Svědění zad

Svědění zad může být nepříjemným a někdy i znepokojujícím symptomem. Může mít mnoho příčin, od těch dermatologických až po vnitřní orgánová onemocnění. V tomto článku zjistíte, jaké faktory mohou způsobovat svědění zad a na možnosti jejich léčby a prevence.

 

Obsah

  1. Příčiny svědění zad
  2. Diagnostika
  3. Domácí léčba
  4. Lékařská péče
  5. Prevence
  6. Kdy navštívit lékaře
  7. Závěr

Příčiny svědění zad

kozni-onemocneni

Kožní onemocnění

Kožní onemocnění patří mezi nejčastější příčiny svědění. Ekzémy a lupénka způsobují zánětlivé změny na kůži, které mohou být svědivé. Kontaktní dermatitida je vyrážková reakce na něco, s čím kůže přijde do přímého styku, jako je oblečení, mýdla, nebo některé krémy. Svědění může být také projevem dalších dermatologických onemocnění, jako je růžová pityriáza, ichtyóza nebo lichen planus.

alergicke-reakce

Alergické reakce

Expozice určitým chemikáliím a alergie na potraviny mohou vést ke svědění zad. Jedná se o také o alergické reakce na prací prostředky, mýdla, kosmetiku nebo dokonce některé materiály, z nichž je vyrobeno oblečení. Nadměrné pocení nebo dlouhodobé nošení těsného oblečení může také způsobovat podráždění kůže a svědění. Některá léčiva mají jako jeden z nežádoucích účinků uvedené kožní vyrážky a pruritus.

infekce

Infekční příčiny

Hlavním příznakem infekčního zánětu způsobeného zákožkou svrabovou bývá silné svědění a dvojice pupínků na místech s tenčí kůží. Z dalších infekčních onemocnění může být příčinou pedikulóza, dermatofytóza a další plísňové choroby. Nelze opomenout ani virové (např. herpes viry), bakteriální příčiny a hmyzí kousnutí.

sucha-pokozka

Suchá pokožka

Obzvláště v zimních měsících můžete trpět na suchou pokožku, která způsobuje svědění zad a dalších částí těla.

organova-onemocneni

Systémová a orgánová onemocnění

Některé vnitřní zdravotní problémy mohou způsobovat svědění pokožky zad. Patří mezi ně jaterní onemocnění, jako je cirhóza nebo hepatitida, které mohou vést ke kumulaci toxinů v těle, onemocnění ledvin, štítné žlázy, neurologické choroby nebo dokonce některé formy rakoviny. Hormonální změny, zejména během těhotenství nebo menopauzy, mohou také stát za svěděním kůže.

Pilulka expert PharmDr. Jana Krejcarová říká:

"Kůže představuje největší funkční a imunitní ochrannou bariéru. Infekce, chemikálie vnikají do těla snáz, je-li kůže porušena. Mnoho odborníků se shoduje, že kůže zrcadlí celkový fyzický a psychický stav organismu. Svědění zad představuje nepříjemný pocit, který může být způsoben od lehčích zdravotních problémů, jako je suchá kůže, až po neléčitelné atopické ekzémy a poškození vnitřních orgánů. V diagnóze je vhodné odlišit, zda pruritus doprovází změny na kůži (nezahrnujeme změny způsobené škrábáním).  

 

Velmi důležitá je kompletní anamnéza – okolnosti začátku svědění, doba trvání, jídelníček, užívání léčiv, domácí mazlíčci, alergie a atopie v rodině a například také změny v pracích prostředcích. Při podezření na dermatologické onemocnění (lupénka, atopický ekzém, lichen) je nezbytné navštívit kožního lékaře a provést dermatologické vyšetření."

Diagnostika

U každého pacienta se svědivými projevy je třeba diagnostikovat, zda jde o dermatologickou nebo systémovou chorobu. Lékař provede základní fyzikální prohlídku, odebere anamnézu (zeptá se vás na alergie, onemocnění, délku trvání svědění apod.), dále může provést kožní testy pro identifikaci alergií nebo krevní testy pro kontrolu funkce jater a ledvin. Pokud je příčinou orgánové onemocnění, pátrá se po dalších charakteristických znacích a lékař provádí individuálně zaměřené diagnostické testy. Pro vyloučení specifických kožních onemocnění se provádí vyšetření aspekcí (pohledem), stěry z kůžebiopsie kůže. V některých případech může být vyžadována i další diagnostika, například zobrazovací metody, pro zjištění vnitřních zdravotních problémů.

Domácí léčba

Pro zmírnění svědění zad v domácích podmínkách lze využít různé metody. Hydratační krémy a masti, emoliencia, koupele s přídavkem olejů, především u suché pokožky, kterou se snažíte zvláčnit. Dále otočte kohoutkem doprava a sprchujte se v chladnější vodě, která je pro suchou kůži šetrnější než teplá voda, případně zvolte ovesnou koupel, která má zklidňující a regenerační účinky, přinášející úlevu od svědivé pokožky. Je také důležité omezit používání dráždivých látek, jako jsou agresivní parfemovaná mýdla nebo prací prostředky.

Lékařská péče

V případě, že domácí léčba nepřináší dostatečnou úlevu nebo pokud je svědění zad způsobeno závažnějším zdravotní problémem, je nezbytné vyhledat lékařskou péči. Terapie se odvíjí od vyvolávající příčiny. Lékař může předepsat léky, jako jsou topické kortikosteroidy, antibiotika, antihistaminika nebo dokonce imunosupresiva, v závislosti na zjištěné příčině svědění. U onemocnění jater, ledvin a dalších orgánů mohou být vyžadovány specifické léčebné režimy.

Prevence

Prevence svědění zad zahrnuje:

  • vyhýbání se známým dráždivým látkám
  • udržování hydratované kůže
  • používání jemných mycích prostředků
  • nošení volného, prodyšného oblečení a po zpocení se co nejdříve umýt

Zdravý životní styl, včetně vyvážené stravy a dostatečného přísunu tekutin, může také pomoci snižovat riziko svědění kůže. V případě alergií je důležité identifikovat a omezit expozici alergenům.

Kdy navštívit lékaře

Pokud svědění zad přetrvává, zhoršuje se nebo je doprovázeno dalšími příznaky, jako jsou vyrážky, bolesti nebo celkové zdravotní obtíže, s návštěvou lékaře neotálejte. Taktéž v případě, že svědění zasahuje do každodenního života nebo spánku. Lékařská konzultace je klíčová pro správnou diagnostiku a zahájení efektivní léčby.

Závěr

Svědění zad může být způsobeno širokým spektrem faktorů, od běžných kožních onemocnění až po vážnější vnitřní zdravotní stavy. Včasná diagnostika a správná léčba jsou nezbytné pro efektivní řešení problému. Klíčovým aspektem prevence a léčby je udržení zdravého životního stylu a péče o kůži. V případě přetrvávajících nebo závažných příznaků je vždy důležité vyhledat lékařskou pomoc.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.a­ad.org/public/e­veryday-care/itchy-skin/itch-relief/relieve-uncontrollably-itchy-skin

https://www.skin­carephysician­s.net/blog/me­dical-dermatology/itchy-back-it-may-be-more-than-just-dry-skin/

https://www.bu­oyhealth.com/le­arn/back-itch

https://www.nhs­.uk/condition­s/itchy-skin/

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2011/06/05­.pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/449-kontaktni-alergie-diagnostika-a-lecba

https://drbai­leyskincare.com/blog­s/blog/what-causes-itching-in-the-middle-of-the-back

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/itchy-skin/symptoms-causes/syc-20355006

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/325706

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.