První menstruace: co byste měli vědět

První menstruace je pro dívku velké období v životě, avšak může být i náročné. V našem článku se podíváme na vše, co vás zajímá – celý biologický proces, vhodné menstruační pomůcky a dodržování hygieny i řešení případných problémů. Jaký vliv má na první menstruaci okolí a podpora rodiny?

pilulka

Historický kontext a kulturní pohledy

V historii nebyla menstruace často vnímána jako běžný fyziologický proces ženského těla. V některých kulturách byly ženy během menstruace izolovány od společnosti a považovány za nečisté. Tento pohled vycházel z náboženských a kulturních přesvědčení, která spojovala menstruaci s magií, nebezpečím nebo dokonce s trestem za hříchy.

 

Zatímco však křesťanství, judaismus a jiná velká náboženství menstruaci zatracovala, ve starověkém světě byla naopak často až oslavována a spojována s mystikou a spiritualitou. V mnoha kulturách byly ženy během menstruace považovány za posvátné, ale zároveň taktéž izolované. V antickém Řecku a Římě byly ženy odděleny od společnosti během menstruace kvůli víře v jejich „nezasaženost“ nebo kvůli náboženským rituálům. V hinduistické kultuře se zase menstruace spojovala s rituály a náboženskými obřady.

 

S postupem času se pohled na menstruaci začal měnit na zdravý a přirozený pohled namísto nějakého mystického prvku. Feministické hnutí ve 20. století sehrálo klíčovou roli v odstranění tabu kolem menstruace a v boji za rovnost žen. Odbourávání stigma spojeného s menstruací začalo probíhat ve vzdělávání, médii a veřejném diskurzu. Zároveň se moderní společnost začala zaměřovat na vývoj bezpečnějších a pohodlnějších hygienických produktů, což umožnilo ženám vést normální život i během menstruace.

Biologický proces menstruace

Menstruace, často nazývaná též menstruační cyklus, je biologický proces, kterým prochází ženy v reprodukčním věku a který se opakuje zhruba každý měsíc. Tento komplexní cyklus je klíčovým prvkem ženského reprodukčního systému a zahrnuje řadu fyziologických a hormonálních změn. Je nezbytný k početí, protože zajišťuje produkci vajíček, která mohou být následně spermiemi oplodněná.

 

  • Menstruační fáze: Cyklus začíná prvním dnem menstruace, kdy dochází k odlupování sliznice dělohy nazývané endometrium. Toto je doprovázeno krvácením, které trvá obvykle 3 až 5 dnů.
  • Folikulární fáze: Po skončení menstruace začíná folikulární fáze. V této fázi začíná růst několika folikulů obsahujících vajíčka a produkuje se hormon estrogen. Ten připravuje endometrium na přijetí oplodněného vajíčka.
  • Ovulace: Zhruba uprostřed cyklu, kolem 14. dne, dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Toto období se nazývá ovulace a je optimální čas pro oplodnění, pokud dojde k setkání spermie s vajíčkem.
  • Luteální Fáze: Po ovulaci se zbylé tkáně folikulu mění na strukturu zvanou žluté tělísko (corpus luteum). To produkuje hormony progesteron a estrogen, aby udrželo případné těhotenství. Pokud k oplodnění nedojde, hladiny hormonů klesají a cyklus se opakuje.

První menstruace (Menarche)

První menstruace, známá také jako menarche, je důležitým milníkem v životě každé dívky. Tento přirozený fyziologický proces značí změnu ve fungování těla, které začíná mít do budoucna schopnost počít dítě.

 

Průměrně začíná první menstruace ve věku mezi 10 a 15 lety, avšak každá dívka je jiná a může zažít svůj první menstruační cyklus ve svém vlastním tempu. Genetika, životní styl, celkové zdraví a další faktory mohou ovlivnit, kdy se první menstruace objeví.

 

První menstruace nemusí být provázená silným krvácení a nemusí se zpočátku ani vyskytovat zcela pravidelně každý měsíc. Mohou ji však doprovázet různé jiné příznaky, jako jsou bolesti břicha, napětí prsou nebo změny nálad. Pro mnoho dívek může být první menstruace stresující, proto je důležitá dobrá příprava.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Menstruace trvá zhruba čtyři až sedm dnů. Délka a síla krvácení je však u každé ženy individuální. U první menstruace je zcela běžné, že je krvácení různě silné. V prvních letech může být ženský cyklus velmi nepravidelný. Může dokonce nastat i to, že po první menstruaci se další dostaví až za několik měsíců.“

Příprava na menarche

Než dívka začne menstruovat, měla by mít o této problematice informace a vědět, že její tělo bude při dospívání procházet změnami, mezi které menarche patří. Pokud stále ještě dítě nebude v danou chvíli vědět, co se děje a seznámí se se vším až při začátku menstruace, bude tato zkušenost zpočátku zbytečně stresující.

 

Jedním z nejdůležitějších kroků je otevřená komunikace mezi dívkou a jejími rodiči či jinými důvěryhodnými osobami. Rodiče by měli být připraveni odpovědět na otázky a poskytnout dívce potřebné informace z biologického i pocitového hlediska. Rozhovor může pomoci snížit úzkost a strach spojený s neznámým. Před první menstruací je dobré s dívkou nakoupit různé hygienické potřeby, jako jsou tampony nebo vložky. Vyzkoušet můžete také menstruační kalhotky nebo kalíšky. Měla by mít několik možností, aby mohla zvolit tu, která jí vyhovuje nejvíce. Rovněž je důležité seznámení se základními pravidly intimní hygieny během menstruace.

 

Přesné datum nelze odhadnout, avšak lze sledovat signály, podle kterých můžete poznat, že se bude první menstruace blížit. Tyto nápovědy nejsou rozhodně stoprocentní, ale mohou pomoci. Prvním znakem je zvětšování prsou (asi 3 až 4 roky před první menstruací), následně také růst pubického ochlupení (asi 1 až 2 roky před první menstruací). Vlivem hormonálních změn se také 6 až 12 měsíců předem může objevit výtok z pochvy. Také nastávají změny na kůži jako vyšší mastivost či tvorba akné.

Běžné otázky a mýty

Kdy by měla první menstruace začít?

Průměrný věk první menstruace se pohybuje mezi 10 a 15 lety, ale každá dívka je jedinečná. Mnoho faktorů může ovlivnit, kdy začne menstruační cyklus. Je důležité si uvědomit, že existuje široký rozsah normálních věkových hranic. Srovnávání s vrstevníky, sourozenci, datem první menstruace matky nebo s tabulkami není vhodné. V případě příliš brzké nebo stále se nedostavující menstruace se můžete obrátit na gynekologa.

 

První menstruace je bolestivá / bezbolestná či silná / slabá či pravidelná / nepravidelná

Opět platí, že každá dívka je jedinečná a nelze říct, zda krvácení zpočátku bude silné, bolestivé a v dalších měsících pravidelné nebo zda bude menstruace přicházet pozvolna. Většinou se vše srovná do dvou až tří let od první menstruace.

 

Je menstruace známka sexuální dospělosti?

Skutečností je, že první menstruace je spíše známkou puberty a schopnosti reprodukce. Navíc, i když první menstruace signalizuje začátek reprodukčního období, není to zárukou plodnosti. I když dívka začne menstruovat, nemusí být schopná otěhotnět ihned. Rozhodně se ale nejedná o sexuální dospělost – ta zahrnuje komplexní fyzické, emocionální a sociální faktory.

 

Je menstruace něco, o čem se nemluví?

Ne. Kultura a tradice mohou vytvářet dojem, že menstruace je tabuizované téma, ale v moderní době se tento postoj mění a je třeba si uvědomit, že se jedná o běžný biologický jev, o kterém se nemusíte stydět mluvit s rodiči nebo třeba s lékařem.  

Zdravotní péče a hygiena

Během menstruace je nezbytné dodržovat osobní hygienu. Dívky by měly dbát na čistotu intimních partií. Používání jemných mýdel bez parfémů nebo speciálních intimních gelů je vhodné pro udržení rovnováhy pH v genitální oblasti.

 

Důležité je, aby dívky používaly menstruační pomůcky správně. Vložky a menstruační kalhoty jsou na použití nejjednodušší. Z hygienických důvodů však nemusí být pro všechny komfortní. Další možností jsou tampony a menstruační kalíšky. Při jejich vkládání by měly mít uživatelky čisté ruce a postupovat podle pokynů výrobce. Je také důležité dodržovat doporučenou dobu nošení, aby se předešlo riziku infekce. Pokud se na první pokud úspěšné zavedení nepodaří, nic se neděje. Nezkušeným dívkám může chvíli trvat, než se naučí menstruační pomůcky používat. Dále na noc je dobré volit speciální vložky nebo dlouhodobé tampóny, které pomohou zabránit prosakování.

 

Je důležité sledovat změny ve zdravotním stavu, jako jsou nezvladatelné bolesti, abnormální krvácení nebo jiné atypické a nepříjemné pocity, a sdílet je s důvěryhodnou osobou nebo lékařem.

Emocionální a psychologické aspekty

První menstruace může vyvolat rozsáhlou škálu emocí, od radosti a hrdosti po zmatek a obavu. Mnoho dívek si je vědomo, že tento okamžik přijde, ale přesto může být jeho skutečné nastání překvapivé a emocionálně náročné. Je důležité vytvořit prostředí, kde se dívky cítí podporovány a schopny sdílet své pocity. S první menstruací se také mohou objevit i psychologické výzvy spojené s novou identitou a rolí v ženském společenství. Některé dívky při první menstruaci pociťují tlak vzhledem k očekáváním společnosti ohledně ženskosti, což může vyvolat nejistotu a otázky.

 

Emocionální výkyvy jsou způsobené jak samotnou změnou v biologické fungování těla, tak také působením hormonů. Ani nepříjemné duševní pocity nebo depresivní stavy nejsou ničím neobvyklým a není se zapotřebí obávat, pokud se dostaví. Zároveň je však důležité je konzultovat s blízkou osobou. Mnohdy i jen svěření se pomůže. 

Vzdělávání a informovanost

Informovanost ještě před začátkem první menstruace je základ pro pohodové zvládání menarche. Zdrojem informací by měla být rodina popřípadě opatrovatel dítěte. Svou roli hraje také škola, kdy se děti učí základní biologii člověka. V rámci mnoha škol pak funguje psychologická pomoc, na kterou je možné se obrátit. Pokud nastanou nějaké potíže, je dobré konzultovat své problémy s lékařem. Jako dobrý zdroj informací kromě blízkých osob a odborníků poslouží i naučné knihy nebo články. Ověřujte si však jejich relevantnost. Naopak rady stejně starých dětí, například spolužaček, raději berte s určitou rezervou.

Závěr

První menstruace může je velká biologická změna v životě dívky. Může být pro mnoho z nich stresující a psychicky náročná. Pomůže však mít možnost se svěřit někomu blízkému a mít dopředu dostatek informací, jak celý proces funguje. Důležitá je také správná hygiena a používání správných menstruačních pomůcek.

 

Zdroje:

  • ordinace.cz/cla­nek/prvni-menstruace-otazek-a-odpovedi-o-prvni-menstruaci/
  • wikipedia.org/wi­ki/Menstruace
  • my.clevelandcli­nic.org/health/di­seases/24139-menarche

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.