Jod: zdroje, účinky na zdraví a toxicita

Jod, často opomíjený ale nepostradatelný prvek, je klíčovým stavebním kamenem pro lidský organismus. V tomto článku se dozvíte, jaký je jeho význam pro zdraví, jaké jsou jeho rozmanité zdroje a kolik byste ho měli denně přijmout. Zjistíte také, jaké jsou následky jeho nedostatku, a potenciální rizika spojená s jeho nadměrným příjmem.

 

Obsah článku

 

Účinky jodu na zdraví

  • Podpora funkce štítné žlázy: Jod je nezbytný pro produkci hormonů štítné žlázy, reguluje metabolismus a vývoj.
  • Vývoj mozku a nervového systému: Jod přispívá ke zdravému vývoji mozku a podporuje funkci nervového systému.
  • Antioxidační vlastnosti: Chrání buňky před volnými radikály a podporuje imunitní systém.
  • Podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů: Jod má pozitivní vliv na kvalitu pokožky, vlasů a nehtů.
  • Zlepšení kardiovaskulárního zdraví: Přispívá ke zdravému srdci a cévám.
  • Energetická rovnováha: Jod je klíčový pro udržení energetického metabolismu v těle.

 

Zdroje jodu

  • Mořské produkty: Ryby, krevety, mořské řasy (kelp) a další mořské plody jsou vynikajícími zdroji jodu.
  • Mléčné výrobky: Mléko, sýry a jogurty často obsahují jod, zvláště pokud jsou zvířata krmena krmivy bohatými na jod.
  • Jodovaná sůl: Běžná kuchyňská sůl často obsahuje přidaný jod pro zajištění dostatečného příjmu.
  • Vejce: Jsou přirozeným zdrojem jodu, obzvláště žloutek.
  • Ovoce, zelenina a luštěniny: Višně, třešně, hrách i žampiony jsou kromě jiného ceněné i pro svůj obsah jódu.

 

Doporučený denní příjem a dávkování

Doporučený denní příjem jodu se liší podle věku, pohlaví a životních podmínek. U dospělých a dospívajících je obvyklá doporučená dávka přibližně 150 mikrogramů denně. Pro těhotné a kojící ženy je doporučeno vyšší množství, kolem 200 až 290 mikrogramů, kvůli zvýšeným nárokům na jod v těchto životních fázích. Děti do 8 let by denně měli přijímat 90 mikrogramů, do 13 let pak 120 mikrogramů. Doporučené denní dávky nepřekračujte, protože nadměrný příjem může vést k negativním zdravotním účinkům. Pro přesné určení vhodného množství jodu je vždy nejlepší se poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu.

 

Nedostatek jodu

Nedostatek jodu je závažným zdravotním problémem, který může mít dlouhodobé následky, zejména pro těhotné ženy a rostoucí děti. Nedostatek jodu může vést k vývojovým poruchám, zhoršenému duševnímu vývoji a různým formám poškození štítné žlázy. Speciálně u dětí může nedostatek jodu způsobovat poruchy růstu a mentálního vývoje. V globálním měřítku je nedostatek jodu jednou z hlavních příčin mozkových poškození, kterým lze předcházet. Proto je důležité zajistit dostatečný příjem jodu prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy, zejména v regionech, kde je přirozený výskyt jodu v potravinách níz­ký.

 

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Uvádí se, že až třetina světové populace trpí nedostatkem jódu. V případě, že máte podezření, že jste jedním z nich, je potřeba navštívit svého lékaře, protože nedostatek jódu lze diagnostikovat pouze rozborem moči. Do nejvíce ohrožené skupiny patří těhotné a kojící ženy, vegani, vegetariáni, osoby na neslané dietě nebo osoby s alergií nebo intolerancí na mléko.“

Závěr

Jod je nezbytným prvkem pro lidské zdraví, hraje klíčovou roli ve správné funkci štítné žlázy a celkovém vývoji těla. Je důležité vědět, kde se jod přirozeně nachází, abyste byli schopni ho přijmout dostatek z přírodních zdrojů. Dále je nezbytné dodržovat doporučené denní dávky, abyste předešli nedostatku jodu nebo naopak jeho nadbytku. Doporučené denní množství se liší člověk od člověka, proto je nejlepší suplementaci konzultovat s odborníky.

Přestože je jod nezbytným prvkem pro zdraví, jeho nadměrný příjem může mít negativní důsledky. Vysoké dávky jodu mohou vést ke stavu známému jako jodová toxicita, což zahrnuje příznaky jako jsou bolesti břicha, pocit pálení v ústech, hrdle a žaludku, zvýšenou slinivost, nevolnost a zvracení. Dlouhodobé přijímání nadměrného množství jodu může také vést k tyreotoxikóze, stavu, kdy štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonů. Je důležité udržovat příjem jodu v rovnováze a při jakýchkoli pochybnostech konzultovat příjem s odborníkem na výživu nebo lékařem.

 

Zdroje

https://ods.od­.nih.gov/factshe­ets/Iodine-Consumer/

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/1225

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/1987441/

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.