Zlatý stafylokok – příznaky, léčba a infekčnost

Zlatý stafylokok (staphylococcus aureus) je bakterie, která se běžně vyskytuje na kůži a je tím pádem snadno přenositelná. Komplikace nastávají při průniku bakterie do krve nebo do podkoží. Někdy se zlatého stafylokoka zbavíme i bez jakékoliv léčby, jindy je třeba nasadit silná antibiotika. Přečtěte si o příčinách nákazy, léčebných postupech a preventivních opatřeních.

pilulka

Onemocnění spojená se zlatým stafylokokem

Zlatý stafylokok vyvolává nejčastěji druhotné ranné infekce:

 

 

Některá z těchto onemocnění lze vyléčit poměrně snadno pomocí lokální léčby v podobě krémů nebo kapek a dodržování hygieny. Jiná onemocnění ale není radno podceňovat a snažit se jich zbavit v domácích podmínkách.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

Staphylococcus aureus neboli zlatý stafylokok je bakterie způsobující nejčastěji kožní hnisavé záněty. Problém se zlatým stafylokokem nastává hlavně v nemocnicích – patří mezi tzv. nozokomiální nákazy, ke kterým dochází právě v těchto prostředích.

MRSA je kmen odolný proti antibiotiku meticilinu, pacient s tímto onemocněním musí být řádně izolován od ostatních pacientů."

Nejčastější místa výskytu

Tím, že se bakterie Staphylococcus aureus nachází na pokožce, tak se tam vyskytují zánětlivá ložiska nejčastěji. Zlatý stafylokok se nevyhýbá ani sliznicím v oblastech krku, nosu, ucha a očí.

V pochvě způsobuje hnisavý výtok. Zánět podkoží se typicky projevuje na rukou, které jsou pak začervenalé a oteklé.

Přenos a nákaza

Zlatý stafylokok je obávaný především v nemocnicích, kde se jeho výskyt oproti začátku 21. století zvýšil. Riziko nastává zejména při a po operacích, kdy dochází k poranění kůže i ostatních vnitřních struktur a vzniká tak ideální prostředí pro vniknutí bakterie do podkoží nebo do krve.

Dalším místem jsou sportovní areály, ve kterých je složité udržet sterilní prostředí a k drobným úrazům a poraněním kůže dochází poměrně často. Vzhledem k tomu, že má zlatý stafylokok schopnost urputně přetrvávat na předmětech, není vhodné sdílet s nikým kartáčky, žiletky apod..

Diagnostika a léčba

Přítomnost zlatého stafylokoka se prokazuje mikrobiologickým vyšetřením. Vyšetřovaný materiál se získává výtěrem nosu, krku nebo rány. 

To, že se vám pod kůži dostal zlatý stafylokok ještě nemusí znamenat rychlou cestu do nemocnice a vysoké dávky léků. Pokud se potýkáte s hnisavým místem na kůži, je zde šance, že se to vyléčí samo. Když ne, řešením jsou lokální antibiotika či jiné krémy dle doporučení dermatologa. Přírodní variantou, podporující běžnou léčbu, je například lichořeřišniceheř­mánek a šalvěj.

U vážnějších případů jsou předepisovaná silná antibiotika, která se dávkují podle individuální potřeby pacienta. Může nastat taková situace, kdy ani antibiotika stav nezlepší. Na vině bývá jejich nadměrné užívání v minulosti, zvyšující antibiotickou rezistenci. Proto je třeba předepisovat a brát antibiotika jen když je to opravdu nutné. 

Prevence a kontrola

Dokud nemáte poraněnou kůži, riziko nákazy stafilokokem je poměrně malé, ale jakmile už máte nějaký škrábanec nebo strhnutou kůži, je třeba se mít na pozoru. Pokud si poraníte pokožku, ihned ji vydezinfikujte nebo opláchněte čistou vodou a ránu zakryjte, aby nedošlo ke zmnožení okolních bakterií v ráně.

Ačkoliv zlatý stafylokok postihuje všechny skupiny lidí, nejnebezpečnější je pro malé děti, starší osoby a lidi se sníženou imunitou nebo dlouhodobě nemocné.

Rezistentní kmeny stafylokoka – MRSA

Ohledně rezistence bakterií vůči antibiotiku meticilinu, který byl dříve používán na zlatého stafylokoka, je používán speciální název MRSA – zkratka  z anglického Methicillin Resistant Staphylococcus Aureus. Jedná se o velmi odolný kmen stafylokoka.

Co to vlastně znamená? Když vám lékař předepíše antibiotika obsahující meticilin a vy bojujete právě se stafylokokem typu MRSA, nemoci se nezbavíte. Stafylokoku se to vyhne a vám nezbyde než si nechat předepsat jiná antibiotika jako je vankomycin. Pokud se v nemocnici objeví pacient s infekcí MRSA, obvykle je izolován od ostatních pacientů a jsou dodržována velmi přísná režimová opatření

Závěr

Při onemocnění zlatým stafylokokem je důležitá včasná léčba, aby se bakterie nedostaly do krevního oběhu nebo nezpůsobily zánět uvnitř těla. Předepisují se antibiotika, v případě MRSA to jsou jiná antibiotika než meticilin. Puchýřky, stroupky nebo zanícené vlasové folikuly jsou oproti tomu drobnosti, které se vyléčí rychle pomocí lokálních léčiv nebo i samy od sebe. Skvělou prevencí je vždy dezinfekce poraněné kůže a dodržování základních hygienických návyků.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK441868/

https://www.he­althdirect.gov­.au/staph-infections

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/staphy­lococcus-aureus-golden-staph

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21165-staph-infection-staphylococcus-infection

https://www.cdc­.gov/hai/orga­nisms/staph.html

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.