Nechutenství: příčiny, důsledky a léčba

Nechutenství je stav, kdy má jedinec sníženou chuť k jídlu nebo necítí hlad. Může se objevit jako dočasný problém spojený s akutním onemocněním nebo jako chronický problém související s různými zdravotními stavy. Nechutenství může mít vliv na příjem potřebných živin a energie, což vede především k váhovým změnám, nedostatečné výživě a dalším zdravotním komplikacím.
 

Obsah

  1. Příčiny nechutenství
  2. Dopady nechutenství na zdraví
  3. Diagnostika a vyhodnocení
  4. Léčba nechutenství
  5. Stravovací zvyklosti a životní styl
  6. Kdy vyhledat lékařskou pomoc
  7. Často kladené dotazy
  8. Závěr
  9. Zdroje
pilulka

Příčiny nechutenství

Příčiny nechutenství mohou být různé a často jsou spojeny s podkladovými zdravotními problémy a zpravidla jde o kombinaci více faktorů. Mezi běžné příčiny patří:
 

  • Přechodné stavy: Například infekce, typicky se jedná o střevní chřipku.
  • Digestivní problémy: Nap­říklad gastro­ezofageální reflux (pálení žáhy) nebo žaludeční vředy.
  • Chronická onemocnění: Nap­říklad onkologická onemocnění, srdeční selhání, ledvinová nebo jaterní onemocnění.
  • Psychické stavy: Deprese, úzkostné poruchy, poruchy příjmu potravy.
  • Těhotenství: Nej­častěji v prvním trimestru v souvislosti s nevolnostmi.
  • Hormonální nerovnováha
  • Vedlejší účinky léků
  • Stres

Dopady nechutenství na zdraví

Nechutenství může mít řadu negativních dopadů na zdraví, zejména pokud trvá delší dobu. Nedostatečný příjem živin může vést k hubnutí, oslabení imunitního systému, svalové atrofii a celkovému oslabení těla.

U osob s již existujícími zdravotními problémy může nechutenství zhoršit stav nemocí a komplikovat léčbu. V extrémních případech může nedostatečná výživa vést k vážným komplikacím, jako je malnutrice (podvýživa) nebo anorexie, a může mít dlouhodobý vliv na kvalitu života a celkový zdravotní stav.

Diagnostika a vyhodnocení

Diagnostika nechutenství zahrnuje hodnocení stravovacích návyků, zdravotní anamnézy a fyzického vyšetření. Lékař může rovněž nařídit laboratorní testy na zjištění možných příčin, jako jsou metabolické, hormonální nebo nutriční nerovnováhy, a provést další vyšetření, jako jsou testy na přítomnost infekcí nebo zobrazovací metody, pokud existuje podezření na konkrétní zdravotní problémy.

U některých pacientů může také pomoci psycho­logické vyhodnocení, aby se vyloučily psychické faktory, které mohou ovlivnit chuť k jídlu.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Nechutenství je snížená chuť k jídlu, která vede k podvýživě. Nechutenství může mít krátkodobé příčiny, většinou se jedná o případy infekcí (např. střevní chřipka), nebo dlouhodobé příčiny. Mezi dlouhodobé příčiny patří nádorová onemocnění, srdeční selhávání, onemocnění trávicího traktu a psychika.

Psychické rozpoložení může být spojeno se ztrátou chuti k jídlu, u starších osob chuť k jídlu klesá a může se objevit demence, která taktéž přispívá ke ztrátě chuti k jídlu. U mladých dívek a chlapců může být nechutenství spojeno s mentální anorexií.

V případě, že nechutenství přetrvává dlouhodobě a přístup k jídlu se nelepší, je nutné navštívit lékaře, který vyloučí případné zdravotní obtíže."

Léčba nechutenství

Léčba nechutenství se zaměřuje na řešení základních příčin a na podporu zdravého stravování. V závislosti na příčině může léčba zahrnovat léčbu základního zdravotního stavu, úpravu předepsaných léků, dietní poradenství nebo psychoterapii.

V některých případech může být doporučeno užívání stimulantů chuti k jídlu nebo doplňků stravy pro doplnění chybějících živin. Důležité je také poskytnout pacientům podporu a vzdělání o správných stravovacích návycích a zdravém životním stylu.

Stravovací zvyklosti a životní styl

Změny ve stravovacích zvyklostech a životním stylu mohou být užitečné pro zlepšení chuti k jídlu a celkové výživy. Mezi tyto změny patří pravidelná konzumace menších porcí, zařazení oblíbených a výživných potravin do jídelníčku a také příjem dostatečného množství tekutin. Více o stravovacích návycích a výběru si můžete poslechnout v podcastu Životoprávy, kde o tématu hovořila klinická dietoložka Tereza Vágnerová.

Také je důležité se vyhnout nadměrnému užívání alkoholu a kofeinu, obojí může potlačovat chuť k jídlu. Zapojení do lehké fyzické aktivity může také stimulovat chuť k jídlu. V případě psychologických faktorů, jako je stres nebo úzkost, může být prospěšná relaxace a techniky řízení stresu – o nich k nám do podcastu přišli poradit bioložka Viktória Véle a kouč Václav Lavička z Macromo.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Vyhledání lékařské pomoci je doporučeno, pokud již nepříznivě zasahuje do vašeho každodenního života nebo zdraví. Zejména jde o o příklady kdy nechutensví:
 

  • trvá již delší dobu, tedy není spojeno jen s přechodnými stavy
  • způsobuje významnou ztrátu hmotnosti
  • ovlivňuje schopnost dodržovat zdravý stravovací plán
  • vede k nutričním nedostatkům
  • je spojeno s dalšími znepokojivými příznaky, jako jsou:
    • trávicí potíže
    • chronická únava
    • změny nálady

Často kladené dotazy

„Je nechutenství vždy znamením vážného zdravotního problému?"

Ne vždy. Nechutenství může být dočasným stavem způsobeným například přechodným stresem (zkoušky, pracovní pohovor) nebo mírnou nemocí. Nicméně pokud trvá déle nebo je spojeno s jinými příznaky, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

„Mohou doplňky stravy pomoci při nechutenství?"

Doplňky stravy mohou být užitečné pro zajištění dostatečného příjmu živin, ale neměly by nahradit rozmanitou a vyváženou stravu.

„Může být nechutenství psychologického původu?"

Ano, psychologické faktory jako stres, úzkost, depresivní poruchy a samozřejmě i poruchy příjmu potravy (PPP) mohou mít významný vliv na chuť k jídlu, ať už z hlediska přejídání nebo naopak nechutenství.

„Existují specifické diety nebo jídelní plány pro lidi s nechutenstvím?"

Jídelní plán se vždy odvíjí od individuálních potřeb každého jedince a základních příčin jeho nechutenství, nelze jej tedy zobecnit. Přínosné může být dietní poradenství od odborníka – dietologa.

Závěr

Nechutenství může mít mnoho příčin a různorodé dopady na zdraví. Jeho správná diagnostika a léčba jsou klíčové pro udržení dobrého zdravotního stavu a kvality života. Změny ve stravovacích návycích, životním stylu a vhodná léčba mohou výrazně přispět k nápravě nechutenství a jeho případných důsledků. Důležité je věnovat pozornost jakýmkoli trvajícím příznakům nechutenství a v případě potřeby vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/loss-of-appetite

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/324011

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/24228-loss-of-appetite

https://www.he­althline.com/he­alth/appetite-decreased

https://www.msdma­nuals.com/home/di­gestive-disorders/symptoms-of-digestive-disorders/loss-of-appetite

https://www.bu­oyhealth.com/le­arn/loss-of-appetite

https://www.he­althdirect.gov­.au/changes-to-your-appetite

https://www.ve­rywellmind.com/what-to-do-when-you-have-no-appetite-4799769

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.