Bolest zápěstí: Příčiny, příznaky a léčba

Bolest zápěstí je poměrně častý problém, který postihuje lidi různých věkových kategorií i profesí. Způsobit ji mohou různé faktory, například zranění, opakované pohyby ruky nebo některé zdravotní stavy. V tomto článku se podíváme na anatomii zápěstí, hlavní příčiny bolesti, stejně jako na léčbu a prevenci.
 

Obsah

  1. Anatomie zápěstí
  2. Příčiny bolesti zápěstí
  3. Příznaky bolesti zápěstí
  4. Diagnostika bolesti zápěstí
  5. Léčba bolesti zápěstí
  6. Prevence bolesti zápěstí
  7. Závěr
  8. Zdroje
pilulka
pilulka

Anatomie zápěstí

Zápěstí je složitá struktura tvořená osmi malými zápěstními kostmi, které jsou spojeny s různými vazy a šlachami. Společně s kostmi předloktí a ruky tvoří zápěstí kloub, který umožňuje pohyb ruky a prstů. Tyto kosti jsou uspořádány ve dvou řadách vedle sebe:
 

  • Distální řada: Je blíže k palci a zahrnuje hlavatou kost, která ze všech zápěstních kostí největší, dále hákovitou kost, velkou mnohohrannou a malou mnohohrannou. 
  • Proximální řada: Je blíže k malíčku a zahrnuje kosti jako je hrášková kost, trojhranná kost, člunkovitou kost a měsíčkovou kost.
     

Vzhledem ke složité anatomické struktuře je zápěstí náchylné k různým zraněním či onemocněním, které mohou vést k bolesti a omezenému pohybu.

Příčiny bolesti zápěstí

Existuje mnoho příčin bolesti zápěstí. Bolest může být akutní (krátkodobá) nebo chronická (dlouhodobá). Některé z nejběžnějších příčin zahrnují:

Zranění

Například naražení, namožení nebo zlomeniny.

Tendinitida

Zánět šlachy způsobený opakovanými pohyby nebo zraněním.

Syndrom karpálního tunelu

Problémy s karpálním tunelem způsobené stlačením mediánního nervu v zápěstí.

Zdravotní stavy

Artróza (opotřebení kloubní chrupavky), revmatoidní artritida (au­toimunitní onemocnění kloubů), osteoartritida a další.

Příznaky bolesti zápěstí

Příznaky bolesti zápěstí mohou být různé v závislosti na příčině bolesti. Avšak mezi časté symptomy patří ):
 

  • Bolest: Akutní nebo chronická, může být ostrá, tupá (např. u artrózy), bodavá, pálivá nebo pulzující.
  • Otok: Zápěstí může být oteklé nebo zduřelé v důsledku zánětu nebo zranění.
  • Ztuhnutí: Omezený rozsah pohybu zápěstí, obtíže při ohýbání nebo natahování.
  • Pocit brnění nebo mravenčení: Zvláště při syndromu karpálního tunelu.
     

Pokud zažíváte kterýkoli z těchto příznaků, je důležité jej konzultovat se svým lékařem, aby byla stanovena přesná diagnóza a zahájena vhodná léčba.

Diagnostika bolesti zápěstí

Diagnostika bolesti zápěstí začíná fyzikálním vyšetřením a anamnézou pacienta. Lékař může klást otázky, jak a kdy bolest začala, zda existují nějaké konkrétní události, které mohly být příčinou potíží, a zda existují některé aktivity, které stávající bolest zhoršují.

Kromě fyzikálního vyšetření může lékař také doporučit nějaké zobrazovací vyšetření. Rentgen pomáhá identifikovat zlomeniny nebo abnormality kostí. Magnetická rezonance (MRI) zase může vyšetřit měkké tkáně, včetně vazů, šlach a nervů.

Zejména při diagnostice syndromu karpálního tunelu se používá elektromyografie (EMG). Ta pomocí elektrod hodnotí funkci nervů, vyšetření provádí neurolog

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Zápěstí nám umožňuje pohyb ruky a prstů. Je složeno z osmi kostí v proximální a distální řadě. Bolest zápěstí může být způsobena úrazem (namožením, naražením či zlomeninou), dále se může jednat o záněty šlach (tendinitida), syndrom karpálního tunelu nebo další onemocnění jako je artróza nebo revmatoidní artritida. Bolest se projevuje různě v závislosti na typu problému se zápěstím.

Kromě bolesti se může objevovat otok, omezený pohyb, pocit brnění nebo mravenčení. Pokud vás začala trápit bolest zápěstí, můžete zkusit ledové obklady, popř. volně prodejné léky od bolesti. Avšak pokud tato opatření do několika dnů nepomohou nebo se po nich stav zhorší, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc."

Léčba bolesti zápěstí

Léčba bolesti zápěstí velmi závisí na její příčině. Pro úlevu od prvotní bolesti můžete aplikovat chladící obklady a bolavé zápěstí ponechat v klidu. Léky proti bolesti, např. paracetamol či ibuprofen, mohou pomoci zmírnit bolest a zánět. V některých případech může být zápěstí znehybněno pomocí dlahy nebo sádry, aby se zabránilo dalším zraněním.

Někdy se doporučuje fyzikální terapie. Cvičení a rehabilitace mohou pomoci posílit zápěstí a zlepšit jeho funkci. U některých případů, kde konzervativní léčba nepomáhá, může být nutná chirurgická intervence, zejména u vážných zlomenin nebo při syndromu karpálního tunelu, kdy je třeba uvolnit tlak na nerv.

Prevence bolesti zápěstí

Ačkoli se všem zraněním zápěstí nelze zcela vyhnout, existuje několik kroků, kterými můžete minimalizovat riziko vniku potíží se zápěstím:
 

  • Strečink a posilování: Pravidelné cvičení může pomoci posílit svaly zápěstí a zlepšit jeho flexibilitu. Na místě je však také regenerace po cvičení.
  • Ergonomie v práci: Správné nastavení pracovního prostoru a správná poloha sezení při práci na počítači může snížit zátěž na zápěstí. Také může pomoci nahradit běžnou počítačovou myš vertikální.
  • Používání ochranných pomůcek: Pokud se věnujete sportům nebo aktivitám, kde je zvýšené riziko zranění zápěstí, používejte ochranné bandáže nebo ortézy.
  • Přestávky: Pokud vykonáváte opakující se pohyby rukou a zápěstí, pravidelně si dělejte přestávky a protahujte zápěstí.

Závěr

Bolest zápěstí je častým problémem, který může mít mnoho příčin. Ať už je příčinou zranění, opakované pohyby nebo zdravotní stav, je důležité vyhledat lékařskou pomoc pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje. Správná diagnóza a následná léčba mohou pomoci zotavit se z bolesti zápěstí a vrátit se k normálním aktivitám.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.he­althline.com/he­alth/wrist-pain#causes

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/312070

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/17667-wrist-pain

https://versu­sarthritis.or­g/about-arthritis/con­ditions/hand-and-wrist-pain/

https://euc.cz/clan­ky-a-novinky/clanky/pro­blem-se-zapestim-priznaky-a-lecba/

pilulka

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.