Pátá dětská nemoc – vše, co potřebujete vědět

Podrobný průvodce pátou nemocí pro rodiče – jak rozpoznat příznaky, jaké jsou možnosti léčby, a jaké jsou preventivní opatření. Vyzbrojte se všemi nezbytnými informacemi o této dětské nemoci.

Úvod

Pátá nemoc je virové onemocnění způsobené parvovirem B19 a nejčastěji se vyskytuje u dětí na jaře a v zimě. Přenáší se kapénkově nebo v období těhotenství z matky na plod. Jakmile dítě nemoc prodělá, získává doživotní imunitu.

Co je to pátá nemoc?

Pátá nemoc neboli erythema infectiosum je virové onemocnění. Projevuje se vyrážkou, zvýšenou teplotou, bolestí hlavy a svalů. Název pátá nemoc vznikl v dobách, kdy si ještě lékaři nebyli jistí, čím je onemocnění způsobeno, proto mu jednoduše bylo přiřazeno číslo, stejně jako některým jiným dětským nemocem.

Příčiny páté nemoci

Pátou nemoc způsobuje ve všech případech parvovirus B19 a existují tři způsoby šíření – přímým kontaktem, kapénkově nebo transplacentárně. V dětském věku se taková onemocnění šíří rychle, obzvlášť pokud jsou děti ve velkém kolektivu a nedodržují správné hygienické návyky. Dalším způsobem je přenos krví či krevními deriváty nebo v těhotenství z matky na plod. Pátá nemoc se vyskytuje převážně u dětí ve školním věku, eventuálně u předškoláků a batolat. V případě, že dospělá osoba nemoc v dětství neprodělala, může propuknout i u ní. Velmi ojedinělý je výskyt u starší populace.

Příznaky páté nemoci

Typickým příznakem je vyrážka, která se nejprve objeví na obličeji a připomíná tvar motýlího těla a poté se objevuje i na trupu a končetinách. Ta se proměňuje vzhledem k teplotě prostředí. Nemoc doprovází také několikadenní horečka, bolest hlavy, rýma a bolest svalů a kloubů. Pátá nemoc může probíhat i bezpříznakově.

 

Jak rozpoznat pátou nemoc? Podle typické vyrážky a průvodních symptomů. Pokud navíc víte, že se ve vašem okolí nachází dítě s pátou nemocí, pak máte téměř jistotu. Nemoc obvykle nepřináší žádné komplikace, navíc léčba je jen symptomatická, tudíž není třeba stálý lékařský dohled. Vzhledem k podobnosti příznaků s jinými dětskými onemocněními je ale nejlepší navštívit dětského lékaře, který určí správnou diagnózu. A léčba je pak na vás.

Infekčnost a přenos páté nemoci

Pátá nemoc je velmi infekční onemocnění vzhledem k přenosu kapénkami. Stačí, když si dítě neumyje ruce po setkání s nakaženým nebo nakažený kýchne. Dítě (nebo dospělý) je infekční zhruba týden před vypuknutím prvních příznaků. V době výskytu vyrážky už je jen malé riziko přenosu nemoci.

Průběh páté nemoci

Inkubační doba páté nemoci je 14 dní. Mezi první příznaky patří vyrážka s horečkou. Vyrážka obvykle ustoupí do 10 dnů, stejně jako ostatní doprovodné symptomy. V některých případech se ale přesune na jiné místo na kůži a celý proces hojení se opakuje. Většinou nemoc ustoupí bez komplikací, nutná je trpělivost a symptomatická léčba. Víc pro vašeho potomka udělat nemůžete, ale věřte, že jeho trápení rychle přejde.

Diagnóza páté nemoci

Diagnostika páté nemoci je jednoduchá, pediatr stanoví diagnózu na základě projevených příznaků. V komplikovanějších případech je možné provést laboratorní vyšetření prokazující specifické protilátky.

Léčba páté nemoci

Pátá nemoc obvykle odezní sama od sebe, tudíž není třeba žádné speciální léčby a vše zvládnete z pohodlí domova. Podávají se léky na sražení horečky a bolestí a v případě svědivé vyrážky lze použít krémy, které pokožku zklidní. Ke zmírnění horečky a zklidnění vyrážky je vhodné i sprchování chladnou vodou nebo omývání houbičkama namočenýma ve studené vodě. Jako při většině nemocí k urychlení léčby pomůže klidový režim, dostatečný pitný režim a příjem vitamínu a minerálů na podporu imunity. Aby se děti netrápily nepříjemnými příznaky, zkuste je rozptýlit, aby mysleli na něco jiného a čas jim utíkal rychleji.

Když se vyskytnou komplikace, ať už v podobě neustávající horečky, dlouhodobého zvracení nebo jiných příznaků, které s nemocí nesouvisí, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. K hospitalizaci dochází jen v krajních případech, kdy dítě zároveň trpí jiným závažnějším onemocněním nebo má z nějakého důvodu sníženou imunitu, která způsobuje horší průběh páté nemoci.

Vyberte si z léků na dětskou horečku

Prevence páté nemoci

Základní prevencí páté nemoci je dodržování hygienických návyků. Mytí rukou, omezení styku s nakaženými a pití jen z vlastních lahví. Důležitá je také podpora imunity, díky které tělo lépe zvládá průběh nemocí nebo se jim úplně vyhne. V klidu může být jen ten, kdo už pátou nemoc v minulosti prodělal.

Rizikové faktory a na co si dávat pozor

Rizikem u jinak neškodné nemoci je množení viru v kmenových buňkách. To může způsobit anémii u oslabených pacientů s leukémií. V ojedinělých případech dochází k zánětu kloubů, poškození nervového systému a srdce nebo poruše mozku. Rizikovou skupinou jsou také těhotné ženy (především ve 2. trimestru). Virus totiž při přenosu na plod může způsobit jeho vážné poškození.

Pátá nemoc u dospělých a v těhotenství

Pátá nemoc je v dospělosti vzácná. Většinou již proběhla v dětství. Když ale dospělá osoba nemoc v dětství neprodělala, může se jí také nakazit. Ať už od vlastního potomka, tak od jiných dětí nebo dospělých. Projevuje se stejnými příznaky: horečkou, vyrážkou, bolestí hlavy, rýmou apod. Nemoc se nevyhýbá ani těhotným ženám, u kterých se pak řeší především zdraví plodu.

Vyberte si léky na horečku

Pilulka odborník Jana Nová, DiS. říká:

„Pátá nemoc se vyskytuje běžně u dětí školního věku. Nakazit se jí můžou i dospělí, kteří v dětství nemoc neprodělali, tudíž vůči ní nejsou imunní. Projevuje se vyrážkou na obličeji, horečkou, bolestí hlavy a svalů, rýmou a kašlem. Inkubační doba je 14 dní, nejvíce infekční je dítě zhruba 1–2 týdny před prvními příznaky. 


Léčba je pouze symptomatická, spočívá ve snížení horečky a případných bolestí. Pokud se vaše dítě právě potýká s pátou nemocí, mějte na vědomí, že ve většině případů vše odezní bez komplikací, je třeba jen trpělivost. V případě horečky použijte léky na její snížení, se zbytkem si tělo dítěte poradí samo."

Často kladené otázky

Jak začíná pátá nemoc?

Pátá nemoc začíná vyrážkou na obličeji (především na tvářích) a zvýšenou teplotou nebo horečkou.

 

Jak dlouho trvá pátá nemoc?

Pátá nemoc obvykle ustoupí do 3 týdnů.

 

Kdy je infekční pátá nemoc?

Pátá nemoc je nejvíce infekční týden před projevem příznaků.

 

Jaký je rozdíl mezi pátou a šestou nemocí?

Rozdílů mezi pátou a šestou nemocí je hned několik. Šestá nemoc začíná horečkou, po jejímž ústupu se objevuje vyrážka, která nezasahuje obličej a do pár dnů odezní. U páté nemoci se horečka vyskytuje ve stejný čas jako vyrážka, která zasahuje především obličej a ustupuje do 14 dnů.

Sedm dětských nemocí

V minulosti, kdy nebylo jasné, co běžná dětská onemocnění vyznačující se vyrážkou způsobuje, se jim přiřadila čísla podle příznaků a doby trvání. Ačkoliv mají nemocí v názvu slovo dětská, mohou jimi onemocnět i dospělí. U všech onemocnění kromě spály a sedmé nemoci vzniká doživotní imunita.

 

1. dětská nemoc – spalničky

– rýma, kašel, zánět spojivek, horečka

– po 4 dnech vyrážka, postupující od hlavy dolu

– v ČR povinné očkování

 

2. dětská nemoc – spála

– známá jako spálová angína, typické příznaky angíny

– bolest v krku, chrapot, potíže s polykáním, nateklé mandle s čepy, slabost, horečka nebo zimnice

– spálová vyrážka na břiše, v podpaží, na stehnech, ploskách nohou a dlaních

 

3. dětská nemoc – zarděnky

– červená vyrážka po celém těle nejvíce na trupu, bolest hlavy, zvýšená teplota

– v ČR povinné očkování

 

4. dětská nemoc – pseudospála

– dnes už není samostatné onemocnění

– způsobena stejným virem jako 7. dětská nemoc

 

5. dětská nemoc – infekční erytém

– vyrážka na obličeji připomínající motýla, postupující na zbytek těla, horečka, rýma, kašel

 

6. dětská nemoc – třídenní horečka

– horečka, po jejímž ústupu vzniká vyrážka po celém těle kromě obličeje

 

7. dětská nemoc – ruka-noha-ústa

– vyrážka na těle, na rukou, nohou a v ústech (afty)

Autor článku

Jana Nová, DiS.

Vystudovala jsem MILLS a už během studia jsem chodila do lékárny pomáhat a po studiu jsem začala i v lékárně pracovat. V práci poskytuji péči a potřebné informace. Ve volném čase vyrážím do přírody, včelařím a tancuji.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.