Záněty mužských pohlavních orgánů: příznaky a léčba

Prostata, varlata, nadvarlata, šourek, chámovody… to všechno společně utváří složitou soustavu nezbytnou pro plodnost a aktivní sexuální život. Někdy však dojde k jejich bolestivému zanícení. Ačkoli bývají častou příčinou pohlavně přenosné choroby, rozhodně to není pravidlem a zánět některého z pohlavních orgánů může postihnout takřka kohokoli. Pak je více než vhodné navštívit lékaře včas – neléčení může vést kromě trvalé neplodnosti i k dalšímu zhoršení potíží.

pilulka
pilulka

Příznaky zánětů

Většinu druhů zánětů doprovází jisté obecné příznaky, které jsou v podstatě při­rozenou obranou našeho těla. Zánět pohlavního orgánu tak může typicky zapříčinit:
 

  • zarudnutí, otok a bolestivost zanícené oblasti
  • zvýšenou teplotu
  • horečku
  • nevolnost
  • zvracení
  • celkovou unavenost
     

Každý konkrétní zánět se pak zpravidla vyznačuje i nějakým dalším příznakem, například potížemi s močením. V následující sekci se proto podíváme na jejich specifika.

Druhy zánětů pohlavních orgánů u mužů

Záněty mužských pohlavních orgánů má často na svědomí bakteriální či virová infekce. Někdy se skutečně jedná o pohlavně přenosné choroby jako je kapavka, chlamydie či syfilis, což se nejčastěji týká mužů do 35 let s více sexuálními partnery. Není to však jediná infekční příčina. Zejména pro zánět varlat je například velice rizikový „obyčejný“ virus příušnic (paramyxovir) u dospívajících a dospělých mužů. Někdy se infekce může přenést do pohlavních orgánů ze zánětů močového ústrojí.

Riziko nicméně zvyšují i jiné neinfekční potíže s močovými cestami. Zejména tehdy, když se moč dostane tam, kam nemá – například při zvětšené prostatě, po operaci v oblasti pánve nebo také při zvedání velmi těžkých předmětů.

U vnějších pohlavních orgánů také může dojít k zánětům následkem fyzického poškození, například při poranění penisu. Podobným příkladem je tzv. torze varlete, která se vyznačuje otokem, zarudnutím a prudkou vystřelující bolestí. Varle se v tomto případě následkem úrazu otočí kolem vlastní cévní stopky a vlivem nedostatečného zásobení kyslíku může začít odumírat. V takovém případě je zásadní co nejrychlejší přesun na ambulanci.

Zánět močové trubice (uretitida)

Ačkoli močová trubice náleží spíše do močového ústrojí a jako jediná z našeho výčtu je navíc společná mužům i ženám, je s mužskými poh­lavními orgány úzce propojena a nelze ji hned na úvod nezmínit. Právě skrze ni se totiž do těla mohou dostat infekce pohlavně přenosných chorob. Infekce kapavky či chlamydiemi se pak mohou přesunout i do nadvarlat, kde vyvolají zánět. Další příčinou bývá i poranění penisu nebo také zavedení katetru, lidově řečeno cévky. 

Typickými příznaky zánětu močové trubice jsou zejména problémy s močením – častá potřeba jít na toaletu, obtíž začít močit. Sex může být bolestivý, v ejakulátu a moči se může objevit krev.

Zánět nadvarlete (epididymitida)

Nadvarle je dlouhý stočený kanálek na horní straně varlete, který má mimo jiné funkci zásobárny spermií.

Zanícení nadvarlete se projeví typicky zvětšením a otokem oblasti, bolest může být náhlá i pomalu rostoucí a může vystřelovat do třísel či podbřišku. Vzhledem k blízké propojenosti k varleti se tento zánět se může komplikovat i do zánětu varlete. 

Zánět varlat (orchitida)

Zánět varlat je poměrně vzácné onemocnění. Ve většině případů dochází k zanícení pouze jednoho varlete, vzácněji obou. Častou příčinou je nějaká z pohlavně přenosných chorob, případně také virus příušnic, jestliže se nakazí dospělý muž.

Zanícené varle bývá nateklé a bolí. Může chytnout červený až fialový odstín. V ejakulátu se může vyskytnout krev, močení zase může doprovázet pocit pálení či bolesti.

Zánět prostaty (prostatitida)

Prostata plní hned několik funkcí. Mimo jiné jí prochází močová trubice, také se v ní tvoří část ejakulátu. Zánět prostaty se dělí na akutní nebo chronický. Akutní zánět prostaty je akutní stav, většinou způsobený bakteriální infekcí. Chronický zánět je nejčastější forma zánětu prostaty, obvykle není způsobená infekcí.

Mezi typické symptomy prostatitidy tak náleží zejména bolestivé a náročné močení, bolestivá ejakulace, případně i neurčitá bolest v pánevní oblasti. 

Zánět šourku

Šourek je u mužů spolu s penisem jediným vnějším pohlavním orgánem. Neexistuje sice „zánět šourku“ jako takový, přesto se právě na šourku mohou objevit viditelné symptomy zánětů těch orgánů, které šourek chrání – varlat a nadvarlat.

Šourek, zpravidla jen jedna jeho polovina, bývá v těchto případech citlivý na dotek, zarudlý, případně i nezvykle horký.

Komplikace při zánětech pohlavních orgánů

Velká část zánětů pohlavních orgánů si zpravidla žádá co nejčasnější návštěvu lékaře. V případě podcenění zánětu může dojít k četným komplikacím v závislosti na postiženém orgánu. V případě zánětu varlat může například nastat scvrkávání varlat (tzv. atrofie) a absces na šourku. To pak může vést i k nižší tvorbě testosteronu a spermií, tedy i k neplodnosti. Velkým rizikem je také rozšíření zánětů do přilehlých orgánů. 

V případě neléčení, nedoléčení nebo také při opakovaném výskytu hrozí chronický stav zánětů. Jejich léčba už je pak mnohem náročnější. Často i kvůli tomu, že lékařům může dlouho unikat jasná příčina chronických potíží u daného jedince. Chronický zánět prostaty může dlouhodobě ovlivnit sexuální život, schopnost močení a také plodnost.

Samotnou kapitolou jsou pak záněty způsobené pohlavně přenosnými chorobami. Neléčený syfilis dokáže nevratně poškodit mozek a srdce, neléčené chlamydie zase způsobují nepříjemné svědění či otoky penisu a výtoky. Nehledě na nezodpovědný přenos těchto infekcí na druhé osoby.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Mezi nejčastější záněty mužských pohlavních orgánů patří zánět nadvarlete, varlete, zánět prostaty a související zánět močové trubice. Jedná se o nepříjemný a bolestivý stav, který se dá ovšem dobře zvládnout medikamentózní léčbou a režimovými opatřeními.

Záněty pohlavních orgánů jsou často způsobeny sexuálně přenosnými nemocemi, nedostatečnou hygienou nebo virem příušnic u zánětu varlat. Vhodnou prevencí je důkladná hygiena, používání bariérové ochrany při sexu a při rozvoji příznaků navštívit lékaře, který určí vhodnou léčbu."

Léčba zánětů mužských pohlavních orgánů

V případě bakteriálních nákaz spočívá léčba především v nasazení antibiotik, které zamezí dalšímu šíření infekce. Jestliže nevykazujete vážnější symptomy nebo nehrozí riziko komplikací, zhruba na dva týdny podstoupíte domácí léčbu. V opačném případě může lékař doporučit hospitalizaci. Léčbu pak mohou doplnit i protizánětlivé léky jako je paracetamol či ibuprofen.
 

K úlevě od zánětu varlat a nadvarlat mohou pomoci chladivé obklady, například led zabalený do utěrky. Nikdy nepřikládejte led nebo třeba i mraženou zeleninu přímo na kůži, mohou způsobit omrzliny. Také pozor na příliš upnuté spodní prádlo. Až do úplného doléčení obtíží je také na místě se zříci masturbace a zejména pak sexu, tím spíše u pohlavně přenosných chorob.

Vhodná prevence

V rámci prevence je důležitá především hygiena v oblasti pohlaví. Močová trubice v penisu zde ostatně představuje jediný otevřený vstup pro různé druhy infekcí. 
 

Jisté riziko představuje dlouhé sezení, například v práci. To může vyvíjet tlak na prostatu, které se časem zanítí. Vždy si tak najděte alespoň chvilku se protáhnout a projít. To stejné platí o dlouhých projížďkách na kole.

Myslete také na zdraví močového traktu, neboť tyto oblasti jsou úzce propojené. Dodržování pitného režimu je v tom klíčové. Rizikové je naopak nadměrné pití alkoholu, kávy a jiných kofeinových či slazených nápojů. Proti zánětům obecně platí pravidelný pohyb, dostatek ovoce a zeleniny, zkrátka podpora imunitního systému se vším všudy. Minimálně pro zdraví prostaty je podstatné i zvládání stresu.

Jedinou ochranou proti pohlavně přenosným chorobám je kromě abstinence pouze důsledné používání kondomu. To platí zejména tehdy, pokud máte více sexuálních partnerů. V případě příušnic, které jsou u dospělých mužů častou příčinou zánětu varlat, mohou osoby vystavené vyššímu riziku nákazy požádat o přeočkování na příušnice.

Závěr

Záněty mužských pohlavních orgánů jsou nepříjemnou záležitostí a často se pojí i s problémy močového ústrojí. Při včasné návštěvě lékaře ale většinou existuje velká šance na hladké vyléčení. V mnoha případech stačí nasadit antibiotika a po dvou týdnech už se můžete s klidem vrátit zpět do normálního života. V závislosti na příčině pak zvažte i různá preventivní opatření, abyste si to do budoucna nemuseli zopakovat.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/29740839/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC4508­350/

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/genital-tract-inflammation

https://online­library.wiley­.com/doi/abs/10­.1111/and.13207

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/male-genital-tract-infection

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/epi­didymitis/sym­ptoms-causes/syc-20363853

https://www.web­md.com/men/in­flammation-testicle-orchitis

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21186-balanitis

pilulka

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.