Ztráta libida: její příčiny a jak ji překonat

Libido, nebo také sexuální touha, je zásadním aspektem lidského zdraví a pohody. Je to komplexní jev, který je ovlivněn mnoha faktory, včetně biologických, psychologických a sociálních. Ztráta libida se řadí mezi sexuální dysfunkce a je definována jako snížený sexuální apetit po dobu nejméně 6 měsíců. Může ovlivňovat kvalitu jejich života a mezilidské vztahy.
 

Obsah

  1. Příčiny ztráty libida
  2. Dopady ztráty libida
  3. Diagnostika
  4. Léčba ztráty libida
  5. Vliv životního stylu na libido
  6. Podpora a komunikace
  7. Závěr
  8. Zdroje
pilulka

Příčiny ztráty libida

V různých etapách partnerských vztahů se mohou objevovat dočasné potíže v sexuálním životě, typicky například ve vyšším věku či po narození potomků. Některé příčiny ztráty libida však mohou být mnohem skrytější a závažnější. Obecně můžeme typy příčin rozdělit psychologické, fyzické a hormonální:

Psychologické příčiny:

  • Stres
  • Úzkost
  • Deprese a jiné duševní poruchy
  • Problémy ve vztazích, v rodině
  • Trauma
  • Nedostatek sebeúcty, sebevědomí a sebepřijetí

Fyzické příčiny:

Hormonální nerovnováha:

Hormony hrají klíčovou roli v regulaci libida. Jejich nerovnováha, například nízká hladina testosteronu u mužů nebo hormonální změny spojené s menopauzou u žen, může mít výrazný dopad na sexuální touhu.

Dopady ztráty libida

Ztráta libida může mít hluboký vliv na osobní i partnerské vztahy. Často vede k pocitům frustrace, smutku nebo dokonce až k odcizení mezi partnery. Může tak vznikat napětí a různé neshody ve vztahu, doprovázené pocitem nepochopení a odcizení Důležité je tyto dopady rozpoznat a řešit je citlivě a konstruktivně.

Ztráta libida také může vést k dalším psychickým problémům, jako jsou úzkost, depresivní stavy a nízké sebevědomí. Je důležité tyto problémy adresovat, aby nedošlo k dalšímu negativnímu vlivu na celkové zdraví jedince a další ovlivnění partnerského vztahu.

Diagnostika

Diagnostika ztráty libida vyžaduje komplexní přístup, zahrnující jak fyzické tak psychologické aspekty. K diagnostice poruchy sexuální touhy je v první řadě důležitá otevřenost a komunikace. Lékař (sexuolog) sbírá podrobnou sexuální anamnézu a dotazuje se na psychologické, sociální i tělesné důvody sníženého zájmu o sex.

Zpravidla je užitečné posoudit celkové fyzické zdraví. Krevní testy mohou zjistit možné nesrovnalosti v hormonálních hladinách, lékař se však také může dívat i po symptomech nějakého chronického onemocnění.

Psychologická hodnocení zase pomáhají identifikovat stresory nebo psychické faktory, které přispívají ke ztrátě libida. Může se jednat o psychometrické testy (dotazníky) nebo další diagnostické postupy používané v psychologii a terapii.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Porucha sexuální touhy se projevuje sníženým zájmem o sex doprovázený poklesem či vymizením sexuálních fantazií. Tento nezájem může být trvalý či opakovaný. Pokud je viníkem aktuální stres (náročná práce, nemoc), nepovažujeme to za sexuální poruchu. Stresová reakce bývá účelná a mobilizuje tělesné síly, avšak sexuální aktivitě v naprosté většině případů nesvědčí.

Pokud obtíže přetrvávají, je nejsnazší vyhledat odbornou pomoc. Prvním místem kontaktu bývá často praktický lékař, lze se však obrátit na urologa, gynekologa a další. Do léčby sexuálních poruch bývá zapojen sexuolog, klinický psycholog i psychoterapeut.

Narušení sexuálních funkcí bývá také nežádoucím účinkem řady léků a je třeba tento jev nepřehlížet. V praxi je úkolem lékaře správně konzultovat zahájení léčby, která může mít vliv na pacientův sexuální život."

Léčba ztráty libida

Léčba ztráty libida zahrnuje širokou škálu přístupů v závislosti na její příčině. Odhalení nějakého fyzického nebo duševního onemocnění vyžaduje především řešení těchto příčin u specializovaného odborníka (urolog, gynekolog, kardiolog, psycholog atp). 

Mezi léčebné možnosti může patřit také hormonální terapie nebo léky na zvýšení sexuální touhy. V případě psychické povahy problémů zase pomohou poradenství či terapie zaměřené na řešení psychologických problémů.

Alternativní terapie pak zahrnují i další metody jako je užívání přírodních doplňků a afrodiziak, změny životního stylu či techniky relaxace.

Vliv životního stylu na libido

Zdravý životní styl hraje klíčovou roli v udržování a obnově libida. Fyzická aktivita, správná výživa, zvládání stresu a dostatečný odpočinek jsou základními pilíři, které mohou pozitivně ovlivnit sexuální touhu. Inspirovat se můžete názory a radami odborníků v podcastu Životozprávy:
 

Podpora a komunikace

Podpora partnera a otevřená komunikace jsou klíčové pro řešení problémů s libidem, ale také dalších vztahových záležitostí. Důležité je v rámci vztahu vybudovat důvěru a pochopení, což zpravidla nepřichází samo od sebe, ale musí se na tom aktivně pracovat.

Partner pak může nabídnout porozumění a podpor při hledání léčby. Upřímná komunikace o sexuálních potřebách a touhách je nezbytná pro udržení zdravého vztahu a může vést k obnově libida.

Závěr

Ztráta libida je komplexní problém, který může mít mnoho příčin a projevovat se různými způsoby. Důležité je pochopit, že se jedná o běžný jev a existuje mnoho způsobů, jak tento problém řešit a obnovit sexuální zdraví. Pokud se potýkáte se ztrátou libida, je důležité hledat pomoc a otevřeně komunikovat s partnerem a odborníky. Vězte, že nejste sami a že existují efektivní způsoby, jak tento problém řešit a obnovit vaši sexuální touhu a zdraví. Je dost možné, že to dokonce váš vztah utuží, protože se semknete spolu proti jednomu nepříteli a se vzájemnou podporou to zvládnete.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC8498­958/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC7047­535/

https://www.web­md.com/sex-relationships/fe­atures/loss-of-libido-in-men

https://www.he­althdirect.gov­.au/loss-of-male-libido

https://www.he­althdirect.gov­.au/loss-of-female-libido

https://www.ni­direct.gov.uk/con­ditions/loss-libido

https://www.nzip­.cz/clanek/766-ztrata-libida-porucha-sexualni-touhy

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2014/03/04.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.