Mor: výskyt, příznaky a léčba

Mor, známý také jako černá smrt, je jednou z nejsmrtelnějších nemocí v historii lidstva. Tato nemoc kdysi způsobila několik pandemií, které zdecimovaly velké populace v různých částech světa. Přestože je tato bakteriální infekce léčitelná antibiotiky, stále dochází k výskytu případů, zejména v odlehlých oblastech s omezeným přístupem k lékařské péči.

Obsah

  1. Mor v současnosti
  2. Přenos nemoci
  3. Příznaky moru
  4. Léčba moru
  5. Prevence
  6. Zajímavosti o moru
  7. Mor v kultuře a literatuře
  8. Závěr
  9. Zdroje
pilulka

Mor v současnosti

Ačkoli se mor v mnoha částech světa vyskytuje sporadicky, stále existují oblasti, kde je nemoc endemická, zejména v Jižní Americe, Asii a Africe. Světová zdravotnická organizace (WHO) a další mezinárodní organizace spolupracují s místními zdravotními úřady na prevenci a kontrole moru. V České republice hrozí riziko zavlečení nákazy z endemických oblastí. 

Madagaskar je v současnosti nejvíce postiženou zemí. Je zde každoročně hlášeno 200 případů, nejčastěji se jedná o bubonickou formu.

Přenos nemoci

Mor je tzv. zoonóza, tedy nemoc přenosná mezi zvířetem a člověkem. Původcem infekce je gramnegativní bakterie Yersinia pestis, velmi rezistentní mikrob jež dokáže v mrtvolách zvířat i lidí přežívat až několik měsíců. Zdrojem i rezervoárem moru jsou hlodavci, potkani, krysy, sysli nebo svišti. Mezi přenašeče moru pak patří blechy (morová blecha), k člověku ji může zanést také kočka nebo pes. 

Plicní mor může být také přenášen vzdušnými kapénkami od osoby k osobě při kašli nebo kýchání. Také se může přenášet přímým stykem s nemocným člověkem nebo s uhynulým zvířetem.

Příznaky moru

Nemoc probíhá v několika formách. Inkubační doba moru je 2–6 dní, u plicní formy je to 1–3 dny.

Bubonická forma (dýmějová)

Nejběžnější forma. Začíná vysokou teplotou, třesavkou a schvácenosti. Dochází k zánětu a zduření lymfatických uzlin v tříslech, v podpaží a krku. Člověk může upadnout do bezvědomí. Smrtnost je 50–60 %, ale pokud jsou včas podána antibiotika, je nízká.

Plicní forma

Jak už název naznačuje, postihuje plíce. Projevuje se horečkou, kašlem, dušností a bolestí na hrudníku. Smrtnost je téměř 90 %.

Septická forma

Ovlivňuje krevní oběh. Projevuje se horečkou, dochází k poruše srážení krve. Smrtnost je téměř stoprocentní a postižený umírá na selhání vnitřních orgánů.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Mor je infekční onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis, zdrojem jsou především hlodavci. Význam měl hlavně v minulosti, kdy patřil mezi onemocnění s největší smrtností a častým výskytem epidemií. Nejčastější forma je bubonická, neboli dýmějová, projevuje se mimo jiné zduřením lymfatických uzlin, v kterých může docházet ke krvácení, proto mají zduřelé uzliny charakteristickou černou barvu.

Nyní se mor vyskytuje sporadicky v endemických oblastech jako je Jižní Amerika, Asie a Afrika. Prevence spočívá v ochraně před kousnutím blech, vyhýbáním se kontaktu s nemocnými či mrtvými zvířaty. Aktivní imunizace vakcínou je vhodná především u osob pracujících v těchto oblastech jako jsou lékaři nebo pracovníci laboratoří."

Léčba moru

Díky moderní medicíně je mor  léčitelný antibiotiky. Pokud je nemoc diagnostikována včas a léčba je zahájena rychle, prognóza je obvykle dobrá. Nicméně bez léčby může mor skončit smrtí během několika dní.

Prevence

Prevence moru zahrnuje snížení kontaktu s infikovanými hlodavci a blechami. V oblastech, kde je mor endemický, je důležité sledovat populace hlodavců a provádět deratizaci, pokud je to nutné. 

Prevence spočívá také v ochraně osob, které cestují do rizikových oblastí. Tyto osoby mohou využít aktivní imunizace vakcínou. Před cestou se dále doporučuje chemoprofylaxe antibiotiky nebo sulfonamidy.

Zajímavosti o moru

Mor měl v historii obrovský dopad na společnost. Způsoboval masová úmrtí, což vedlo k demografickým a ekonomickým změnám. Mnoho měst a vesnic bylo opuštěno a zemědělská produkce klesla. Mor také vedl k sociálním změnám, protože lidé hledali vysvětlení a viníky za nemoc, což vedlo k pronásledování menšin.

Na druhou stranu, mor také vedl k některým pozitivním změnám. Snížená populace znamenala, že bylo více zdrojů na osobu, což vedlo k ekonomickému růstu a inovacím

Mor se také neblaze zapsal do vojenské historie. Během obléhání měst byly používány morové mrtvoly jako v podstatě biologická zbraň – byly katapultovány přes hradby do města, aby infikovaly obyvatele.

Vědecký výzkum moru začal již v 19. století, kdy byla bakterie Yersinia pestis poprvé identifikována. Výzkum moru vedl k objevení mnoha základních principů bakteriologie a infekčních nemocí.

Mor v kultuře a literatuře

Mor se díky své devastující síle a dopadu na společnost stal inspirací pro mnoho umělců, spisovatelů i filmařů. Umělci často zobrazovali mor jako symbol smrti, zkázy a lidského utrpení.

V literatuře se mor objevil v dílech jako je Dekameron od Giovanni Boccaccio, kde skupina mladých lidí vypráví příběhy, aby se zabavili během morové epidemie ve Florencii. V moderní době se zase proslavil román Mor od Alberta Camuse, který zkoumá lidskou reakci na náhlou a nevysvětlitelnou epidemii v alžírském městě Oran.

Závěr

Mor je jednou z nejvíce devastujících nemocí v historii lidstva, ale díky moderní medicíně a vědeckému výzkumu je nyní lépe kontrolován. Přesto je důležité neustále bdít a být připraven na možnost nových výskytů, zejména v oblastech s vysokým rizikem. Historie moru nám připomíná, jak může jedna nemoc změnit průběh dějin a ovlivnit celé civilizace.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/pla­gue/symptoms-causes/syc-20351291

https://www.nzip­.cz/clanek/1162-mor

https://ziva.av­cr.cz/files/zi­va/pdf/mor-yersinia-pestis-blecha-a-clovek.pdf

https://szu.cz/te­mata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/m/mor/za­kladni-informace/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.