Očista jater: jak na detox a regeneraci jater

Konec roku se blíží a vy máte pocit, že alkoholu a ne úplně zdravého životního stylu už bylo dost a chcete nový rok zahájit s lepší životosprávou? Možná byste mohli začít u svých jater. Postaráte-li se správně o tenhle důležitý orgán, bude vám vděčné celé tělo.

čára

Jaká je funkce jater v těle?

Játra plní v těle více než 500 různých funkcí. Podílejí se na zpracování živin, výrobě žluči, metabolismu některých hormonů a odstraňování odpadních látek z těla. Jsou tak důležitou součástí metabolického systému a celkové rovnováhy.

Kde jsou játra?

Játra najdeme pod bránicí na pravé straně těla. Váží zhruba 1,5 kilogramu a patří mezi největší a nejtěžší orgány v těle. Každou minutu jimi proteče více než litr krve.

Co nejvíce škodí játrům?

Nejčastějšími vnějšími vlivy, které mohou játra zatěžovat, jsou konzumace alkoholu, nadměrný příjem cukrů a tuků, užívání některých léků nebo kontakt s chemickými látkami z prostředí. Pokud se takové zatížení opakuje často a bez dostatečné regenerace, může dojít ke zhoršení jejich funkce.

projevy

Příznaky přetížených nebo oslabených jater

Problémy spojené s játry se často dlouho neprojeví, případně jen nenápadně. Patří mezi ně například:

  • Únava
  • Tlak v pravém podžebří
  • Trávicí obtíže
  • Tmavší zbarvení moči
  • Změny na pokožce či svědění
  • Nadměrné pocení nebo zápach z úst

Tyto příznaky mohou souviset i s jinými potížemi, a proto je vždy vhodné jejich přetrvávání konzultovat s lékařem.

Steatóza jater, nebo-li ztučnělá játra

Zvýšený obsah tuku v játrech se vyskytuje poměrně často. Může být spojen s vyšší tělesnou hmotností, nerovnováhou příjmu a výdeje energie nebo s vyšší konzumací alkoholu. V řadě případů probíhá bezpříznakově a zjistí se až při vyšetření.

Bolest jater po alkoholu

Pocit tlaku nebo nepohodlí na pravé straně břicha se může objevit po nadměrném příjmu alkoholu. Může jít o reakci trávicího systému na zátěž. Pokud tyto pocity přetrvávají, je vhodné upravit životní styl a případně konzultovat stav s odborníkem.

Jak játrům ulevit a podpořit jejich přirozené funkce?

Základem je celkově vyvážený životní styl. Pomáhá:

úleva jater

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Při tzv. jarních očistných kůrách je vhodné zaměřit se na posílení funkce jater změnou skladby jídelníčku, omezit konzumaci alkoholu a dodržovat pitný režim. Velkou zátěží jsou jídla příliš mastná, smažená nebo grilovaná. Ideální je konzumace dušených potravin, listové a hořké zeleniny.

 

Přijímané sacharidy by měly mít nízký glykemický index. Při jarní očistě je vhodná konzumace lehce stravitelných bílkovin – obsažených především v rybách, zvěřině, luštěninách, semíncích a obilovinách. Na detoxikaci organizmu se kromě jater podílejí také ledviny, střeva, plíce a lymfatický systém. Nezanedbatelnou úlohu sehrává i největší orgán lidského těla – kůže.“

potraviny

Potraviny vhodné pro lehčí stravu

Doporučuje se:

  • Listová a brukvovitá zelenina (např. brokolice, kapusta)
  • Potraviny s vyšším obsahem vlákniny
  • Jídla s nízkým glykemickým indexem
  • Ryby, luštěniny, semínka
  • Dostatečný příjem tekutin

Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, nadbytku cukru a živočišným tukům. Dobrým příkladem je artyčok, který je běžnou součástí středomořského jídelníčku.

Jak podpořit játra přírodní cestou?

Příroda nabízí celou řadu surovin, které lze zařadit do běžné stravy a tím podpořit celkovou vitalitu a rovnováhu organismu, včetně trávicího systému, jehož jsou játra důležitou součástí. Za pozornost stojí zejména potraviny s přirozeně hořkou chutí, které jsou spojovány s tradičními postupy péče o trávení. Patří mezi ně například:

 

  • Čekanka, rukola nebo pampeliška jsou rostliny bohaté na vlákninu (např. inulin) a jejich zařazení do jídelníčku bývá doporučováno pro zpestření stravy i podporu střevní rovnováhy, která se s játry úzce propojuje
  • Fermentované potraviny, jako je kysané zelí, kimchi nebo kefír, přispívají k rozmanitosti střevního mikrobiomu, jehož stav ovlivňuje celý metabolický systém
  • Zelené potraviny, jako je chlorella nebo mladý ječmen, bývají vyhledávány pro svůj obsah chlorofylu, vitaminů a minerálů; pravidelné zařazování těchto doplňků může obohatit běžnou stravu o řadu bioaktivních látek

 

Zvláštní místo zaujímá také ostropestřec mariánský, který se v tradiční evropské fytoterapii využívá po staletí zejména pro podporu trávení a žlučových cest. Obsahuje komplex látek známý jako silymarin, který je často zmiňován v souvislosti s péčí o játra a normální funkci žlučníku.

 

Přírodní podpora jater tedy nemusí být o restrikcích nebo extrémech. Často stačí obohatit jídelníček o pár vybraných surovin a doplnit je pravidelným pohybem, hydratací a klidovým režimem.

Čemu se vyhnout?

Játrům kromě alkoholu rozhodně nesvědčí nadměrné užívání léků a samozřejmě drogy. Nedostatek pohybu a nadváha jsou dalšími rizikovými faktory pro onemocnění jater. Snažte se tedy hodně pohybovat na čerstvém vzduchu, jíst vyváženou stravu a s játry byste neměli pociťovat žádné problémy.

Jaterní dieta: kdy a proč?

Jaterní dietu obvykle doporučuje lékař při podezření na zvýšené jaterní hodnoty nebo při rekonvalescenci po onemocněních, která játra zatěžují. Dieta může být dočasná i dlouhodobá – vždy záleží na individuální situaci.

Co jíst a nejíst při jaterní dietě?

Doporučuje se:

  • lehce stravitelná jídla
  • dostatek zeleniny
  • kvalitní bílkoviny
  • úprava pokrmů dušením, pečením bez tuku nebo vařením

Naopak se nedoporučuje:

  • alkohol
  • tučná, smažená a kořeněná jídla
  • potraviny způsobující nadýmání (např. luštěniny, kapusta, zelí)

Léky na játra

Následující léky se užívají většinou při chronických potížích. Protože játra úzce souvisí se žlučníkem, bývají léky na játra vhodné také na problémy se žlučníkem.

Doplňky stravy a vitamíny na játra

Pro podporu správného fungování jater můžete využít doplňky stravy obsahující látky s antioxidačním účinkem, které tak přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Čaje a bylinky na játra

Chcete-li játrům pomoci s regenerací a snadnější detoxikací, můžete sáhnout po některém z čajů na játra. Velmi známé je například využívání ostropestřce mariánského, který díky látce silymarin přispívá k normální funkci jater a žlučníku. Vyzkoušejte také chlorellu, zelenou řasu ve formě prášku, která obsahuje mnoho aktivních látek a antioxidantů.

Malé změny, velký rozdíl

Játra jsou nenápadným, ale nepostradatelným orgánem, který zvládá stovky úkolů najednou. Podílí se na zpracování živin přes tvorbu žluči až po odstraňování látek, které tělo nepotřebuje. Většinu času pracují tiše a spolehlivě, ale pokud jsou dlouhodobě přetěžována, mohou začít ztrácet svou výkonnost.

Jejich kondici výrazně ovlivňuje každodenní režim. Strava s vysokým obsahem průmyslově zpracovaných potravin, pravidelná konzumace alkoholu, ale i stres a nedostatek pohybu představují pro játra velkou zátěž. Změna těchto návyků neznamená přísnou dietu ani úplný obrat v životním stylu. Stačí postupně zařazovat lehčí a výživnější jídla, omezit přísun škodlivin, posílit pitný režim a věnovat pozornost i aktivnímu odpočinku.

Významnou roli v jaterní rovnováze mohou sehrát i hořké byliny, zelené potraviny nebo fermentované produkty. Vhodně zvolená péče o játra tak může přispět nejen ke zlepšení trávení, ale také k celkovému pocitu lehkosti a vitality. Není potřeba čekat na příznaky. Když játra dostanou prostor pro regeneraci, odvděčí se stabilnější energií, lepší odolností a větší rovnováhou celého organismu.

Zdroje

https://www.so­len.cz/pdfs/lek­/2007/05/15.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/lek­/2015/03/08.pdf

https://ec.eu­ropa.eu/food/fo­od-feed-portal/screen/home

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK547852/

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.