Zimnice: Komplexní přehled

Zimnice sama o sobě není nemoc, nýbrž symptom nějakého zdravotního problému, většinou infekčních onemocnění. Často se vyskytuje u horečnatých onemocněních a jak je patrné už z názvu, projevuje se pocity zimy, zimomřivostí i chvěním svalů. Někdy se však vyskytne i zimnice bez horečky či teploty. V každém případě bychom ji ale neměli podceňovat.

 

Obsah

  1. Příčiny vzniku zimnice
  2. Doprovodné příznaky zimnice
  3. Diagnostika zimnice
  4. Léčba zimnice
  5. Prevence zimnice
  6. Možné komplikace
  7. Závěr
  8. Zdroje
pilulka

Příčiny vzniku zimnice

Existuje mnoho příčin, které mohou vést k výskytu zimnice. Některé z nejběžnějších příčin zahrnují:

Bakterie

Mnoho bakteriálních infekcí, včetně zánětu močového měchýře, pneumonie nebo sepse, může způsobit zimnici.

Viry

Chřipka, nachlazení, COVID-19 a mnoho dalších virových infekcí se může projevovat mimo jiné zimnicí.

Paraziti

Malárie, způsobovaná parazitickým prvokem Plasmo­dium, česky nazývaným zimnička, je známá tím, že mezi její charakteristické symptomy patří právě zimnice.

Další faktory

Někdy může být zimnice způsobena také léky, některými nemocemi spojenými s hormonální nerovnováhou, sepsí (otravou krve), zánětem ledvin aj. Někdy může zimnice souviset i s depresí nebo únavou.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Zimnice je příznakem řady onemocnění. Může se jednat o běžné virové nemoci, ale také může značit přítomnost závažných onemocnění, jako je např. malárie. Pokud jste navštívili oblasti s výskytem malárie a objeví se u vás horečka se zimnicí, neváhejte kontaktovat lékařskou pomoc.

 

 

Lékařskou pomoc je vhodné přivolat i v případě, že horečky nad 39 °C a zimnice nepolevují a trvají dále než tři dny, nebo se objevují další přidružené komplikace (bolesti na hrudi, otoky, vyrážky aj.).“

 

Doprovodné příznaky zimnice

Osoby mohou cítit, že jim je zima i při normální nebo dokonce zvýšené teplotě okolního prostředí. Mezi další doprovodné příznaky patří:

 

 

Diagnostika zimnice

Je důležité identifikovat základní onemocnění nebo stav, který zimnici vyvolává. V rámci diagnostiky lékař nejdříve provede základní fyzikální vyšetření a zeptá se na průběh pacientových příznaků. Krevní testy, případně i některé další testy (např. na zánět močových cest), mohou být následně provedeny k identifikaci infekce nebo jiné příčiny.

Léčba zimnice

Léčba zimnice je zaměřena na léčbu příčiny zimnice, nikoliv pouze na mírnění symptomů. V závislosti na identifikované příčině mohou být použity různé léčebné metody:

 

  • Antibiotika: Pokud je zimnice způsobena bakteriální infekcí.
  • Antipyretika: Léky jako paracetamol nebo ibuprofen mohou být použity ke snížení přidružené horečky a zmírnění bolesti.
  • Domácí léčba: V mnoha případech lékař doporučí odpočinek, dostatek tekutin a obklady pro zmírnění symptomů.

 

Důležité je dodržovat lékařské pokyny a užívat předepsané léky dle doporučeného dávkování a délky užívání.

Prevence zimnice

Ačkoli zimnici jako takové nelze vždy předejít, existují jisté kroky, které můžeme podniknout k prevenci některých onemocnění, které ji způsobují:

Vakcíny

Očkování proti některým nemocem, například chřipce, může mimo jiné snížit riziko výskytu zimnice.

Hygienické návyky

Pravidelné mytí rukou a vyhýbání se osobám s aktivní infekcí.

Prevence infekcí

Jestliže cestujete do oblastí s výskytem malárie, užívejte antimalarická léčiva a aplikujte repelenty proti komárům.

Možné komplikace zimnice

Zatímco zimnice sama o sobě bývá obvykle jen nepříjemným symptomem, může signalizovat přítomnost vážnějšího onemocnění. Pokud je zimnice ignorována nebo není její příčina správně léčena, mohou nastat následující komplikace:

 

  • Dehydratace: Tělesný třes a vysoká horečka mohou vést ke ztrátě tekutin a následné dehydrataci.
  • Poruchy orgánů: U některých vážnějších infekcí, jako je sepse, může dlouhotrvající horečka a zimnice vést až k selhání orgánů.
  • Chronická onemocnění: Některé příčiny zimnice, například malárie, mohou vést k chronickým zdravotním problémům, pokud nejsou řádně léčeny.

 

Je na místě kontaktovat lékaře, pokud máte opakované epizody zimnice, nebo pokud je zimnice doprovázena vysokou horečkou či dalšími vážnými příznaky.

 

Závěr

Zimnice je často symptomem, který nás upozorňuje na nějaký vážnější zdravotní problém, proto by neměla být ignorována. Je důležité správně identifikovat příčiny zimnice, aby byla nasazena vhodná léčba. Včasná intervence může předcházet komplikacím a zlepšit celkový výsledek léčby. Při cestování do endemických oblastí je rovněž důležité dodržovat preventivní opatření proti onemocněním, která mohou zimnici způsobit, zejména proti malárii.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pokud zažíváte zimnici nebo máte další otázky o tomto symptomu, měli byste se co nejdříve obrátit na svého lékaře nebo lékárníka.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK324/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK8584/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/21476-chills

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003091­.htm

https://www.he­althline.com/he­alth/chills

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/chi­lls

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.