Vyhřezlá ploténka: Příznaky, léčba, prevence

Vyhřezlá ploténka, odborně známá jako hernie disku, je stav, při kterém část ploténky vyčnívá mimo své normální místo mezi obratli. Při tom může tlačit na sousední nervy, což způsobuje bolest, necitlivost nebo slabost v přidružených oblastech, do kterých skřípnutý nerv vede. Nejčastěji se objevuje v oblasti bederní páteře.
 

Obsah

  1. Příčiny a rizikové faktory
  2. Příznaky vyhřezlé ploténky
  3. Diagnostika
  4. Léčba vyhřezlé ploténky
  5. Prevence vyhřeznutí ploténky
  6. Cviky a rehabilitace
  7. Možné komplikace vyhřeznuté ploténky
  8. Závěr
  9. Zdroje
pilulka

Co jsou ploténky?

Meziobratlové ploténky jsou měkké, želatinovité polštářky, které slouží k absorpci nárazů a umožňují pohyb páteře. Meziobratlové ploténky jsou hlavním odpružujícím systémem páteře. Zdravotní problém je obvykle způsoben prasknutím vazivového prstence meziobratlové ploténky a výhřezem jejího dřeňového jádra.

Příčiny a rizikové faktory

Úrazy

Nárazy a úrazy páteře mohou způsobit prasknutí nebo poškození ploténky a následně i její vyhřeznutí.

Fyzická zátěž

Nadměrné zatížení páteře, zejména při zvedání těžkých předmětů nesprávným způsobem.
 

Věk

Ploténky mohou s věkem ztratit svou pružnost a odolnost, což zvyšuje riziko jejich vyhřeznutí.

Genetika

Někteří lidé mají vyšší riziko vyhřeznutí ploténky kvůli zděděným predispozicím.

Nadváha

Nadměrná tělesná váha zvyšuje zátěž na ploténky, což může přispět k jejich vyhřeznutí.
 

Příznaky vyhřezlé ploténky

V mnoha případech může být vyhřezlá ploténka bezpříznaková. Příznaky se objevují zejména tehdy, když vyčnívající část ploténky tlačí na nerv. Tyto příznaky pak mohou zahrnovat:
 

  • Bolest zad: Nejběžnější příznak, bolest je zpravidla ostrá, bodavá, někdy až pálivá.
  • Bolest vystřelující do končetin: V závislosti na umístění vyhřezlé ploténky může bolest vystřelovat do hýždí, stehen, lýtek a nohou.
  • Slabost v končetinách: Skřípnutý nerv může způsobit pocit slabosti ve svalových skupinách propojených tímto nervem.
  • Mravenčení nebo necitlivost: Lidé mohou cítit mravenčení nebo ztrátu citlivosti v oblasti daného nervu.
  • Snížená pohyblivost: Bolest a nepohodlí mohou výrazně omezit pohyb zasažené oblasti.

Diagnostika

Diagnóza vyhřeznuté ploténky obvykle začíná podrobným lékařským vyšetřením a anamnézou. Lékař se bude ptát na charakter a trvání bolesti, na omezení pohybu a na jakékoli dalších symptomy. Několik diagnostických nástrojů pak může pomoci potvrdit diagnózu. 

Magnetická rezonance (MRI) je nejčastěji používanou metodou pro zobrazení vyhřeznuté ploténky a postižených nervů. Rentgen může odhalit případné změny v obratlích, nemusí však nutně ukázat vyhřeznutou ploténku. Elektromyogram (EMG) zase může být použit k měření elektrické aktivity svalů a nervů pomocí elektrod.

Léčba vyhřezlé ploténky

Léčba vyhřeznuté ploténky obvykle začíná konzervativními metodami, základem je klid na lůžku. Speciální cvičení a terapeutické techniky mohou pomoci zlepšit pohyblivost jedince a zmírnit bolest. Bolestivé příznaky mohou být také zvládány léky proti bolesti, svalovými relaxanty (tzv. myorelaxancia) nebo nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID). K úlevě od bolesti a zánětu také někdy mohou pomoci epidurální injekce kortikosteroidů.

Teprve až v případech, kdy konzervativní léčba selže, nebo pokud je nervové poškození velmi vážné, může být vyžadován chi­rurgický zákrok.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Výhřez meziobratlové ploténky je velmi bolestivý stav páteře a jedná se o častý důvod pracovní neschopnosti. K výhřezu dochází v důsledku nepřiměřené námahy, mezi rizikové faktory patří věk, úrazy, nadváha a nesprávná manipulace s břemeny.

Léčba by měla zahrnovat klid na lůžku. Pokud nedojde k zlepšení, přichází na řadu rehabilitace s fyzioterapeutem. Rehabilitace zahrnují cvičení, vodoléčbu či elektroléčbu. Pokud se stav přece jen nezlepší, pak je nutná chirurgická léčba."

Prevence vyhřeznutí ploténky

Existuje několik obecných doporučení, která mohou snížit riziko výskytu tohoto stavu:

Pravidelné cvičení

Posilování břišních a zádových svalů může podpořit páteř a snížit riziko vyhřeznutí ploténky.
 

Správné zdvihání

Vždy se snažte zvedat těžké předměty správným způsobem, tzn. ohýbat kolena a držet předmět blízko těla.

Držení těla

Správné držení těla, zejména při sezení, může pomoci snížit zátěž na páteř a ploténky.
 

Vyhněte se kouření

Kouření může z dlouhodobého hlediska oslabovat ploténky a zvýšit riziko vyhřeznutí.

Kvalitní spánek

V prevenci je také důležitá postel s kvalitní matrací.

Cviky a rehabilitace

Rehabilitace a cvičení jsou klíčovými komponenty při léčbě vyhřeznuté ploténky. Cvičení může pomoci:
 

  • Zlepšit pohyblivost: Pohyb může být omezen bolestí nebo svalovými křečemi. Cvičení může pomoci zlepšit pohyblivost postižené oblasti.
  • Posílit svaly: Cvičení zaměřená na břišní a zádové svaly mohou podpořit páteř a snížit bolest.
  • Zlepšit držení těla: Rehabilitační cvičení mohou také zahrnovat techniky na zlepšení držení těla a zabránění dalším problémům s páteří.

Možné komplikace vyhřeznuté ploténky

Většině lidí s vyhřeznutou ploténkou se zlepší jejich stav během několika týdnů až měsíců konzervativní léčby. Nicméně v některých případech může vyhřeznutá ploténka způsobit trvalejší komplikace, například v podobě chronických bolestí.

Pokud vyčnívající ploténka tlačí na nerv po dlouhou dobu, může to vést k trvalému poškození nervu. Poškození nervu může způsobit slabost v končetinách. V závažných případech může vyhřeznutá ploténka způsobit tzv. syndrom kaudy, který mimo jiné vede k inkontinenci moči a stolice. Jde je nouzový stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Závěr

Vyhřeznutá ploténka je častým onemocněním páteře, které může způsobit bolest a omezení pohybu. Pro úspěšné zotavení jsou klíčové správná diagnostika a léčba. I když se většina lidí zotaví konzervativní léčbou, některé spíše vzácnější případy mohou vyžadovat i chirurgický zákrok. Celková prevence je vždy lepší než léčba, takže udržování zdravého životního stylu a dodržování doporučení týkajících se zdvihání předmětů a držení těla může snížit riziko vyhřeznutí ploténky.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK441822/

https://www.he­alth.harvard.e­du/a_to_z/her­niated-disk-a-to-z

https://medli­neplus.gov/her­niateddisk.html

https://www.a­ans.org/Patien­ts/Neurosurgi­cal-Conditions-and-Treatments/Her­niated-Disc

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/her­niated-disk/diagnosis-treatment/drc-20354101

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/12768-herniated-disk

https://www.pen­nmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/con­ditions-treated-a-to-z/herniated-disc-disorders

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/191979

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.