Tik v oku: co ho způsobuje a jak se ho zbavit

Obsah

 

Úvod

Setkali jste se někdy s tím, že vaše oko začne nečekaně cukat? Tento zvláštní, ale častý jev, známý jako tik v oku, může být zdrojem nepohodlí, dokonce i posměchu. Ale co vlastně způsobuje tyto malé, nekontrolovatelné křeče? V tomto článku se dozvíte, co za tímto jevem stojí a co můžete udělat pro to, aby už vás tiky netrápily.

 

Co je tik v oku?

Tik v oku je nekontrolovatelná, bezbolestné opakující se křeč očního víčka nebo svalů v okolí oka. Může postihovat pravé i levé oko. Obvykle jsou tyto tiky neškodné a mohou se objevit a zase zmizet bez zjevného důvodu.

 

Příčiny tiku v oku

Příčiny tiků v oku nejsou známy a někdy ani provedenými vyšetřeními odhaleny.  Pravděpodobně souvisejí s chemickou nerovnováhou v mozku, dochází k ní v části mozku, který ovládá pohyby – falešné signály → stahují se špatné svaly. Případně se pak objevují u úrazů hlavy a některých onemocněních mozku (roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc), u zánětů oka a u cizích těles v oku. Mezi běžné faktory patří i únava, stres (psycho­somatický tik v oku), příliš mnoho kofeinu nebo alkoholu. Někdy může být tik způsoben i jako vedlejší účinek některých léků či nedostatkem minerálů (hořčík, draslík).

 

Příznaky a diagnostika

Příznaky tiku v oku zahrnují nekontrolovatelné křeče očních víček, které mohou být doprovázeny mírným pocitem podráždění nebo nepohodlí. Někdy cukání víčka může být doprovázeno i pocitem, jakoby byla víčka násilím zavřena, že je můžete otevřít jen s velkou námahou. Výjimkou pak není ani nesnášenlivost ostrého prudkého světla. K zhoršení mnohdy dochází při nedostatku spánku, ve stresu, při čtení, sledování blikajících světel (TV), kouři či zafoukaní větru do očí.

 

Diagnostika se obvykle zaměřuje na vyloučení jiných příčin a na identifikaci možných spouštěčů tiku. Při častém, déletrvajícím a neustávajícím tiku je pacient s popisovanými obtížemi většinou vyšetřen neurologem a očním lékařem. Vyšetření mohou kromě běžného fyzikálního vyšetření zahrnovat i provedení některé ze zobrazovacích metod (CT, MRI)  k vyloučení onemocnění mozku.

 

Domácí léčba tiku v oku

Pro zmírnění tiku v oku vyzkoušejte několik jednoduchých metod. Mezi ně patří aplikace teplých obkladů na postiženou oblast (ne přímo na oko, ale do jeho okolí), snížení stresu, dostatek spánku a omezení konzumace kofeinu a alkoholu. Tyto kroky mohou pomoci snížit frekvenci a intenzitu tiku. Bohužel neexistují žádný stoprocentní návod, jak zastavit tik v oku, nebo tabletky pro jeho potlačení. Obecně na svalové křeče pomáhá hořčík, který má funkci svalové buňky uvolňovat, aby nebyly pořád stažené. Může být doplněn i o draslík a vitamín B.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová:

„Tiky v očích jsou většinou neškodné a pravděpodobně samy odezní při dodržení odpočinku, případně doplněním chybějících vitamínů a minerálu. Záškuby jsou velmi často způsobeny nadměrným stresem a únavou, je proto vhodné zvolnit a najít si vhodný způsob, jak relaxovat. Zkuste si zajít na masáž, jógu, napustit si vanu a jednoduše vypnout. Pomůže to určitě nejen vašim očím. Pokud máte podezření, že vaše potíže mohou být způsobeny léky (nově nasazené, vysazené, jiné dávkování), určitě navštivte svého lékaře či lékárníka.“

Kdy s tikem v oku navštívit lékaře

Ve většině případů tik v oku není vážný a zmizí sám. Pokud však situace přetrvává po delší dobu nebo dokonce pokud máte neustálý tik v oku, pokud se stav zhoršuje, pokud se jedná o častý tik v oku, nebo když je doprovázený dalšími příznaky, jako je zavírání celého oka, porucha zraku nebo bolest, určitě navštivte lékaře pro další vyšetření a zahájení vhodné léčby. Může jít o blefarospazmus, což je neurologické onemocnění, jehož příčiny jsou dodnes nejasné a léčí se chirurgicky či aplikací botoxových injekcí. Několik studií doporučuje léčbu formou akupunktury. Běžně dostupné léky v tomto případě moc nezabírají.

 

Prevence tiku v oku

Prevence tiku v oku zahrnuje udržování zdravého životního stylu, včetně dostatku spánku, omezení stresu, vyvážené stravy a pravidelného odpočinku pro oči, zejména při práci s počítačem nebo při čtení. Také je důležité omezit konzumaci stimulantů jako je kofein a alkohol.

 

Závěr

Tik v oku je běžným a většinou neškodným jevem, který může být způsoben řadou faktorů, včetně stresu a únavy. I když obvykle nevyžaduje lékařskou péči, je důležité být si vědom případných varovných signálů, které by mohly naznačovat vážnější problém. Dodržováním preventivních opatření a zdravým životním stylem lze většinu těchto tiků účinně předcházet nebo je alespoň zmírnit.

 

Zdroje

https://www.ne­i.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/blep­harospasm

https://www.y­alemedicine.or­g/conditions/blep­harospasm

https://www.re­searchgate.net/pu­blication/349539546­_Acupuncture_for_blep­harospasm_a_sys­tematic_review_an­d_meta-analysis_protocol

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.