Preeklampsie: co byste měli vědět

Preeklampsie je komplikace těhotenství, která může mít vážné důsledky jak pro matku, tak pro plod. Je pro ni typický vysoký krevní tlak, poškozením jiných orgánových systémů, často ledvin, a výskyt bílkovin v moči (proteinurie). Toto onemocnění obvykle začíná po 20. týdnu těhotenství a je třeba ho včas rozlišit od běžného vysokého tlaku (hypertenze).

 

Obsah

  1. Jak preeklampsie vzniká?
  2. Symptomy
  3. Diagnostika
  4. Léčba
  5. Prevence
  6. Dopady pro matku a plod
  7. Závěr

 


Jak preeklampsie vzniká?

Preeklampsie je závažné onemocnění postihující až 5 % těhotných žen. Ačkoli přesné příčiny preeklampsie nejsou známy, vědci věří, že může začít v placentě, orgánu, který vyživuje plod během těhotenství. Následující faktory přispívají k rozvoji preeklampsie:

genetika

Genetické faktory

tuk

Vysoký tělesný tuk

imunita

Problémy s imunitním systémem

Symptomy

Symptomy preeklampsie mohou být různorodé a lišit se v závislosti na závažnosti onemocnění a na tom, jaký orgánový systém je postižen. Běžné symptomy zahrnují:

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Výskyt časné preeklampsie (před 34. gestačním týdnem) může být zredukován až o 50 %, pozdní preeklampsie je ovlivnitelná léčbou jen minimálně. Podávání kalcia je efektivní pouze u primárně hypokalcemické populace. Otázkou do budoucnosti a předmětem několika studií je význam nízkomolekulárního heparinu a sildenafilu.“


Diagnostika

Pro stanovení diagnózy preeklampsie je důležité provést řadu lékařských testů a vyšetření. Nejčastěji se používají:

  • Krevní testy pro zhodnocení funkce ledvin, jater a dalších důležitých parametrů
  • Analýza moči pro zjištění přítomnosti bílkovin
  • Měření krevního tlaku
  • Ultrazvukové vyšetření pro monitorování vývoje plodu a hodnocení množství plodové vody
  • Dopplerova sonografie pro posouzení průtoku krve v pupečníku a cévách placentárního lůžka

Léčba

Léčba preeklampsie zahrnuje sledování a léčbu příznaků s cílem minimalizovat rizika pro matku a plod. Zatímco v lehčích případech postačí klid na lůžku a pravidelné lékařské kontroly, v závažnějších případech může být nutné podávání léků snižujících krevní tlak nebo předčasný porod.

  • Léky na snížení krevního tlaku
  • Léky k prevenci křečí a záchvatů (např. síran hořečnatý)
  • Podávání kortikosteroidů k urychlení vývoje plic plodu v případě, že bude nutné provést předčasný porod

 

Prevence

Ačkoli neexistuje jednoduchý postup, jak preeklampsii zcela zabránit, když budete dodržovat několik doporučení, snížíte tím šanci, že se u vás preeklampsie projeví. Udržujte zdravou tělesnou hmotnost, pravidelně navštěvujte lékaře a choďte na předporodní prohlídky, dodržujte zdravý životní styl (žádné kouření, alkohol nebo vysoký příjem soli). U rizikových těhotenství se prokázaly pozitivní účinky kyseliny acetylsalicylo­vé (např. aspirin), konkrétně u 75–150 mg/den. Léčbu se doporučuje zahájit před 16. gestačním týdnem, pozdější zahájení léčby je spojeno s výrazně nižším účinkem.

Dopady pro matku a plod

Pro matku

  • Orgánové poškození: Nejčastěji jsou postiženy ledviny, ale preeklampsie může poškodit i játra, srdce, nebo mozek.
  • Eklampsie: Vážnější forma preeklampsie, která způsobuje křeče a záchvaty.
  • HELLP syndrom: Stav charakterizovaný hemolýzou (rozpadem červených krvinek), zvýšenými jaterními testy a nízkým počtem krevních destiček.
  • Riziko pro budoucí těhotenství: Ženy, které měly preeklampsii, mají vyšší riziko opakování tohoto stavu v dalších těhotenstvích.

Pro plod

  • Zpomalený růst: Preeklampsie může způsobit nedostatečné prokrvení placentou, což omezuje množství kyslíku a živin, které plod obdrží, a to vede k zpomalení růstu.
  • Předčasný porod: Kvůli komplikacím spojeným s preeklampsii může být nutné provést porod dříve, aby se zabránilo nevratnému poškození plodu.

Závěr

Cílem udržování nemoci pod kontrolou je dospět k porodu dítěte dříve, než se matka dostane do eklamptického záchvatu, a současně mít jistotu, že plod je dostatečně zralý, aby po narození přežil. V některých případech eklamptického záchvatu se nejprve pomocí léků sníží krevní tlak a potom se indukuje porod, který se uskuteční buď normální cestou, nebo císařským řezem.

Zdroje

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Pre­eklampsie

https://www.lf­.upol.cz/file­admin/userdata/LF/hip­pokratuv_dum/o­bory/Por_Gyn_N­eonat/Preeklam­psie_a_rustova_res­trikce_plodu.pdf

https://www.who­.int/publicati­ons-detail-redirect/9789241548­335

https://www.pro­lekare.cz/caso­pisy/ceska-gynekologie/2015–3/prevence-preeklampsie-prehledovy-clanek-52432

https://www.so­len.cz/pdfs/in­t/2007/02/09.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.