Spánková paralýza: příčiny, příznaky a léčba

Byli jste někdy v situaci, kdy jste se probudili, ale nemohli se hýbat nebo mluvit? Tento záhadný a často znepokojující fenomén je známý jako spánková paralýza. Ačkoliv se může zdát děsivá, je to poměrně běžný jev, který potkává mnoho lidí.
 

Obsah

 

Co je spánková paralýza?

Spánková paralýza je dočasný stav, ve kterém člověk ztrácí schopnost pohybu nebo mluvit při usínání nebo probuzení. Imobilizace nastává během REM fáze spánku a brání nám, aby se tělo pohybovalo při snění. Probudíte-li se částečně v této spánkové fázi, ale tělo stále nereaguje na signály, mozku, jedná se o spánkovou paralýzu. Během tohoto jevu zůstáváte plně při vědomí a uvědomujete si své okolí, ale vaše svaly jsou dočasně imobilizovány­. Tento stav trvá poměrně krátkou dobu, ovšem postižený má vnímání času velmi zkreslené.

 

Příznaky spánkové paralýzy

Při spánkové paralýze může člověk zažít celou řadu příznaků, od dočasného znehybnění svalů těla a neschopností používat hlasivky po intenzivní úzkost a strach. Časté jsou také zrakové a zvukové halucinace, které tuto nepříjemnou zkušenost ještě více umocňují. Osoby trpící spánkovou paralýzou také popisují pocit, že na ně někdo tlačí, leží jim na hrudi a nemůžou pořádně dýchat.

 

Kromě samotné paralýzy se můžete potýkat i s jinými poruchami spánku jako je nespavost, časté buzení, narkolepsie nebo zvýšená potřeba spánku.

 

Typy spánkové paralýzy

Spánková paralýza se dělí na dva hlavní typy: izolovanou spánkovou paralýzu (ISP), která se vyskytuje sporadicky, a opakovanou izolovanou spánkovou paralýzu (RISP), která se objevuje pravidelně a může způsobovat větší úzkost a obavy. Dokáže tak ovlivnit celkovou kvalitu života. Oba typy se označují za izolované, to znamená, že k nim nejsou přidružené další příznaky jiných spánkových poruch.

 

Je-li výskyt častý nebo ho doprovází další problémy, může tento stav značit chronickou spánkovou poruchu.

 

Rizikové skupiny

Spánková paralýza může postihnout každého, ale existují určité skupiny lidí, které mají vyšší riziko jejího výskytu. Tyto skupiny zahrnují osoby s úzkostnými poruchami, spánkovou apnoí, špatnou kvalitou spánku, nadužíváním alkoholu, narkolepsií, nebo lidí, kteří spí nepravidelně, jako jsou například pracovníci na směny. Také se objevuje častěji u osob, kteří se cítí vyčerpání nebo jsou ve dlouhodobém stresu.

 

Léčba a zvládání spánkové paralýzy

Pro zvládání spánkové paralýzy je klíčová především správná hygiena spánku. Je doporučeno dodržovat pravidelný spánkový režim, vyhýbat se kofeinu a elektronickým zařízením před spaním. V některých případech může být prospěšná krátkodobá medikace. Z běžně dostupných doplňků stravy zlepšuje spánek melatonin, který má na starosti usínání, hořčík a vitamín B6. Pokud se spánková paralýza objevuje pravidelně je vhodné navštívit psychologa nebo psychiatra.

 

Prevence spánkové paralýzy zahrnuje zdravý životní styl, správnou spánkovou hygienu, pravidelný spánek 6 až 8 hodin denně, neusínat v poloze na zádech, nepoužívat mobilní telefon před spánkem. Dále může pomoct pravidelná fyzická aktivita a předcházení stresu. Je také důležité minimalizovat užívání alkoholu a jiných stimulantů, které mohou narušit přirozený spánkový cyklus.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Spánková paralýza je velmi nepříjemný jev, postižený může pociťovat obrovský strach a hrůzu. Mozek si je částečně vědom reality, ale nedokáže rozlišit mezi sněním a realitou. Ve většině případu je spánková paralýza jednorázová záležitost a nadále se neopakuje. Pokud je výskyt spánkové paralýzy pravidelný může postiženého dovést k psychickým problémům, a proto je vhodné navštívit psychologa nebo psychiatra.“ 

Závěr

Spánková paralýza je komplexní jev, který může být pro mnohé znepokojující, ale většinou není známkou vážného zdravotního problému. Správným pochopením a zvládáním tohoto stavu může být snížen jeho dopad na kvalitu života.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S1087079211000098?ca­sa_token=tzYT­KJwtfDIAAAAA:A­iI-A0e1jnSdG6FW8FLe4-S5tUiQiiQS0i0laf4L8dd­e3Qi4fblLA8-EUPcjVcelNilOj4pCTf8

https://www.tan­dfonline.com/do­i/full/10.2147/NSS­.S158600

https://acade­mic.oup.com/sle­ep/article/15/3/217­/2749266

https://www.tan­dfonline.com/do­i/full/10.2147/NDT­.S100307

https://www.so­len.cz/pdfs/med­/2020/04/08.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.