Rýma u miminek: co by rodiče měli vědět

I když je rýma u miminek často považována za běžné onemocnění, může způsobit nemalé potíže jak pro samotné dítě, tak i pro jeho rodiče. Vzhledem k anatomickým a fyziologickým charakteristikám dětských dýchacích cest může i zdánlivě neškodná rýma vést ke komplikacím, jako je narušení spánku, potíže s krmením a v některých případech k závažnějším respiračním onemocněním. Miminka, obzvláště v prvních měsících života, dýchají téměř výhradně nosem, proto je udržení průchodnosti nosních cest nezbytné pro adekvátní příjem vzduchu a také pro efektivní kojení či krmení láhví.

cara

Příznaky rýmy u miminek

Při rýmě mohou rodiče u svých miminek pozorovat symptomy jako je:

  • časté kýchání
  • kašel
  • vodnatý výtok z nosu, který se může v průběhu onemocnění změnit na hustší a zbarvený hlen
  • známky obtížného dýchání jako je chrčení a pískání
  • neklid a změny v chování, jako jsou projevy podrážděnosti a nespavost

Ucpaný nos může navíc dětem znesnadňovat sání a polykání, což následně může vést k menšímu příjmu potravy a nápojů. To je důvod, proč je rýma u miminek považována za závažnější než u starších dětí nebo dospělých a vyžaduje zvýšenou pozornost a často i speciální péči.

Příčiny rýmy u miminek

Nejčastější příčinou rýmy u kojenců jsou viry, které způsobují infekční rýmu. Tyto viry se snadno šíří vzduchem či přímým kontaktem, a to zejména v prostředích, kde se nachází větší koncentrace dětí, jako jsou jesle nebo mateřská centra, dětské koutky, herny. Pokud bývá přítomen zbarvený sekret, může se jednat o rýmu bakteriální, kterou mohou doprovázet i další příznaky, např. zvýšená teplota. V tomto případě je vhodné vyhledat pediatra a konzultovat nasazení antibiotik či další léčebný postup.

 

Kromě infekčních příčin může být rýma vyvolána alergiemi, vystavením cigaretovému kouři a dalším dráždivým faktorům. U miminek se také často setkáváme s rýmou způsobenou prořezáváním zoubků, kdy jsou sliznice nosu citlivější a mohou se více zanítit.

Kdy navštívit lékaře

Lékaře navštivte, pokud se příznaky rýmy u miminka projevují více než obvykle nebo pokud se objeví následující:

  • horečka
  • dehydratace
  • obtíže s krmením
  • pokud je dítě podrážděné a neklidné

Je nutné vyhledat lékařskou pomoc i v případě, že má miminko potíže s dýcháním, pokud se výtok z nosu zabarví nebo pokud rýma trvá déle než obvyklých 7 až 10 dní. Lékař dokáže posoudit situaci a v případě potřeby předepsat patřičnou léčbu.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Akutní rýma je pro novorozence a malé kojence velmi nepříjemnou nemocí. Významně se uplatňuje zduření nosní sliznice a v důsledku i malé zánětlivé reakce dochází ke snížené průchodnosti či neprůchodnosti nosu. Miminko pak bývá plačtivé, podrážděné, což se samozřejmě přenáší i na rodiče. Důležité je být jako rodič informován a vybavit se pro tyto případy odsávačkou a alespoň roztokem mořské vody. Na dnešním trhu je několik typů odsávaček a není třeba se obávat. Podtlak při odsávání je velmi malý, přestože vysavač “jede” na maximum.

 

Léčbu rýmy lze také podpořit častým větráním a zvlhčováním vzduchu (postačí obyčejná mokrá látková plínka přes radiátor). Postýlku je vhodné kojenci na jedné straně podložit, aby mělo zvednutou hlavičku a rýma tak lépe odtékala. Přestože akutní infekční rýma patří k nejčastějším onemocněním v dětském věku, její incidenci lze jen obtížně odhadovat. Většina dětí lékaře ani nenavštíví, vše probíhá nekomplikovaným průběhem a váš malý poklad je po týdnu opět jako rybička.“

 

Léčba rýmy u miminek

Léčba rýmy u miminek se zaměřuje na ulehčení dýchání a zmírnění příznaků. Jednou z běžně doporučovaných metod je udržování vlhkosti v místnosti, aby nedocházelo k vysychání sliznic, a časté větrání. K uvolnění ucpaného nosíku můžete použít fyzikální metody, jako je jemné odsávání nebo isotonická mořská voda. S odsáváním to není třeba přehánět, postačí tak 1–3×denně, když má miminko velké problémy s dýcháním. Nadměrným a neopatrným odsáváním lze podráždit sliznici, která zareaguje zduřením a další sekrecí. Před odsáváním použijte roztok mořské vody a odsávačku přiložte ke kraji nosní dírky. V lékárnách jsou dostupné i nosní spreje a kapky s mořskou vodou, které jsou vhodné i pro ty nejmenší, buď v jednorázových ampulkách nebo rozprašovačích. 

 

Při zvýšené teplotě je možné použít antipyretika, ale vždy by měla být použita po konzultaci s lékařem a v odpovídající dávce podle věku a hmotnosti dítěte.

Doplňky na imunitu

Posílení imunitního systému je klíčové pro prevenci rýmy a dalších infekčních onemocnění. U kojenců je kojení považováno za jednu z nejlepších forem podpory imunity, jelikož mateřské mléko obsahuje protilátky a další imunitní faktory. Mnoho maminek často doplňuje vitamin D, obzvláště v chladných měsících. V lékárně se lze poradit o přípravcích k posílení obranyschopnosti vhodných pro děti starší jednoho roku. Doporučují se také pravidelné procházky na čerstvém vzduchu a vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami, zejména v období zvýšeného výskytu respiračních infekcí.

Často kladené dotazy

nosni odsavacky

Mohou být nosní odsávačky pro miminko nebezpečné?

Nosní odsávačky jsou bezpečným a účinným nástrojem, pokud jsou používány správně. Je důležité vybrat odsávačku vhodnou přímo pro miminka a používat ji šetrně, aby nedošlo k podráždění nebo poškození nosní sliznice.

casta ryma

Je normální, že má miminko rýmu velmi často?

U malých dětí, zvláště těch, které navštěvují kolektivy, může být častá rýma normální, protože jejich imunitní systém ještě není plně vyvinutý a jsou náchylnější k infekcím. Dobrou zprávou však je, že i tímto způsobem si děti imunitu budují.

zeleny hlen

Co znamená když je hlen z nosu zelený?

Zelený hlen obvykle indikuje, že je v nosních cestách přítomna infekce, která může vyžadovat léčbu antibiotiky. V takovém případě je na místě konzultovat situaci s lékařem.

zavaznejsi onemocneni

Může rýma u miminka přejít v závažnější onemocnění?

Ano, pokud není rýma řádně léčena nebo pokud má miminko oslabený imunitní systém, může dojít k rozvoji dalších onemocnění, jako je zánět středního ucha nebo bronchitida i zá­nět hlasivek.

trvani rymy

Jak dlouho obvykle trvá rýma u miminek?

Rýma u miminek obvykle trvá několik dní až týden. Pokud přetrvává déle, nebo pokud se objeví další znepokojující příznaky, je důležité se obrátit na lékaře.

Závěr

Rýma u miminek, ač je běžným jevem, vyžaduje citlivý a promyšlený přístup v péči. Důležité je rozpoznat, kdy je rýma pouhou nepříjemností a kdy už signalizuje závažnější problém vyžadující odbornou lékařskou péči. Rodiče by měli být informováni o správných metodách péče a léčby, stejně jako o možnostech prevence a posílení imunity svých dětí. Se správným přístupem a dostupnými informacemi je možné zvládnout rýmu u miminek efektivně a s co nejmenšími obtížemi pro malého pacienta i jeho rodinu.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/common-cold-in-babies/symptoms-causes/syc-20351651

https://www.se­attlechildren­s.org/conditi­ons/a-z/colds-0–12-months/

https://www.pa­rents.com/baby/he­alth/sick-baby/cold-comfort/

https://www.web­md.com/children/fe­atures/help-child-stuffy-nose

https://www.chil­drens.com/heal­th-wellness/nasal-congestion-in-babies-and-toddlers

https://news.san­fordhealth.or­g/childrens/in­fant-colds-whats-normal-and-whats-not/

https://www.he­althline.com/he­alth/parentin­g/teething-and-runny-nose

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/25336097/

https://www.stan­fordchildrens­.org/en/servi­ce/ear-nose-throat/conditi­ons/chronic-rhinorrhea

https://www.le­karnickekapky­.cz/leky/deti-a-maminky/ryma-u-kojencu-a-batolat.html

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2009/05/06.pdf
 

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.