Zánět Achillovy šlachy: příčiny, léčba a prevence

Zánět Achillovy šlachy, lékařský zvaný tendinitida, se projevuje otokem a bolestí ve spodní části nohy. Vyskytuje se zejména u běžců či jiných sportovců, ale vlivem přirozeného stárnutí či výskytem artritidy hrozí často i u starších ročníků. Tento článek si klade za cíl poskytnout o tomto problému komplexní přehled.

Léky na bolest kloubů, svalů a šlach

pilulka

Co je Achillova šlacha a jaká je její funkce

Šlacha spojuje sval lýtkový (gastrocnemius) s patní kostí (calcaneus). Achi­llova šlacha je naše nejpevnější šlacha, která v rámci pohybu plní nepostradatelné funkce:

Přenos síly

Achillova šlacha přenáší sílu lýtkového a podkolenního svalu na patní kost. To umožňuje pohyb nohy v kotníku, jako je obyčejná chůze, chůze po schodech, běh, skákání a podobně. Při každém takovém pohybu se na ní přenáší váha celého těla.

Stabilita

Achillova šlacha podporuje stabilitu kotníku a umožňuje tak například i postoj na špičkách nohou.

Flexibilita

Při pohybu jako je skákání  Achillovka funguje v podstatě jako pružina, která udržuje energii. To umožňuje efektivnější pohyb nohy.

Anatomie Achillovy šlachy

Achillova šlacha začíná již uprostřed lýtka a táhne se až k patě. Spojuje lýtkový sval v zadní části nohy s patní kostí.

 

Achillovu šlachu tvoří silná vlákna kolagenu, elastinu a proteoglykanů. Tato vlákna nejsou orientována vertikálně, ale jsou uspořádána do spirálovité struktury, což zajišťuje odolnost a pevnost této šlachy. Stejně jako u ostatních šlach, každou vrstvu Achillovy šlachy obklopuje vrstva buněk paratenonu, která zajišťuje průtok krve do šlachy a lubrikuje její pohyb. 

    Příčiny zánětu

    Zánět Achillovy šlachy bývá často způsoben opakovaným nebo intenzivním namáháním Achillovy šlachy, zejména pak u lidí, kteří sportují jen nárazově nebo kteří náhle zvýšili intenzitu pohybu. Struktura Achillovy šlachy se navíc s věkem oslabuje, což může způsobit, že je čím dál náchylnější k poranění.

     

    Mezi rozličné příčiny a přispívající faktory může patřit:

    Typ aktivity

    Rizikové mohou být obecně ty sportovní aktivity, u kterých dochází k nárazům do pevné podložky, rychlým změnám směru nebo prudkým odrazům – typicky třeba tenis, basketbal či fotbal.

    Mikrotraumata

    Mikrotraumata jsou malá, opakovaná poškození a stresová zatížení, které vznikají v důsledku opakovaných pohybů nebo přetěžování. Mohou být jedním z přispívajících faktorů zánětu Achillovy šlachy.

    Nesprávná technika běhu

    Při běhu se Achillova šlacha opakovaně natahuje a stahuje, přičemž při nesprávné technice běhu (viz níže) se může zvýšit stres a tlak na tuto šlachu. Před během je proto důležité se pořádné protáhnout. 
     

    Nošení nesprávné obuvi

    Obuv, která nezajišťuje dostatečnou podporu nebo absorpci nárazů, může rovněž přispět ke vzniku zánětu.

     

    V některých případech mohou pomoci vhodné vložky do bot.
     

    Anatomické nebo biomechanické abnormality

    Některé abnormality způsobují špatnou distribuci tlaku a zátěže na tuto šlachu. Může jít například o ploché nohy nebo nedostatečnou flexibilitu kotníku a lýtkových svalů.

    Nedostatek hormonů

    Nedostatek estrogenu u žen po menopauze může snížit elasticitu šlach a zvýšit riziko poranění a zánětu. 

    Nesprávná výživa

    Nedostatečná výživa nebo nedostatek určitých živin může mít vliv na zdraví šlach a svalů. Důležité jsou mimo jiné omega 3, zinek nebo vitamin B6. Zkuste proto do svého jídelníčku zahrnout více ryb, ořechů, semínek a listové zeleniny.
     

    Jiná onemocnění 

    K rozvoji zánětu Achillovy paty mohou být náchylnější zejména osoby s onemocněním revmatoidní artritidy. Mezi další rizikové faktory patří zejména diabetes mellitus a nadváha/obezita
     

    Příklady nesprávné techniky běhu

    Běh je pro obecně zdravé lidi velmi prospěšná aktivita. To však platí jen když je vykonávána správně, jinak si můžeme paradoxně uškodit – třeba právě zánětem achillovky. Mezi časté běžecké zlozvyky patří: 

     

    • příliš dlouhé kroky
    • vysoká frekvence kroků
    • nedostatečné zvedání nohou
    • špatný odraz
    • přetížení sestupem

    Příznaky zánětu Achillovy šlachy

    Bolest v oblasti Achillovy šlachy patří mezi nejčastější příznaky zánětu. Mírná a tupá bolest nebo naopak silná až palčivá bolest obvykle začíná v zadní části nohy nebo nad patou po běhu nebo jiné aktivitě. Bolest se však může šířit i do okolních oblastí. Bolest může dále doplňovat:

     

    • Zvýšená citlivost, otok a zarudnutí
    • Citlivost na dotek
    • Ranní ztuhlost (může se zlepšit aktivitou)
    • Omezená pohyblivost
    • Zvýšená bolest při aktivitě
    • Trhání nebo škubání během pohybu
    • Nekomfort během chůze nebo běhu

    Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

    „Zánět Achillovy paty se nejčastěji rozvíjí vlivem jejího dlouhodobého přetěžování. Další důvody vzniku zánětu jsou úrazy nebo chronická onemocnění, jako je revmatoidní artritida. Mezi rizikové faktory patří např. obezita, diabetes a nevhodná obuv. Při potížích s Achillovou patou neváhejte navštívit lékaře, který zvolí vhodnou léčbu.“

    Diagnostické metody

    Lékař během prohlídky jemně stlačí postiženou oblast, aby zjistil, kde přesně se projevuje bolest, citlivost nebo otok. Také zhodnotí pružnost, uspořádání, rozsah pohybu a reflexy nohy a kotníku. Následně může doporučit nějaký zobrazovací test k přesnějšímu posouzení stavu: 

     

    • Rentgen: Rentgenové paprsky sice nemohou zobrazit měkké tkáně, včetně šlach, mohou však pomoci vyloučit jiné stavy, které způsobují podobné příznaky.
    • Ultrazvuk: Ultrazvuk využívá zvukové vlny k vizualizaci měkkých tkání. Zařízení také může vytvářet snímky Achillovy šlachy v pohybu v reálném čase. Dopplerův ultrazvuk navíc dokáže vyhodnotit průtok krve kolem šlachy.
    • Magnetická rezonance (MRI): Pomocí rádiových vln a velmi silného magnetu mohou MRI přístroje vytvořit velmi podrobné snímky Achillovy šlachy.

    Léčba

    V případech mírného a středně těžkého zánětu je obvykle účinná již konzervativní léčba, tedy zmírnění bolesti, snížení zánětu a podpoře hojení šlachy. Základem je obvykle odpočinek, ledování a protizánětlivé léky (např. ibuprofen).

     

    To mohou navíc doplnit i další postupy v rámci fyzioterapie. Pokud se stav dlouho nelepší nebo se dokonce zhoršuje, mohou přijít na řadu chirurgické postupy. Tohle jsou některé z možností:

    Cvičení a rehabilitace

    Fyzioterapeuti předepisují specifická cvičení pro protahování a posilování, aby podpořili hojení a posílení Achillovy šlachy.

    Ortopedická obuv či vložky

    Vložka do bot (popř. jen klín, který mírně zvedne paty) může poskytnout oporu a zmírnit tlak působící na Achillovu šlachu.

    Komprese

    Kompresní obvazy, případně kompresní punčochy či ponožky, mohou snížit otok a podpořit cirkulaci krve.

    Reparace

    Oprava Achillovy šlachy, zejména pokud došlo k přetržení. Chirurg spojí poškozené částí šlachy a zajistí jejich pevné spojení.

    Tenotomie

    Zákrok, při kterém je Achillova šlacha řezána a poté prodloužena. Tím se snižuje napětí na šlachu a zajistí se lepší hojení.

    Rázová vlna (ESWT)

    Neinvazivní procedura, při které se aplikují rázové vlny na postiženou oblast k stimulaci hojení šlachy.

    Prevence a doporučení pro sportovce

    Zánětu Achillovy šlachy sice nelze vždy zcela zabránit, můžete však přijmout opatření, která podstatně sníží riziko: 

    • Aktivitu zvyšujte postupně
    • Nespěchejte – před aktivitou se rozcvičte
    • Noste správnou obuv
    • Protahujte se
    • Posilněte své lýtkové svaly
    • Volte alternativní aktivity – běh můžete vyměnit za jízdu na kole či plavání

    Komplikace a možné následky

    Se zánětem Achillovy šlachy mohou nastat různé komplikace a následky, zejména pokud není řádně diagnostikován a léčen. Některé z komplikací a následků mohou být:

     

    • Chronická bolest/zánět – Pokud není zánět efektivně léčen, může se zánět stát chronickým. Chronický zánět Achillovy šlachy se léčí obtížněji a může vyžadovat dlouhodobou rehabilitaci.
    • Kostní výrůstek – Chronický zánět Achillovy šlachy může vést k tvorbě kostních výrůstků, které se tvoří v oblasti, kde se šlacha připojuje k patní kosti.
    • Ruptura šlachy – zánět může oslabit šlachu a učinit ji zranitelnější vůči natržení (ruptuře). To pak obvykle vyžaduje chirurgický zákrok.
    • Dlouhodobé omezení pohybu 
    • Nedostatečná pohyblivost

    Závěr

    Achillova šlacha zajišťuje pohyb nohy a kotníku, a proto je důležité ji chránit. Zánět této šlachy je bolestivým a nepříjemným stavem, který může být způsoben nadměrným zatížením, nesprávnou technikou běhu a anatomickými abnormalitami.  Včasná diagnostika a správná léčba zánětu Achillovy šlachy jsou klíčové pro zajištění rychlého uzdravení, minimalizaci komplikací a následků a obnovení normální funkce šlachy a spodní končetiny. Neméně důležitá je i prevence, obzvláště u sportů.

     

    Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

    Zdroje

    https://www.hss­.edu/condition-list_achilles-tendon.asp

    https://www.pen­nmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/con­ditions-treated-a-to-z/achilles-tendonitis

    https://my.cle­velandclinic.or­g/health/body/21927-achilles-tendon

    https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/achilles-tendinitis/symptoms-causes/syc-20369020

    https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/achilles-tendinitis/di­agnosis-treatment/drc-20369025

     

    Autor článku

    Bc. Marie Siatka

    Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

    Všechny články od autora

    Zeptejte se lékárníka

    Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.