Zánět trojklanného nervu

Trojklanný nerv je pátý hlavový nerv, který inervuje několik struktur obličeje v oblasti oční dutiny, horní a dolní čelisti. Jeho poškození s sebou přináší úpornou intenzivní bolest, kterou může vyvolat třeba čištění zubů. Jak tento zánět vzniká a jak se dá léčit?

pilulka

Úvod

Trojklanný nerv (n. trigeminus), je pátý hlavový nerv a nejsilnější z hlavových nervů. Jeho funkce je zajišťování citlivosti obličeje a přilehlých části hlavy, také inervuje žvýkací svaly. Trojklanný nerv je rozdělen do tří hlavních větví – oftalmická (V1), maxilární (V2) a mandibulární (V3). Trojklanný nerv zastává následující funkce:

 

  • Vnímání citlivosti: Trojklanný nerv je hlavní senzorický nerv obličeje a hlavy. Jeho větve přenášejí citlivost na dotek, bolest a teplotu z různých částí obličeje a hlavy do mozku.
  • Žvýkání: Větev mandibulární (V3) inervuje svaly, které ovládají pohyb spodní čelisti.
  • Mimické výrazy: Trojklanný nerv inervuje některé mimické svaly obličeje.
  • Oční reflexy: Větev oftalmická (V1) odpovídá za reflexy očního víčka a reakci na různé podněty.
  • Kontrola slinných žláz: Trojklanný nerv působí na slinné žlázy.

Příčiny zánětu trojklanného nervu

Neuralgie trojklanného nervu je častější u žen než u mužů a také více postihuje lidi starší čtyřiceti let. Příčiny zánětu trojklanného nervu mohou být různé, a to například:

 

  • Trauma nebo zranění
  • Infekce nebo virová onemocnění
  • Autoimunitní onemocnění
  • Tumory nebo nádory v oblasti nervu

 

Při zánětu trojklanného nervu je funkce trojklanného nervu narušená. Problém obvykle způsobuje útlak mezi cévou, v tomto případě tepnou nebo žílou, a trojklanným nervem na základně mozku. Tento kontakt tlačí na nerv a způsobuje jeho selhání. Stlačení krevní cévy je jednou z nejčastějších příčin zánětu trojklanného nervu, existuje však mnoho dalších možných příčin. Některé mohou souviset s roztroušenou sklerózou nebo s podobnými poruchami, které poškozují myelinovou pochvu chránící určité nervy. Zánět může být také způsoben nádorem stlačujícím trojklanný nerv či poraněním mozku nebo jiných abnormalit. V jiných případech mohou být za zánět trojklanného nervu zodpovědná chirurgické zranění, mrtvice nebo trauma obličeje.

Spouštěče

    • mluvení
    • nanášení make-upu
    • lehký vítr vanoucí do obličeje
    • smích
    • mytí obličeje

    Symptomy a projevy

    Bolest v obličeji

    Bolest v obličeji

    Hlavním příznakem zánětu trojklanného nervu jsou záchvaty silné, vystřelující nebo bodající bolesti obličeje, které mohou být náhlé nebo vyvolané dotýkáním se obličeje, žvýkáním, mluvením nebo čištěním zubů. Tato bolest se  přirovnává k elektrickému šoku a vyskytuje se v oblastech trojklanného nervu, včetně tváře, čelisti, zubů, dásní, rtů, méně často oka a čela. Může připomínat bolest způsobenou problémy se zuby. Postižená je obvykle jen jedna strana obličeje, ale v některých případech se může vyskytnout na obou stranách, obvykle však ne současně. Bolest trvá od přibližně od několika sekund do 2 minut. Tyto záchvaty mohou být tak závažné, že vás naprosto ochromí a budete moct jen čekat, až to skončí.

    Pocit pálení nebo mravenčení

    Pocit pálení nebo mravenčení

    Po uvolnění největší bolesti se může objevit mírná bolest nebo pocit pálení. Mezi jednotlivými záchvaty se může objevit také neustálý pulzující, bolestivý nebo pálící pocit. Epizody bolesti se většinou objevují po dobu několika dnů, týdnů nebo měsíců. Někdy může bolest úplně zmizet a vrátit se až po několika měsících nebo letech.

    Ztráta citlivosti v postižené oblasti

    Ztráta citlivosti v postižené oblasti

    Ztráta citlivosti v postižené oblasti obličeje nebo brnění může být známkou poškození nebo útlaku trojklanného nervu.

    Svalové křeče a záškuby v obličeji

    Svalové křeče a záškuby v obličeji

    Zánět může způsobit také svalové poruchy, křeče a záškuby v obličeji. Takové poruchy mohou ovlivnit svaly, které kontrolují pohyb čelisti.

    Poruchy slinných žláz

    Poruchy slinných žláz

    Zánět může ovlivnit také slinné žlázy, a to konkrétně produkci slin, která následně způsobí suchost v ústech

    Poruchy mimických svalů

    Poruchy mimických svalů

    V některých případech může zánět poškodit mimické svalstvo obličeje a vést ke komplikacím při vyjadřování emocí a ovládání mimických výrazů.

    Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

    „Zánět trojklanného nervu, odborně neuralgie trojklanného nervu je velmi bolestivé chronické onemocnění. Může být vyvolané útlakem nervu, poraněním či infekcí. Jedná se o jednu z nejvíce bolestivých poruch a silně narušuje kvalitu života. Často může bolest připomínat bolest zubů a tím dochází k nesprávné diagnóze a prodloužením doby léčby. Při problémech s trojklanným nervem je potřeba péče neurologa.“

    Diagnostika

    Jelikož se bolest způsobená zánětem trojklanného nervu často projevuje v čelisti, zubech nebo dásních, lidé mají tendenci navštívit zubaře před tím, než se obrátí na lékaře. Zubař zjistí příznaky a provede rentgen, přičemž bude hledat běžné příčiny bolesti obličeje, jako například infekci nebo prasklý zub. Zánět trojklanného nervu je často diagnostikován zubařem, ale pokud nenajde zřejmou příčinu bolesti, měli byste navštívit lékaře. Ten provede anamnézu, přičemž zjišťuje jak často se záchvaty bolesti vyskytují, jak dlouho trvají, a které oblasti obličeje jsou postiženy. Pokud usoudí, že by se mohlo jednat o zánět trojklanného nervu, můžete být odkázáni na neurologa, který podezření potvrdí nebo vyvrátí. Pro zobrazení hlavy a krční oblasti se využívá MRI (magnetická rezonance) nebo CT (výpočetní tomografie).

     

    Důležitou součástí diagnostiky zánětu trojklaného nervu je vyloučení jiných stavů, které způsobují bolest obličeje, jako například problémy s čelistmi nebo zuby, tenzní bolesti hlavy a post-herpetická neuralgie – typ bolesti nervů související s pásovým oparem.

    Onemocnění s podobnými příz­naky:

    Léčba

    Určitou úlevu od bolesti způsobené tímto onemocněním může nabídnout řada léčebných postupů. Většině pacientů je předepsán lék na tlumení bolesti. Chirurgický zákrok se zvažuje v případě dlouhodobých problémů, kdy je lék neúčinný nebo způsobuje příliš mnoho vedlejších účinků. Jelikož léky jako je paracetamol nejsou při léčbě zánětu trojklanného nervu účinné, obvykle se aplikuje analgetikum injekčně. Lékař může předepsat anti­konvulzivum – typ léku používaného k léčbě epilepsie, který pomůže tlumit bolest. Antikonvulziva mohou pomoci zmírnit bolest nervů zpomalením elektrických impulsů v nervech a snížením jejich schopnosti vysílat zprávy o bolesti. Je třeba je brát pravidelně, nejen když nastanou záchvaty bolesti, ale pokud epizody bolesti ustanou, je možné je vysadit. K léčbě se využívá také termoterapie, masáže a rehabilitace, vše za cílem uvolnit svalové napětí, zmírnit bolest a obnovit všechny funkce.

    Některé z dalších možností léčby zánětu trojklanného nervu jsou:

    • Perkutánní procedury – zavedením jehly nebo tenké trubice přes tvář a do trojklanného nervu uvnitř lebky
    • Soustředěná rázová vlna - vhodná pro stimulaci nervu
    • Mikrovaskulární dekomprese – operace, která může pomoci zmírnit bolest bez úmyslného poškození trojklanného nervu

    Doplňková a alternativní léčba

    • Akupunktura
    • Akupresura
    • Masáže
    • Homeopatie

     

    • Bylinní pomocníci (kozlík lékařský nebo levandule mají zklidňující účinky na nervový systém a mohou pomoci snížit bolest a stres)
    • Relaxační techniky (meditace, jóga, a další relaxační techniky pomáhají snížit stres a napětí)
    • Výživa a doplňky stravy (B12, hořčík nebo riboflavin)

    Prevence a doporučení

    Zánětu trojklanného nervu bohužel nelze zabránit, ale můžete podpořit správnou funkci nervového systému.

    • Důkladná ústní hygiena – pravidelné čištění zubů a návštěvy zubaře
    • Vyhýbání se stresu - meditace, jóga nebo dechová cvičení
    • Vyhýbání se spouštěcím faktorům – pokud existují určité činnosti, potraviny nebo podněty (například studený vzduch nebo silný vítr), které u vás spouštějí bolesti trojklanného nervu, pokuste se jim vyhnout
    • Zdravá výživa – vyvážená strava s dostatečným příjmem vitamínů a minerálů pro podporu správné činnosti nervového systému
    • Ochrana obličeje – studené počasí a silný vítr může vyvolat bolesti, proto při venkovních aktivitách na chladném vzduchu použijte šátek nebo šálu
    • Konzultace s lékařem – včasná konzultace s lékařem v případě projevujících se symptomu

    Komplikace a možná rizika

    chronicka bolest

    Chronická bolest

    Chronická bolest může mít značný vliv na kvalitu života pacienta – bolest může omezovat jednotlivce při běžných denních aktivitách, jako je jídlo, pití, mluvení nebo čištění zubů.

    psychologicke dopady

    Psychologické dopady

    Bolest při neuralgii trojklanného nervu je tak závažná a vysilující, že se u pacientů může rozvinout deprese a úzkosti, pokud není adekvátně léčena. Pacienti se silnou bolestí spojenou se záškuby obličeje se mohou stát společensky uzavřenými kvůli rozpakům a strachu z hrozícího záchvatu.

    motoricke funkce

    Postižení motorických funkcí

    U některých pacientů se může trvale rozvinout necitlivost obličeje na postižené straně, anestezie rohovky a slabost čelisti či anesthesia dolorosa, což je neřešitelná obličejová dysestezie, při které pacient ztrácí citlivost na bolestivé podněty, ale současně prožívá bolest v této oblasti. Někdy může být nezbytný chirurgický zákrok.

    vedlejsi ucinky

    Vedlejší účinky léčby

    Pacienti dlouhodobě léčení antikonvulzivními léky mohou zažívat řadu nežádoucích účinků léků.

    Závěr

    Zánět trojklanného nervu je závažný zdravotní problém, který může významně ovlivnit kvalitu života. Toto bolestivé onemocnění může vést k chronickým bolestem, psychickým obtížím a dokonce i motorickým poruchám. Proto je důležité, aby lidé s projevujícími symptomy navštívili lékaře co nejdříve a dodržovali léčbu a pokyny lékaře. Prevence tohoto onemocnění je obtížná, ale postižení jedinci se mohou vyhýbat spouštěcím faktorům a pečovat o své zdraví, včetně správné orální hygieny, vyhýbání se stresu a vyvážené stravy. Je důležité si pamatovat, že každý případ zánětu trojklanného nervu je individuální, a proto je konzultace s lékařem důležitá. Léčba totiž může probíhat formou medikace, ale i rehabilitace, či chirurgického zákroku. 

     

    Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy (své, či u svých dětí) se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

    Zdroje

    https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2012/05/04.pdf

    https://www.lf2­.cuni.cz/files/ak­tuality/dokumen­ty/nervus_tri­geminus.pdf

    https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2014/04/12.pdf

    Autor článku

    Bc. Marie Siatka

    Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

    Všechny články od autora

    Zeptejte se lékárníka

    Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.