Strie: příčiny, typy, prevence a léčba

Strie, v češtině též pajizévky, jsou drobné jizvy na povrchu kůže. Z počátku mají podobu červených až fialových tenkých pruhů, následně se hojí do bělavého zbarvení. Nejčastěji jsou lokalizovány na hýždích, prsou, břiše a na končetinách. Strie si lze představit jako takové trhlinky, které vzniknou při rychlém rozpínání kůže, například při těhotenství nebo rychlém růstu v pubertě. Nejedná se o závažný zdravotní problém, spíše kosmetický.

 

pilulka
pilulka

Co jsou strie - charakteristika

Strie jsou druhem jizev, vznikající nadměrným napětím kůže. Za normálních podmínek správnou funkci kůže zajišťují kolagenová a elastinová vlákna. Ta se napínají, smršťují a udržují tím kůži pružnou. Avšak při rychlém nárůstu objemu určité části těla a vystavení pnutí tato vlákna ztrácí svou schopnost smrštění. Dojde ke vzniku prasklin a následné zjizvení těchto trhlin pak nazýváme strie.

Příčiny vzniku strií

Jak již bylo řečeno, strie většinou vznikají při různých tělesných stavech, kdy dochází k nadměrnému roztahování kůže. Velkou roli zde však hraje i elasticita kůže, která je závislá na celkové životosprávě i genetických predispozicích. Mezi příčiny a rizikové faktory vzniku strií tak může patřit:

 

  • Náhlý nárůst nebo úbytek hmotnosti
  • Těhotenství, u mladých žen více než u starších
  • Rychlý růst během puberty
  • Intenzivní fyzický trénink, kulturistika
  • Užívání glukokortikoidů (steroidů)
  • Genetická predispozice, výskyt strií v rodině
  • Velké prsní implantáty
  • Cushingův syndrom, kdy dochází k nadprodukci glukokortikoidů

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. říká:

„Strie, mnohdy i přes svůj dramatický vzhled, nejsou vážné onemocnění. Jedná se spíše o kosmetický problém, který je třeba řešit vhodnou úpravou životního stylu a správným používáním mastí a krémů. Stejně jako u většiny onemocnění je zde důležitá i prevence. Strie vznikají zejména prudkou změnou objemu těla. Rovněž dostatečný příjem tekutin je nutný pro správnou funkci kůže a prevenci proti striím.

Některým tělesným změnám nelze předcházet a pak je důležitý výběr správné péče o kůži. Pro zvýšení elasticity kůže je třeba kůži důkladně promazávat hydratačními a emolienčními krémy a mléky. Vhodné je rovněž používání přípravků s kyselinou hyaluronovou."

Typy a fáze strií

Lékaři rozlišují hned několik druhů strií, a to jak podle příčiny, tak i podle jejich podoby a fáze:

Strie na prsou, hýždích, stehnech, nohách, břiše a bocích

Nejběžnější typ strií, následek roztažení kůže. Nejčastější výskyt je v pubertě – u dívek se vyskytují zpravidla na stehnech a na prsou, u chlapců zase ve spodní části zad a na vnější straně stehen. V dospělosti strie vznikají zejména při náhlé změně váhy.

Těhotenské strie

Červeně zbarvené strie se objevují zejména ve třetím trimestru následkem roztažení, typický je výskyt na břichu, bocích, stehnech a prsou. Tyto strie bohužel zůstanou viditelné i po porodu, kdy se kůže smrští.

Tmavé strie

Zvláštní případ těhotenských strií. Vyznačuje se vertikální tmavou linií od pupku k pubickému ochlupení.

Červené / fialové strie

Obecně se jedná o ranou fázi strií. Mohou mít růžovou a červenou. V závažnějších případech jsou strie fialové. Někteří jedinci mohou pociťovat zpočátku i svědění. V této ranné akutní fázi jsou strie nejlépe léčitelné.

Bílé strie

Pozdější fáze červených strií, které se v průběhu několika měsíců až let začnou odbarvovat. U některých lidí se na těchto striích objeví zvrásněný povrch. Se stárnutím a přirozenou ztrátou elasticity kůže se strie stávají výraznější.

Prevence strií

Prevence strií stojí na dvou základních pilířích – udržování elasticity kůže a udržování zdravé váhy. V prvním případě záleží zejména na pravidelné hydrataci kůže pomocí krémů a mastí, i na dodržování pitného režimu. Dehydratace, způsobená nedostatečným pitným režimem (příjem velkého množství kávy, energetických nápojů), výrazně zvyšuje riziko vzniku strií.
 

Neméně důležitá je také vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, zejména:
 

  • Vitamín A (mrkev, dýně, meruňky, játra, vejce, rybí tuk)
  • Vitamín C (šípek, citrusové plody, brokolice a mnoho jiných druhů ovoce a zeleniny)
  • Vitamín D (rybí tuk, tresčí játra, žloutek)
  • Zinek (červené maso, obiloviny, semínka, luštěniny)
     

Strie jsou často doprovodným příznakem nadváhy či obezity. K jejich prevenci je tak vhodné udržovat zdravou a stabilní váhu, ideálně za pomocí pravidelné fyzické aktivity. Cvičení navíc zlepšuje produkci a cirkulaci kolagenu, který je zásadní pro elasticitu kůže. I cvičení by však mělo být uměřené, neboť za vznikem strií může stát také příliš rychlý úbytek váhy.

Léčba strií

Obecně lze říct, že léčba strií není snadná. Čím starší je zjizvení, tím hůře se odstraňuje. V mnoha případech péče jen zlepší vzezření pokožky, např. zesvětláním, než aby strie zcela zmizely. Začínající strie mají při včasné zákroku daleko větší šanci na skutečný úspěch. Základem jsou především různé krémy a oleje s obsahem retinolu. Jedná se o derivát vitamínu A, který podporuje tvorbu kolagenních vláken kůže.
 

estetické dermatologii pak existuje poměrně velké množství procedur, které většinou fungují na podobném principu. Tyto zákroky je zpravidla nutné několikrát opakovat, jako vedlejší účinek se může objevit dočasné podráždění kůže. Mezi hlavní z nich patří:

Laserová terapie strií

Krátké pulsy paprsků odstraňují s vysokou přesností vrstvy kůže, čímž se podpoří růst nových kolagenních vláken.

Dermabraze (mikroderabraze)

Podobný princip, v tomto případě se pokožka obrušuje mechanicky. 

Mezoterapie

Tvorba nového kolagenu se stimuluje vpichy mikrojehliček.

Radiofrekvenční terapie

Radiofrekvenční proud působící na podkoží stimuluje obnovu kolagenu a elastinu.

Samoléčba strií

Některé výzkumy poukazují i na poměrně běžné přípravky, které mohou pomáhat v léčbě či prevenci strií. Mezi ně patří zejména aloe vera gel, který se denně vmasíruje do oblasti se striemi. Účinná by měla být i kyselina hyaluronová, která se již přirozeně vyskytuje v pokožce a kterou lze užívat jako doplněk stravy nebo topický krém.

 

Mezi další oblíbené, leč dosud vědecky neověřené přípravky patří i různé druhy rostlinných olejů a másel, které se pravidelně masírují do oblasti strií. Typickými alternativními radami, co na strie, jsou kokosový olej, olivový olej, mandlový olej a kakaové máslo. Tyto složky můžete aplikovat samostatně nebo je používat přímo v krému na strie, který navíc obsahuje další účinné složky.

Psychologický dopad strií

Strie doprovází mnoho přirozených tělesných procesů jako je dospívání, těhotenství a stáří. Jako u všech kožních onemocnění a potíží platí, že špatně léčené onemocnění má velký psychologický dopad kvůli viditelnosti příznaků. U strií to platí rovněž a není výjimkou, že část pacientů bude trpět i úzkostnou a depresivní symptomatikou, kterou je nutné rovněž kvalitně zaléčit.

Závěr

Strie neboli pajizévky jsou prasklinky vniklé roztažením kůže a její sníženou elasticitou. Ačkoli jsou strie do značné míry zcela přirozeným jevem, dnešní společnost se na ně přece jen dívá spíše s despektem. Striím lze nicméně alespoň částečně předcházet vyváženou stravou a aktivním životem a při jejich výskytu lze využít různé krémy pro jejich redukci. Pokud i tak není pacient schopný přijmout své strie, pak lze využít služeb estetické dermatologie. Někteří lidé také volí tetování přes strie, které je zakryje.
 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
 

Zdroje

https://www.a­ad.org/public/cos­metic/scars-stretch-marks/stretch-marks-why-appear

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/stretch-marks/symptoms-causes/syc-20351139

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK436005/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC6615­396/

STUMPFOVÁ, Alena, et al. Jak správně pečovat o jizvy a strie. Dermatologie pro praxi, 2015, s. 191–194.

ROB, Filip. Dermatózy v graviditě. Dermatologie pro praxi, 2022.

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následně doktorského studijního programu na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy jsem pokračoval dále jako odborný asistent na Katedře sociální a klinické farmacie. Zde jsem se věnoval výuce studentů, publikování odborných článků a organizování vědeckých konferencí. V současnosti pracuji ve veřejné lékárně, kde mě těší zejména dostatečný prostor pro komunikaci s pacienty. Mimo pracovní dobu trávím volný čas s rodinou, sportem a malováním. Rád využiji své znalosti i pro zodpovězení vašich dotazů.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.