Vykloubené rameno: co byste měli vědět

Obsah článku

 

Anatomie ramenního kloubu

Ramenní kloub je nejvíce pohyblivý kloub v lidském těle, zároveň bohužel také jeden z nejčastěji vykloubených. Velká otevřená kloubní jamka mu umožňuje široký rozsah pohybu do všech rovin. Jedná se o kulovitý kloub, hlavice pažní kosti spočívá v jamce lopatky. Toto spojení je obklopeno silnými vazy, šlachami a svaly, které kloub stabilizují a umožňují mu pohyb.

  • Vazy: Jsou tuhé, pružné pásky, které spojují kosti a stabilizují kloub.
  • Rotátorová manžeta: Skupina čtyř svalů a šlach kolem ramenního kloubu, která kloub stabilizuje a umožňuje jeho rotaci. Místo, ve kterém často dochází k přetržení vazu.
  • Bursy: Malé váčky naplněné tekutinou, které snižují tření mezi svaly, šlachami a kostmi a tím je chrání před opotřebením.

Při vykloubení ramene se hlavice pažní kosti posune mimo jamku, ve většině případů směrem dopředu a dolů. To vede k poškození okolních vazů, potažmo svalů a někdy i nervů.

 

Příčiny vykloubení ramena

Ramenní kloub může být vyklouben z různých důvodů. Některé z nejčastějších příčin zahrnují:

  • Trauma: Náhlý dopad nebo náraz, jako je pád na ruku nebo přímý úder do ramene, může způsobit vykloubení. Sportovní aktivity, zejména kontaktní sporty jako rugby nebo hokej, zvyšují riziko traumatu v oblasti ramene.
  • Přetížení: Opakované pohyby ramene v nepřirozených polohách spolu se slabými okolními svaly často vedou k úrazům.
  • Vrozené vady: Některé osoby mohou mít vrozenou anomálii v anatomii ramenního kloubu nebo hypermobilitu, což zvyšuje riziko vykloubení.
  • Hypermobilita: Lidé s neobvykle velkými rozsahy v kloubech jsou k vykloubení ramene náchylnější.

 

Příznaky vykloubeného ramena

Vykloubení ramene rozhodně nepřehlížejte. Mezi hlavní příznaky patří:

  • Bolest v ramenním kloubu: Ostrá, intenzivní bolest a neschopnost provést jakýkoliv pohyb.
  • Otok a zčervenání: Oblast kolem ramenního kloubu může být oteklá a začervenalá.
  • Deformace ramene: Rameno je ve zvláštním a nepřirozeném úhlu.
  • Citlivost a necitlivost: Může dojít k pocitu brnění nebo necitlivosti v oblasti ramene nebo paže.

 

Diagnostika vykloubeného ramena

Diagnóza vykloubeného ramena je obvykle stanovena na základě fyzikálního vyšetření a zobrazovacích metod. Lékař nejprve provede fyzikální vyšetření, aby zhodnotil rozsah poškození a zjistil, jakým směrem je rameno vykloubeno. Může se také ptát na okolnosti zranění a předchozí epizody vykloubení.

  • Rentgen: Toto obrazové vyšetření ukáže pozici hlavice pažní kosti vůči jamce lopatky a odhalí přítomnost jakýchkoli zlomenin.
  • Ultrazvuk: Toto vyšetření pomáhá zhodnotit stav měkkých tkání kolem ramenního kloubu.

 

Léčba vykloubeného ramena

Léčba vykloubeného ramene závisí na závažnosti vykloubení a přítomnosti dalšího poškození. Cílem léčby je obnovit normální polohu kloubu, zmírnit bolest a otok a zabránit dalším epizodám vykloubení. Rehabilitace po prvním vykloubení je velmi důležitá, aby se stav neopakoval, takže není radno ji podcenit.

  • Nahození: Lékař manuálně posune hlavici pažní kosti zpět na své místo. Tento postup se obvykle provádí v nemocnici pod sedací.
  • Imobilizace: Po nahození může být rameno imobilizováno pomocí sádry nebo obvazu na několik týdnů, aby se zabránilo dalšímu vykloubení. V posledních letech se ale ukazuje účinnější kloub pomalu rozhýbávat.
  • Léky: Léky proti bolesti a protizánětlivé léky se používají k úlevě od bolesti a otoku.
  • Fyzikální terapie: Po ukončení imobilizace může být doporučena fyzikální terapie a rehabilitace k zahojení poškozených tkání a obnovení plného rozsahu pohybu.
  • Chirurgický zákrok: V případech, kdy dojde k opakovanému vykloubení nebo vážnému poškození vazů a šlach, může být nutný chirurgický zákrok k obnovení stability kloubu.

 

Prevence vykloubení ramene

Existuje několik opatření, která mohou pomoci předcházet vykloubení ramena:

  • Posilování svalů: Pravidelné posilování svalů ramene, zejména rotátorové manžety, může pomoci stabilizovat kloub a snížit riziko vykloubení. Zaměřte se na svaly ze všech stran ramene.
  • Pravidelný strečink: Udržování mobility (kloubního rozsahu) v ramenním kloubu může pomoci předcházet zraněním.
  • Vyhýbat se rizikovým aktivitám: Pokud víte, že máte zvýšené riziko vykloubení ramene, měli byste se vyvarovat aktivitám, při kterých se kloub může poranit. .
  • Správná technika: Pokud se věnujete sportu nebo aktivitě, která zvyšuje riziko vykloubení ramene (aktivity, při kterých jste často v poloze s paží nad hlavou), je důležité naučit se správnou techniku a vždy používat potřebné ochranné vybavení.

Je důležité si uvědomit, že i přes veškerá preventivní opatření není možné zcela zabránit vykloubení ramene.

 

Závěr

Vykloubení ramene je bolestivé zranění, které může mít vážné důsledky pro funkci kloubu. Rychlá léčba a rehabilitace jsou klíčové pro obnovení funkce a prevenci dalších epizod. Pokud máte podezření na vykloubení ramene nebo máte okolní vazy povolené a rameno není stabilní, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

 

Zdroje

https://www.re­searchgate.net/pro­file/Martin-Krivohlavek/pu­blication/283537753­_272_Poraneni_ra­menniho_kloubu_in_Trau­matologie_-_Wendsche_Vese­ly/links/563dab900­8ae45b5d289be3­2/272-Poraneni-ramenniho-kloubu-in-Traumatologie-Wendsche-Vesely.pdf

https://link.sprin­ger.com/article/10­.1007/s10195–016–0424–9

https://www.pa­dler.cz/jak-resit-vykloubene-vyhozene-rameno/

https://www.pa­sa.cz/stranka/8/ra­menni-kloub-luxace-vykloubeni/

https://www.fy­zioterra.cz/nes­tabilita-ramenniho-kloubu/

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Rameno se může vykloubit všemi směry. Podle statistik v 93 procentech dochází k přední dolní luxaci. Pokud nedokážete rameno nahodit doma, je potřeba vyhledat nejbližší chirurgickou ambulanci. Po napravení je nutné rameno fixovat. Doporučuji přikládat studené obklady a v případě bolesti podávat analgetika. O následné rekonvalescenci a rehabilitaci je vhodné se domluvit s ošetřujícím lékařem.“

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.