Bolest zad: Typy bolestí, prevence a léčba

Bolest zad je častým problémem, který postihuje poměrně velkou část populace. Příčiny bolesti zad mohou být různé a často dosahují do míry kdy ovlivňují naše životy. Příčiny mohou být různé, ale k těm nejčastějším se řadí svalové napětí, křeče, zranění nebo dokonce narušení struktury páteře,například disků. Často je bolest zapříčiněna i špatným držením těla, nedostatek fyzické aktivity, obezita, genetika a stres.
 

Symptomy bolesti zad ovlivňuje hlavně závažnost a příčina zranění. Avšak nejčastějšími symptomy jsou, mimojiné, pohyblivost páteře, svalové křeče, brnění nebo necitlivost v končetinách což většinou zapříčiní omezení běžných aktivit. Léčba bolesti zad závisí na příčině a individuálních potřebách pacienta a zahrnuje kombinaci léků, fyzioterapie, cvičení a někdy i změn životního stylu.
 

Důležité je také přijmout preventivní opatření k prevenci bolesti zad. Patří sem správné držení těla při sezení a stání, udržování zdravé tělesné hmotnosti, dostatek pohybu a posilování svalů zad. Při práci na počítači je důležité dbát na správném držení těla, nastavení výšky monitoru a také na pravidelné protažení. Dalším důležitým preventivním opatřením je volba kvalitní matrace.


 

Typy bolesti zad

Typy bolesti zad se mohou lišit v závislosti na charakteristice a příčinách. Rozlišujeme vystřelující bolesti, akutní bolesti, bolesti v noci a ráno. Bolesti můžeme rozlišovat dle oblasti, kde se bolest vyskytuje. Může se jednat o bolest krční, hrudní nebo bederní páteře. Dále můžeme rozlišovat akutní a chronickou bolest zad. Akutní bolest se většinou soustředí na jednom místě a opadne přibližně po 3–6 týdnech. Chronická bolest trvá déle, obvykle déle než 6 měsíců.

 

Vystřelující bolest zad

Vystřelující bolest zad je intenzivní, prudká bolest, která se šíří z jednoho místa zad do jiných částí těla, jako jsou nohy, paže nebo krk. Vystřelující bolest zad dokáže značně omezit pohyblivost a schopnost vykonávat běžné aktivity. Osoba s touto bolestí může mít obtíže při chůzi, sezení nebo zdvihání předmětů. Léčba vystřelující bolesti zad zahrnuje obvykle kombinaci léků proti bolesti, fyzioterapii a cvičení zaměřené na posílení svalů a zlepšení pohyblivosti. V některých případech může být nezbytná i chirurgická intervence, ale to pouze výjimečně. 
 

Akutní bolest zad

Akutní bolest zad je náhlá bolest, která trvá obvykle méně než 6 týdnů. Je spuštěna díky svalovému napětí, zranění nebo zánětem v této oblasti. Akutní bolest zad dokáže omezit pohyblivost a schopnost vykonávat běžné aktivity. Může být obtížné se posadit, stát nebo zdvihnout předměty. Někdy také negativně ovlivňuje kvalitu spánku a svým nepřestávajícím trváním způsobit psychologické stavy, jako je úzkost. K léčbě akutní bolesti zad mohou být použity příležitostně léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo nesteroidní protizánětlivé léky. Většinou ale odezní sama. Důležité je dodržovat správné postupy při fyzických aktivitách a dbát na odpočinek.

 

Noční bolest zad

Noční bolest zad může být zaviněna různými okolnostmi, jako je nesprávná poloha při spaní, nevhodná matrace nebo nadměrný stres a úzkost při usínání. Pro zmírnění noční bolesti zad se doporučuje použití vhodného matracového polštáře, který poskytne správnou podporu páteři. Dále je velice efektivní cvičení protahující a posilující svaly zad před spaním.
 

Ranní bolest zad

Ranní bolest zad může být zapříčiněna problémy, jako je svalové napětí po spánku, nekvalitní matrace, nedostatek fyzické aktivity nebo špatná poloha při spaní. Pro prevenci ranní bolesti zad je důležité zvolit vhodnou matraci, která poskytuje dostatečnou podporu páteři a zařadit alespoň mírnou fyzickou aktivitu.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Bolest zad je jedna z nejčastějších civilizačních nemocí, patří mezi jedny z nejčastějších důvodů krátkodobé i dlouhodobé pracovní neschopnosti. Bolesti zad postihnou zhruba 80 % lidí, běžné bolesti zad se dají zmírnit správným cvičením. Další z důležitých faktorů v prevenci proti bolesti zad, který bychom neměli podcenit je výběr kvalitní matrace a polštáře. Bolesti zad bychom neměli podceňovat, mohou výrazně ovlivňovat kvalitu života a být projevem závažnějšího onemocnění.“

 

Specifické případy bolesti zad

Bolest zad v souvislosti s menstruací a ovulací

Bolest zad během menstruace a ovulace jsou většinou zapříčiněna svalovými křečemi v pánevní oblasti. V případě vysokých hormonálních změn se tato bolest stává více intenzivní. Na bolest v tomto případě pomůže hlavně teplo, např. teplé obklady, které se přiloží na dolní část zad. Užití analgetik jako je Ibalgin či Paralen je běžné a vhodné v případě velké bolesti.
 

Bolest zad při nachlazení a stresu

Bolest zad může také způsobit nachlazení či stres. Samotné nachlazení je často příčinou zánětu v oblasti zad, zatímco stres způsobuje svalové napětí. Důležité je poskytnout tělu odpočinek a čas na zotavení. Teplé obklady, stejně jako u bolesti zad v souvislosti s menstruací, mohou uvolnit svaly a zmírnit bolest. Pro úlevu celého těla můžeme do denního režimu zakomponovat relaxační techniky, jako je hluboké dýchání a meditace. 

 

Do zad se mohou projevovat i bolesti při infarktu myokardu, žlučníkovému záchvatu, při ledvinové kolice nebo při onemocnění slinivky.

Bolest zad během těhotenství

Během těhotenství je bolest zad poměrně častou záležitostí a může být způsobena změnami v postoji, nárůstem hmotnosti, hormonálními změnami a zvýšeným tlakem na páteř. Pro prevenci či úlevu od bolesti jsou vhodná různá cvičení pro těhotné ženy, jako je plavání, jóga pro těhotné nebo cviky zaměřené na posílení břišních a pánevních svalů. Pro úlevu od bolesti zad související těhotenstvím je nejefektivnější použití těhotenského nebo podpůrného pásu. Existují také speciální těhotenské masáže a fyzioterapie. 
 

Bolest zad u dětí

U dětí může bolest zad být způsobena přetížením svalů například z těžké aktovky, sedavým životním stylem nebo špatným držením těla. Důležité je vytvořit správné návyky držení těla při sezení i stání. U dětí je nejdůležitější častá a přiměřené fyzická aktivita. Při léčbě bolesti zad u dětí pomáhá kombinace odpočinku a tepelné terapie. V případě závažnější bolesti pak masáže či fyzioterapie. 
 

Léky na bolest zad

Existuje několik typů léků na bolest zad, které se používají k zmírnění obtíží. Patří sem například steroidní či nesteroidní protizánětlivé léky, které snižují bolest a zánět. Analgetika, například paracetamol nebo ibuprofenum snižují bolest a je vhodné je použít v případě mírné a střední bolesti. V některých případech může být zvažována krátkodobá léčba opioidy, pokud jiné léky nejsou účinné. Svalové relaxanty se také používají k uvolnění svalového napětí spojeného s bolestí zad. Je důležité konzultovat s lékařem správné dávkování a bezpečného užívání těchto léků. Některé z nich jsou dokonce vázány na lékařský předpis.
 

Terapeutické metody ke zmírnění bolesti zad

Fyzioterapie je nejčastější terapeutickou metodou používanou při bolesti zad. Fyzioterapeut může provádět různé techniky, jako je masáž, protahování svalů a cvičení zaměřené na zlepšení držení těla a posílení svalů zad. Akupunktura spočívá v aplikaci jemných jehel do určitých bodů na těle s cílem uvolnit bolest a zlepšit energetický tok.
 

Tejpy na bolest zad

Tejpy jsou elastické pásky, které se aplikují na kůži v oblasti bolesti. Pomáhají uvolnit napětí svalů, podporovat správnou polohu těla a zlepšovat průtok krve. Správná aplikace tejpu vyžaduje čistou a suchou kůži a optimální napnutí pásky. Je vhodné se poradit s odborníkem.
 

Injekce na bolest zad

Injekce na bolest zad mohou obsahovat lokální anestetika, kortikosteroidy nebo jiné léky a aplikují se přímo do postižené oblasti. Mají za cíl snížit zánět a poskytnout úlevu od bolesti. Aplikace injekcí na bolest zad by měla být v kompetenci lékaře a je důležité informovat ho o případných alergiích. 
 

Náplasti na bolest zad

Existuje několik typů náplastí na bolest zad, které mohou obsahovat analgetika, protizánětlivé látky nebo jiné účinné látky. Tyto náplasti se přilepí na kůži v oblasti bolesti a mohou poskytnout místní úlevu.


 

Cviky na bolest zad

Posilování a protahování

Existuje sada cvičení zaměřených na posílení svalů zad a zlepšení flexibility. Tyto cviky je v případě začátečníka vhodné provádět za dozoru zkušeného cvičitele či terapeuta. Kombinace posilování a protahování je klíčová pro udržení svalové rovnováhy a flexibility.
 

Správné držení těla a ergonomie

Správné držení těla, jak bylo již zmíněno výše, je důležité pro prevenci bolesti celého těla. Je dobré udržovat páteř v neutrálním postavení při sezení, stání a jiných činnostech. Dodržování ergonomických zásad, jako je nastavení správné výšky židle a stolu, používání opěradla a udržování správného postavení při práci, výrazně pomáhá při prevenci.

Závěr

Bolest zad často ovlivňuje každodenní život. Pro prevenci bolesti zad je důležité zůstat aktivní, dodržovat správnou techniku při zdvihání těžkých předmětů, udržovat správnou pozici těla při sezení i stání a hledat odbornou pomoc při silné nebo dlouhodobé bolesti a bolest tak nezanedbávat.

Tento článek slouží pouze k informativním účelům a nenahrazuje konzultaci s lékaři či odborníky.

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.