pilulka

Roupi: Příznaky, léčba a prevence

Roupi jsou způsobené parazitem Enterobius vermicularis (tzv. Roup dětský), známe je také pod babským názvem ,,dětské hřeby”, jsou častou parazitární infekcí u dětí, ale i dospělých, která se projevuje intenzivním a nepříjemným svěděním v oblasti konečníku. Zejména u dětí může být častou příčinou poruch spánku.

Diagnóza se provádí pomocí speciálního lepivého pásku tzv. Grahamova metoda, léčba zahrnuje především antiparazitár­ní léky.

Prevencí, je především dodržování dostatečné hygieny. Roupy je velmi snadné se nakazit, a proto je pro prevenci důležité se v případě nakažení roupy vyhnout kontaktu s jinými osobami. V tomto článku vás podrobněji  seznámíme s touto parazitární infekcí a jejími důsledky u dětí, dospělých i těhotných žen.

Příznaky a projevy roupů

Hlavním a nejnepříjemnějším příznakem je svědění v oblasti konečníku, které způsobuje špatný spánek a z důvodu škrábání pak i podrážděnost a pálení v této oblasti. U žen a dívek může dojít i ke svědění v oblasti genitálií a následnému výtoku. V případě podezření na nákazu roupy a projevu, kteréhokoliv z příznaků, je nutná konzultace s lékařem.

Přenos roupů a preventivní opatření

Roupy se ve zkratce přenáší špatnou hygienou. Nazývá se také nemocí „špinavých rukou". Dochází k přenosu infekce fekálně-orální cestou. Nejčastěji onemocní děti předškolního nebo mladšího školního věku, protože nemají zafixované správné hygienické návyky a mají oslabenou imunitu. Roupem se mohou nakazit i dospělí.

Velmi častým způsobem nákazy je kontaminace od druhé osoby.  Pro prevenci roupů je nejdůležitější hygiena a to konkrétně důkladné mytí rukou mýdlem a teplou vodou, pravidelný a kvalitní úklid domácnosti, praní ložního prádla ve vysoké teplotě a stříhání nehtů, za nehty můžou totiž proniknout vajíčka parazitů, která se následně, převážně u dětí, dostanou do úst nebo na povrchy v okolí. Doporučuje se také hodně větrat a odtahovat závěsy, protože vajíčka jsou citlivá na světlo a chlad.

Roupi u dětí, dospělých a těhotných žen

Nejvíce jsou tímto parazitem postihovány děti, které, jak bylo již řečeno, mají velmi častý fyzický kontakt s velkou skupinou lidí (dětí). Roupy, ale postihují i dospělé, kteří mají sice mírnější průběh, ale stále jsou i pro ně roupy velmi nepříjemné. Léčba u dospělých probíhá úplně stejně jako u dětí a jsou tedy předepisovány antiparazitické léky. 

Co se týče žen, které jsou v jakémkoliv trimestru těhotenství, je nutná konzultace s lékařem. Některé léky mohou mít těhotenství jako kontraindikaci, je proto dobré v tomto období dbát nadměrné opatrnosti na hygienu a případný kontakt s nakaženými. 


 

Diagnóza a léčba roupů

Lékařské vyšetření začíná jako každé jiné, a to konzultací s lékařem, kde lékař zjistí vaše příznaky a určí následný postup léčby. U dětí se nejčastěji při testování používá tzv. Grahammova metoda. U dospělých se odebírá vzorek stolice nebo stěr.

Proti střevním parazitům se používají převážně antiparazitní léky, jejichž účinnou látkou jsou mebendazol, albendazol nebo pyrvinium, v České republice se setkáme hlavně s léky na bázi mebendazolu. Lékárnícii také občas doporučují například Endiaron. V případě nákazy jednoho z domácnosti se doporučuje aby léčbou prošli i všichni ostatní z domácnosti aby se zajistilo kompletní vymýcení parazitů. 

Co se týče přírodních léků, jedná se o směsi bylin jako jsou Phyteneo Vermophyt nebo extrakt listových pupenů ořešáku královského (prodávaný pod názvem Wurm-Ex). 


 

Pilulka odborník Jana Nová, DiS. říká:

„Roupi, způsobené parazitem Enterobius vermicularis, jsou běžnou infekcí, která může postihnout děti, dospělé i těhotné ženy. Tato infekce se přenáší především prostřednictvím kontaminovaných povrchů, potravin a vody. Příznaky roupů zahrnují svědění, podráždění, bolest břicha a další nepříjemné příznaky. Diagnóza se provádí pomocí lékařského vyšetření a laboratorních testů stolice. Léčba roupů zahrnuje užívání anthelmintik. 

 

Současně s užíváním léků je nutné dodržovat dostatečnou hygienu, aby se minimalizovalo šíření infekce. Prevence je založena převážně na správné hygieně, omezení kontaktu s nakaženými a očkování."

 

Roupi ve stolici

Roupi žijí v lidském střevě. V tenkém střevě se vyvíjejí v dospělé jedince. Samička roupa klade vajíčka do okolí vnitřního řitního otvoru, protože vajíčka potřebují k dozrávání přítomnost kyslíku. Samičky jsou aktivní hlavně v noci. Kladení vajíček vyvolává nepříjemné svědění, které nutí ke škrábání.

Inkubační doba a karanténa při roupech

Inkubační doba je doba mezi vstupem infekčního toxinu do těla a projevem prvních klinických příznaků onemocnění. Délka inkubační doby se liší v závislosti na konkrétním původci a může trvat několik hodin, dní nebo dokonce několik let, to vše závisí na daném onemocnění. U parazita Enterobius vermicularis, tedy u roupů, se tento časový úsek pohybuje nejčastěji mezi 2 až 6 týdny. Inkubační doba nastává poté, co se vajíčka dostanou do organismu. Vajíčka v žaludku a střevním traktu se následně vyvíjejí a vylíhnuté larvy se připojí k střevní sliznici.

Po několika týdnech se červi dostávají do konečníku, kde se páří a cyklus se opakuje. Během nákazy tímto nepříjemným parazitem doporučujeme v ideálním případě zůstat v domácím prostředí s vlastní místností, kde se můžete oddělit od ostatních členů domácnosti. Následně je dobré dodržovat tzv. režimová opatření, bez kterých by se parazit stále vracel a léčba by tak neměla požadovaný efekt. Jedná se o časté a důkladné mytí rukou, zejména po toaletě a před jídlem. Pečlivé mytí celého těla, především pak oblast genitálií a konečníku. S tím souvisí i stříhání nehtů, aby se roupy neměly kde uchytit a také důkladný úklid místa pobytu.


 

Roupi

roupi
roupi

Tento článek slouží pouze pro informační účely a nezastupuje konzultaci s lékařem nebo lékárníkem.


 

Autor článku

Jana Nová, DiS.

Vystudovala jsem MILLS a už během studia jsem chodila do lékárny pomáhat a po studiu jsem začala i v lékárně pracovat. V práci poskytuji péči a potřebné informace. Ve volném čase vyrážím do přírody, včelařím a tancuji.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.