Dieta při zánětu žaludku: vhodné a nevhodné potraviny

Bolest břicha, nevolnost,  křeče, ztráta chuti k jídlu, pocit plnosti, nepříjemné pálení a celkový pocit nepohody – pokud vám tyto symptomy nejsou cizí, možná jste se setkali se zánětem žaludku. Toto běžné zažívací onemocnění může způsobit mnoho nepříjemností, ale naštěstí existují způsoby, jak si ulevit. Klíčem ke zlepšení je nejen správná lékařská péče, ale i vědomé změny ve vašem stravování. V tomto článku se dozvíte, jak si pomocí vhodné diety můžete ulevit a podpořit uzdravení vašeho žaludku.

 

Obsah článku

 

Zánět žaludku

Zánět žaludku, známý také jako gastritida, může mít mnoho příčin, včetně stresu, určitých léků a nevhodné stravy (uspěchané jídlo, dlouhé intervaly a přejídání, těžká a na tuk bohatá jídla, pozdní večerní jídlo, jídlo ve stresu, pití alkoholu a kouření). Toto onemocnění se projevuje různými symptomy, jako jsou bolesti břicha, pálení žáhy a nechutenství. Důležitou součástí léčby je přizpůsobení stravy, která pomůže zmírnit příznaky a podpořit hojení žaludku.

 

Akutní zánět žaludku:

Zánětlivý proces přichází náhle (infekční, alimentární původ) a má přechodný charakter,  Léčba vyžaduje klid na lůžku a hladovka, někdy je potřeba  infuzí doplnit tekutiny, čaj po lžičkách + postupná realimentace (obnovení výživy) trvá až týden. Pacient nejdříve dostane tekutou stravu (kombinace enterální a mixované stravy), potom kašovitou dietu,  později šetřící žaludeční dietu (dušené, vařené, dietní) a po odeznění všech potíží může přejít na normální stravu.

 

Chronický zánět žaludku:

Dlouhodobé zánětlivé změny sliznice, který vyžaduje dodržovat zásady zdravého stravování, vyváženého a dietního jídla. V léčbě také pomůže omezení pracovních povinností, více odpočinku a dostatek vitaminů. Může být doporučena i strava stimulující sekreci HCl (při chronickém zánětu dochází k achlorhydrii). Mezi taková jídla se pro mnohé překvapivě řadí masové a silné zeleninové vývary, sycené nápoje, a kořeněné pokrmy.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Výživa patří mezi základní potřeby člověka, ovlivňuje naše vnímání (představme si takového hladového chlapa), ale nezapomínejme ani na to, jak strava ovlivňuje fyziologické procesy v těle. Dodáváme tělu potřebné živiny, které ovlivňují náš vývoj a zdraví. Mnozí si to uvědomí, až když nastanou zdravotní problémy a musí dodržovat dietu. Slovo, které většině z nás nahání hrůzu. Šetřící diety mají stejné základní nutriční hodnoty jako normální strava, proto mohou být dlouhodobé. Liší se technologickou úpravou stravy a výběrem potravin.  U akutních stavů bývají diety drženy jen určitou dobu a podle průběhu rekonvalescence se navrací normální stravování. Při chronických nebo opakovaných onemocněních jater, žlučníku, pankreatu, žaludku se musí dietní omezení dodržovat stále. Je důležité být o svém stravovacím režimu důkladně informován.“

 

Potraviny, kterým se vyhnout při zánětu žaludku

Určité potraviny mohou zhoršovat příznaky zánětu žaludku. Mezi potraviny, kterým byste se s gastritidou měli vyhnout, patří:

 

  • MASA: Tučná, smažená a uzená, nakládaná, uzeniny, konzervy, pikantní konzervy a lahůdky, jelita, jitrnice, tlačenka, tvrdé salámy, klobásy, slanina, škvarky.
  • TUKY: Sádlo, slanina, škvarky, lůj, ztužené a přepalované tuky.
  • NÁPOJE: Alkoholické nápoje, káva, silné kakao, čokoláda, sycené minerální vody, nápoje příliš studené nebo příliš horké.
  • DOCHUCOVÁNÍ: Wor­cester, Maggi, sójová omáčka, ostré koření a kořenící směsi, majonézy.
  • KÁVA A ALKOHOL: Včetně kávy bez kofeinu.
  • OSTATNÍ: Chipsy a solené pochutiny, instantní polévky a jídla, sladké dezerty, zmrzlina.

 

Na druhou stranu existují potraviny, které mohou pomoci ulevit od příznaků zánětu žaludku. Mezi tyto potraviny patří:

 

  • Suché pečivo a vařené obiloviny: Jsou snadno stravitelné a nezatěžují žaludek. Vhodné není celozrnné pečivo, které se doporučuje nahradit bílým. Pečivo by přitom nemělo být čerstvé.
  • Libové maso a nízkotučné mléčné výrobky: Poskytují potřebné živiny bez zbytečného podráždění.
  • Ovoce a zelenina: Měla by být konzumována v uvařené formě nebo bez slupky, aby se snížilo podráždění a obsah vlákniny, který je složitější na trávení. Luštěniny vhodné nejsou.

 

Pokud vám některá z těchto jídel nedělají dobře nebo na ně máte alergii, vyhněte se jim i při zánětu žaludku. Sami jistě víte, které potraviny snesete bez problémů, a které ne.

 

Mezi doporučené potraviny všeobecně patří suchary, piškoty, vařená mrkev, vařené brambory, rýže, banány, jablečné přesnídávky a polévkové vývary. Mez povolené pevné živočišné potraviny patří kefírové mléko, nízkotučné mléko, kysané mléčné výrobky, jogurty, přírodní tvaroh, čerstvé sýry, telecí a drůbeží maso, libové hovězí maso, netučné ryby. Vhodným nápojem je černý čaj. Dále se pacientům doporučuje, aby pili mátový nebo heřmánkový čaj, který ulevuje od obtíží.

Plánování jídel

Úspěšné zvládání gastritidy zahrnuje nejen výběr správných potravin, ale také jejich rozvržení během dne. Doporučuje se jíst menší porce, ale častěji, abyste zabránili nadměrnému zatížení žaludku. Důležité je také jíst v klidném prostředí, plně svou pozornost věnovat jídlu a vyhradit si na něj dostatečný čas.

 

Změny životního stylu

Kromě dietních úprav je pro lidi trpící zánětem žaludku důležité také přijmout některé změny v životním stylu. To zahrnuje dostatek spánku, pravidelnou fyzickou aktivitu a snížení stresu. Tyto faktory hrají klíčovou roli v celkovém zdraví trávicího systému. Důležitý i psychický klid, režimové rozdělení dne a dostatek fyzické aktivity.

 

Kdy navštívit lékaře

Přestože mnoho případů zánětu žaludku lze úspěšně léčit dietou a změnami životního stylu, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují. Lékař může poskytnout další doporučení a v případě potřeby předepsat léčbu.

 

Závěr

Zánět žaludku může být nepříjemným a bolestivým onemocněním, ale správným přístupem k dietě a životnímu stylu lze významně přispět k jeho zvládnutí. Důležité je rozpoznat potraviny, které vám způsobují podráždění a ty, které naopak podporují hojení a udržují žaludek v klidu. Plánování jídel a pozornost k vlastnímu životnímu stylu jsou klíčové pro zvládnutí tohoto onemocnění. Vždy je však nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují. Pamatujte, že každý jste jedinečný a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého, proto je důležité najít individuální přístup, který vám bude nejvíce vyhovovat.

 

Zdroje

https://www.he­althline.com/nu­trition/what-to-eat-when-you-have-the-stomach-flu

https://www.nid­dk.nih.gov/he­alth-information/di­gestive-diseases/viral-gastroenteritis/e­ating-diet-nutrition

https://www.qu­ebec.ca/en/he­alth/health-issues/flu-cold-and-gastroenteritis/gas­troenteritis/fo­ods-to-eat-when-you-have-gastroenteritis

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.