Laktační psychóza

Obsah článku

 

Definice laktační psychózy

Laktační psychóza, často označovaná jako poporodní psychóza, je závažné psychické onemocnění, které může postihnout ženy po porodu. Charakterizuje ji ztráta kontaktu s realitou, výkyvy nálad, halucinace a delirium. Ačkoliv se na základě názvu může zdát, že má stav spojitost s kojením, není tomu tak.

Příčiny vzniku

Hormonální změny a traumatické zážitky z porodu jsou často citované jako možné příčiny, ale specifický původce onemocnění zůstává neznámý. Vědci se domnívají, že k vypuknutí může přispět kombinace genetických predispozic a extrémního stresu spojeného s porodem. Spousta věcí se u porodu ovlivnit nedá, ale když si připravíte porodní plán, budete mít jistotu, že jste pro zachování svého klidu udělala maximum.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Je potřeba rozlišit laktační psychózu a poporodní depresi. Jedná se o zdravotní stav, který může postihnout ženy po porodu a je charakterizován dlouhotrvajícími pocity smutku, beznaděje a únavy. Ženy s poporodní depresí mohou mít potíže navázat spojení se svým dítětem, mohou se cítit přemožené mateřskými povinnostmi nebo ztratit zájem o aktivity, které je dříve bavily. Poporodní deprese může začít několik týdnů nebo měsíců po porodu a bez správné léčby může trvat dlouhé měsíce nebo dokonce roky.

 

Zatímco poporodní deprese může být léčena ambulantně prostřednictvím terapie, podpůrných skupin a někdy léků, laktační psychóza vyžaduje intenzivnější a bezprostřední léčebné zásahy. Rozpoznání rozdílu mezi těmito dvěma stavy je klíčové pro zajištění správné péče a podpory.“

 

 

 

Symptomy

Symptomy laktační psychózy mohou být velmi individuální a zahrnovat prudké výkyvy nálad, ztrátu soustředění, úzkost, paranoia a v těžkých případech i bludy a halucinace. Je důležité, aby byly tyto symptomy brzy rozpoznány a léčeny, aby se předešlo možnému ohrožení zdraví matky i dítěte.

Diagnostika

Diagnóza laktační psychózy se stanovuje na základě klinického hodnocení psychiatrem a vyloučení jiných možných příčin. Vzhledem k riziku sebevražedných tendencí nebo poškození dítěte je důležitá rychlá diagnostika a zahájení léčby.

Rizikové faktory

Mnoho faktorů může zvyšovat riziko vzniku laktační psychózy, včetně:

 

  • historie duševních onemocnění,
  • prvního těhotenství,
  • nedostatku spánku,
  • extrémního stresu,
  • genetických predispozic.

Léčba

Léčba laktační psychózy obvykle zahrnuje kombinaci farmakoterapie, jako jsou antipsychotika, antidepresiva a stabilizátory nálady, a psychoterapeu­tických intervencí. V akutních případech může být nutná hospitalizace pro ochranu matky a dítěte.

Dopad na matku a na dítě

Laktační psychóza může mít zásadní dopad na vazbu mezi matkou a dítětem a také na celkovou rodinnou dynamiku. Podpora od partnera, rodiny a odborných zdravotníků je klíčová pro obnovu normálního fungování rodiny po léčbě. Matka může mít potíže se o svého potomka i o sebe postarat, proto je důležité, aby okolo sebe měla lidi, na které se může spolehnout.

Prevence

Ačkoliv nelze laktační psychózu plně předvídat či předcházet, je možné snížit riziko jejího výskytu pravidelnou péčí o duševní zdraví během těhotenství, včasnou podporou po porodu a monitorováním známých rizikových faktorů.

Závěr

Laktační psychóza je vážným stavem vyžadujícím okamžitou lékařskou pozornost. S vhodnou léčbou a podporou se však většina žen úspěšně uzdraví. Důležitá je prevence, včasná diagnostika a otevřená komunikace s odborníky ve zdravotnictví. Když má žena kolem sebe lidi, kterým důvěřuje, toto nepříjemné období spolu rychle překonají.

Zdroje

https://www.ste­fajir.cz/laktac­ni-psychoza

https://digilib­.k.utb.cz/han­dle/10563/37448

https://www.li­ebertpub.com/do­i/abs/10.1089/jwh­.2006.15.352

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.