.

Příznaky angíny

  • Silná bolest v krku, škrábání, obtížné polykání (u 94 % našich čtenářů – výsledky z ankety na našem blogu)
  • Oteklé mandle s bílým povrchem (61 %)
  • Bolest hlavy nebo v uších (58 %)
  • Zvětšené mízní uzliny v oblasti čelisti a krku (59 %)
  • Zvýšená teplota nebo horečka (38° C a výš) (53 %)
  • Malátnost, celková slabost
  • Zimnice
  • U dětí navíc nevolnost, zvracení
  • Nechuť k jídlu
angina priznaky

Časté příznaky angíny

Příznaky angíny bolest hlavy

Bolest hlavy

Příznaky angíny horečka

Horečka

Příznaky angíny bolest v krku

Bolest v krku

angína, šipka
angina, tonzilitida

Angína, neboli tonzilitida

Názvy streptokoková angína a hnisavá angína označují tu samou nemoc – angínu způsobenou bakteriemi (streptokoky), což je většina případů (z výsledků z ankety mezi našimi čtenáři vyplývá, že je to ve více než tři čtvrtě případech). Vzácněji jde o viry (chřipkový, herpes simplex) nebo mykotický původ (plísně). Angína je nakažlivá, přenáší se kapénkami, lze ji tedy chytit ze slin a kýchání nemocného, případně přímým kontaktem s nemocným. Riziko je vyšší během náhlých změn v počasí (teplotní rozdíly, klimatizace), ale také u oslabené imunity a ve stresovém období. Třetina našich čtenářů se v rámci prevence angíny soustředí na snižování stresové zátěže a celkové zvládání stresu, vyzkoušejte to také. Inkubační doba jsou 2–4 dny.

Průběh bakteriální a virové angíny bývá velmi podobný. Bakteriální tonzilitidy mívají rychlejší nástup obtíží s horečkou 38–39 °C, zimnicemi a třesavkou. Na povrchu zarudlých, prosáklých mandlí mohou být patrné bělavé povlaky (čepy). Krční uzliny bývají zvětšené a a na dotek bolestivé. U virů dominují celkové příznaky, typicky s bolestí svalů a kloubů, bolestí hlavy a současné známky infekce nosohltanu a hltanu.

angína, šipka

Spálová angína

Některé bakterie způsobující angínu produkují ještě toxiny, které vyvolají k typické angíně další příznaky – červenou spálovou vyrážku a tzv. malinový jazyk s červenými tečkami. Vyrážka se objevuje v podbřišku, na hrudníku a v záhybech končetin. Nejnáchylnější na tento typ angíny jsou kolektivy dětí ve věku 4–12 let. Snadno se přenáší vzduchem i na věcech, jako jsou právě hračky ve školce, oblečení apod., proto často zasáhne jako malá epidemie. Zde jsou nutná antibiotika, takže neotálejte s návštěvou lékaře.

spalova angina

Z ankety mezi čtenáři vyplývá

Zeptali jsme se čtenářů našeho blogu na otázky týkající se jejich zkušenosti s angínou. Mezi nejčastější příznaky čtenáři popisují silnou bolest v krku a obtížné polykání (94 %), oteklé mandle s bílým povlakem (61 %), zvětšené mízní uzliny (59 %), bolest hlavy (59 %) a zvýšenou teplotu či horečku (53 %). Téměř polovina čtenářů vyhledá odbornou pomoc 1–2 dny po zhoršení stavu. Je důležité nepodceňovat první příznaky nachlazení – pokud se objeví bolest v krku, je dobré ihned zasáhnout teplými čaji, pastilkami nebo kloktadly, aby se infekce nerozvinula. 

 

Na otázku co čtenáři zavedli, aby se angína u nich neopakovala odpověděli následovně: užívání vitamínů (71 %), snižování stresové zátěže (33 %), dodržování hygieny, včetně ústní (28 %) a dodržování zdravého životního stylu (24 %). Prevence angíny spočívá hlavně v posílení imunity a snížení rizika nákazy. Důležitá je vyvážená strava, dostatek spánku, pravidelný pohyb, otužování, dále hygienická opatření, jako je pravidelné mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi, časté větrání a omezení rizikových faktorů, jako je kouření, minimalizovat stres a léčit chronické záněty. 

angína, šipka

První pomoc na angínu

Kdy se doporučuje odstranit krční mandle?

Když se angína neustále vrací, organismus přestává reagovat na antibiotika, máte časté potíže s polykáním či silným chrápáním, může vám lékař doporučit chirurgické odstranění krčních mandlí (tonzilektomii). U dětí se provádí v celkové anestezii, u dospělých je možná i lokální anestezie. Dnes to již není tak běžný zákrok jako kdysi a mohou po něm nastat nové komplikace, proto je třeba tento zákrok pečlivě zvážit a poradit se s lékařem.

angina lecba

Léčba angíny

Na bakteriální angínu vám lékař předepíše vhodná antibiotika, která pomohou předejít dalším komplikacím (absces, tonzilogenní sepse, revmatická horečka). Nejvíce našich čtenářů při léčbě angíny dostali předepsaná právě antibiotika. Užívají se pravidelně většinou 7–10 dní. Určitě je třeba počítat s klidovým režimem po následující 1 až 2 týdny pro úplné zotavení. Zároveň snižují nakažlivost angíny a nemocný není infekční do 24 až 48 hodin.

Můžete nemoc i „vyležet“ bez antibiotik, avšak pokud se po 3 dnech nic nezlepší, určitě lékaře navštivte. Skoro polovina našich čtenářů tak udělala už po 1–2 dnech zhoršení stavu. Pak se věnujte potlačení příznaků, které vás trápí, pomocí běžně dostupných léků. Vyzkoušet také můžete Priessnitzův zábal: namočte kus látky do studené vody, vyždímejte, přiložte na krk a překryjte igelitem. Zábal připevněte na krk buď další látkou (třeba ručníkem) nebo sponou. Až látka zteplá, zábal vyměňte.

S antibiotiky nebo bez, zůstaňte doma a odpočívejte. Dodržujte pitný režim a za dva týdny budete zase jako rybička. Počítejte však s tím, že bez antibiotik budete po dobu těchto zhruba dvou týdnů pořád nakažliví pro své okolí.

angína, šipka

Na horečku a zimnici

Chvíli se potíte, chvíli je vám zima, celkově je vám nanic. Horečku potlačíte antipyretiky, tak buďte připravení a mějte je vždy v zásobě.

Pro dospělé

Pro děti

vlnka

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Infekce horní části dýchacích a polykacích cest patří mezi nejčastější příčiny návštěvy pacienta u praktického lékaře. Odlišení bakteriální a virové infekce bývá někdy nesnadným oříškem, se kterým pomohou laboratorní vyšetření. U bakteriální angíny je užití antibiotik nesporné a se symptomatickou terapií a dostatkem odpočinku a tekutin se lze během 2 týdnů “postavit zpět na nohy”. 

 

Při obtížném polykání je vhodné zvolit tekutější kašovitou stravu (např. jogurty, kefír, krémové polévky, smoothie) a léčbu podpořit i bylinnými pastilkami a čaji (islandský lišejník, šalvěj, zázvor, hřebíček).“

Na bolest v krku

Zajímá vás, jak nejlépe ulevit bolesti v krku? Časté příčiny, vhodné léky i babské rady najdete zde.
vlnka

Na posílení imunity

Úspěšně vyležet angínu bez antibiotik zvládne správně fungující imunitní systém. Podpořte jej vitamínovými doplňky, stejně jako 71 % našich čtenářů, u dětí obzvlášť na začátku školního roku a na jaře. Nezapomeňte však ani na ovoce a zeleninu a dodržování zásad zdravého životního stylu.
vlnka

Co vás trápí?

Jak se zbavit rýmy

Co na bolest v krku

Co na bolest hlavy

horecka, zimnice

Jak na horečku a zimnici

Závěr

Angína, známá také jako tonzilitida, je akutní zánět krčních mandlí, který se projevuje silnou bolestí v krku, obtížným polykáním, horečkou, zimnicí a celkovou malátností. Ve většině případů má bakteriální původ, zejména streptokoky, a proto je léčena antibiotiky. Kromě toho je důležité zmírňovat příznaky pomocí pastilek, kloktadel a léků na bolest a horečku. U virové angíny se antibiotika nepoužívají; léčba se zaměřuje na úlevu od příznaků. Včasná diagnóza a správná léčba jsou klíčové pro předcházení komplikacím.

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/809-angina

https://www.so­len.cz/pdfs/ped­/2013/05/03.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2013/01/06.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2010/10/09­.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2007/06/08­.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.