Prekanceróza

Prekanceróza je stav, který může, ale nemusí nutně předcházet vzniku maligního nádoru. Jedná se o změny v buňkách, které ještě nejsou rakovinné, ale naznačují zvýšenou pravděpodobnost vývoje rakoviny. Prekancerózní stavy nejsou samy o sobě rakovinou, ale jsou považovány za významné rizikové faktory pro její vznik.

Typy prekanceróz

Prekancerózy lze klasifikovat podle různých kritérií, včetně typu tkáně a orgánu, ve kterém se vyskytují. Ke správnému užití termínu prekanceróza je tedy potřeba histologického vyšetření dané tkáně. Běžné typy prekanceróz zahrnují například dysplazii děložního čípku, leukoplakii (bí­le skvrny převážně v ústní dutině) nebo hyperplazii (zmnožení buněk v tkáni nebo orgánu), metaplazii (přeměna buněk nebo tkáně). Tyto stavy se liší ve své pravděpodobnosti přerůstání v maligní nádor, což je důležité pro jejich sledování a léčbu.

Příčiny prekancerózy

kombinace faktoru

Kombinace genetických, environmentálních faktorů a životního stylu

Na rozvoj prekancerózy má vliv jak genetika (některé formy rakovinných nádorů mají vysokou dědičnost), prostředí ve kterém žijete (hlavně množství škodlivin v ovzduší) a životní styl (především užívání návykových látek)

zanety

Chronické zánětlivé stavy

Chronické záněty jako mají např. lidé s Crohnovou chorobou mohou přispět k rozvoji prekancerózy, hlavně v tenkém střevě a žaludku.

karcinogeny

Dlouhodobá expozice karcinogenům

Určité chemikálie nebo tabákový kouř mohou vést k rozvoji prekancerózy (bohužel nestačí, že se vyvarujete kouření, ale pokud se často nacházíte v přítomnosti kuřáků, ke zdraví vám to nepomáhá)

barretuv jicen

Barettův jícen

Barretův jícen spojovaný s refluxní chorobou jícnu může vyústit v adenokarcinom (v tomto případě je příčinou prekancerózy dlouhodobé dráždění buněk jícnu žaludečními šťávami)

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Prekanceróza je lékařský pojem, který charakterizuje změny buněk a tkání, které mohou přejít až ve zhoubný nádor. V dermatologii je nejčastějším typem tzv. solární keratóza. Vzniká na kůži (především obličej, ušní boltce, výstřih, zátylek, bérce), která je dlouhodobě vystavená UV záření. Pokud je včas odhalena, tak se až 20 % keratóz odhojí spontánně, zvláště pokud pacient omezí expozici UV paprskům. Včasnou diagnostikou a terapií lze vzniku tumoru předcházet. I z tohoto důvodu se nevyplácí zanedbávání preventivních prohlídek, kdy neléčené akutní potíže přechází v chronické, které s sebou mohou nést i riziko vzniku prekancerózy.“

Diagnostika

Prekancerózy se obvykle vzhledově liší od okolních tkáňových buněk, takže třeba na kůži nebo sliznicích je lze do určité míry rozeznat prostým pohledem. Avšak na prekancerózy uvnitř těla už je třeba endoskopických metod. Přesná diagnostika zahrnuje klinické vyšetření a laboratorní testy, jako jsou biopsie, histologie a cytologické vyšetření. Důležitým nástrojem jsou také screeningové programy, které umožňují včasnou detekci prekancerózních sta­vů.

Léčba a management

Léčba prekanceróz závisí na jejich typu a lokalizaci. Může zahrnovat:

  • chirurgické odstranění prekancerózních lézí
  • farmakoterapii
  • změny životního stylu (např. u kouření)

Monitorování a pravidelné kontroly jsou klíčové pro prevenci přerůstání prekanceróz ve zhoubné nádory.

Prevence

Prevence prekanceróz zahrnuje snížení expozice rizikovým faktorům, jako je kouření, nadměrné slunění, nebo expozice určitým chemikáliím. Důležitá je také zdravá strava a udržování zdravého životního stylu.

Závěr

Prekanceróza představuje důležitý koncept v onkologii, jelikož signalizuje možný vznik maligních nádorů. Včasná identifikace a správná léčba prekancerózních stavů mohou zásadně snížit riziko vzniku rakoviny. Podstatná je přitom nejen lékařská intervence, ale i osvěta a prevence, zaměřená na modifikaci rizikových faktorů a zdravý životní styl. Celkově, s pokračujícím výzkumem a lepším pochopením prekancerózy, se zvyšují šance na efektivní prevenci a léčbu potenciálně život ohrožujících nádorů.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/1607

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2004/11/08­.pdf

https://www.ste­fajir.cz/pred­nadorove-stavy-prekancerozy

https://www.der­matologiepropra­xi.cz/pdfs/der­/2018/03/04.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2015/04/08­.pdf

https://www.lin­kos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/kongresy/po-kongresu/databaze-tuzemskych-onkologickych-konferencnich-abstrakt/prekan­cerozy-zaludku/

https://www.lin­kos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/kongresy/po-kongresu/databaze-tuzemskych-onkologickych-konferencnich-abstrakt/prekan­cerozy-tenkeho-streva/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.