Kinetóza: cestovní nevolnost

 

Co je kinetóza?

Kinetóza je často označovaná také jako nemoc z pohybu, ces­tovatelská nemoc a v případě lodní dopravy i mořská nemoc. Příznaky kinetózy poprvé popsal Hippokrates, který napsal, že „plavba po moři dokazuje, že pohyb narušuje tělo“. Jedná se o nepříjemný stav, který může postihnout jednotlivce během cesty autem, autobusem, lodí, letadlem nebo vlakem. Ale může k ní dojít i na obyčejných houpačkách, nebo třeba v zábavním parku na horské dráze. Projevuje se kombinací nevolnosti, závratí a zvracení. Bývá způsobena různými faktory, ale hlavní příčinou je rozpor mezi tím, co oko vidí a co tělo cítí, což vede k zmatení v mozku.

 

Příčiny kinetózy

Klasickým případem fyziologických závratí jsou kinetózy, u kterých dochází ke konfliktu mezi zrakovými a vestibulárními informacemi. Udržování rovnováhy je totiž komplexní a náročný proces, kdy mozek na základě informací z vnitřního ucha (vestibulární aparát) a zraku koordinuje rovnováhu těla. V situaci, kdy sedí člověk v autě, které se rozjede, vestibulární aparát reaguje na pohyb, zatímco zrak vnímající hlavně prostor vozidla neposkytuje odpovídající informaci o pohybu. Někteří jedinci nejsou schopni tento konflikt zvládnout a reagují nevolností, případně pociťují nerovnováhu. O tom, zda někdo trpí kinetózami, rozhoduje vrozené nastavení kmenových struktur. Nejedná se o patologii. Kdo trpí kinetózami, má většinou i problémy v autoškole na trenažéru, kdy je senzorická stimulace přesně obrácená. Pohybuje se zrakové okolí, zatímco vestibulární systém není stimulován. Kinetózu také dokáží vyvolat pohybové vzory, například vlnění na moři, jenž mohou být pro mozek obtížnější zpracovatelné.

 

Příznaky kinetózy

Mezi rizikové osoby patří děti ve věku 2–12 let, dále ženy (obzvláště v období menstruace, těhotenství, nebo při kojení) a osoby, které trpí migrénami. Příznaky kinetózy mohou být různorodé, ale některé z nich jsou častější než jiné. Mezi ty nejběžnější patří:

 

  • Nevolnost a zvracení: Pravděpodobně nejznámější příznak kinetózy a může být velmi nepříjemný.
  • Závratě: Osoba může mít pocit, že se točí nebo je dezorientovaná.
  • Pocení: Někteří lidé se mohou cítit horko a začít se nadměrně potit.
  • Bledost: Kůže může zblednout a stát se studenou na dotek.

 

Existují také další atypické příznaky, jako je bolest hlavy, únava, zvýšené slinění, přecitlivělost na pachy a zvuky a další.

 

U většiny lidí příznaky cestovní nevolnosti obvykle netrvají dlouho. Často zmizí, jakmile si na situaci zvyknete, ať už je to houpání lodi nebo pohyb vlaku.

 

U malých dětí, které své pocity špatně popisují slovy, se při cestovní nevolnosti může objevit rozmrzelost, plačtivost, studený pot, zívání, odmítání oblíbených pochutin a samozřejmě pak zvracení.

 

Diagnostika kinetózy

Diagnóza kinetózy je zpravidla stanovena na základě anamnézy pacienta a jeho popisu příznaků. Lékař často položí otázky týkající se konkrétních situací, ve kterých se příznaky objevily, například během jízdy autem, plavby lodí nebo letu letadlem. V některých případech může být užitečné provést testy k vyloučení jiných příčin závratě, například problémů s vnitřním uchem nebo neurologických onemocnění.

 

Prevence kinetózy

Prevence kinetózy a první pomoc při cestovní nevolnosti spočívá především ve snaze minimalizovat vystavení se podmínkám, které způsobují rozpor mezi zrakovými a vestibulárními vjemy. Doporučuje se věnovat pozornost svému okolí. Například při jízdě autem je lepší dívat se na horizont než číst knihu nebo dívat se na mobilní telefon. Cestujícím na lodi zase může pomoci zůstat na palubě, kde mohou vidět horizont, místo toho, aby byli uvnitř kabiny. Vhodné je během cesty zaujmout polohu blízko těžiště dopravního prostředku a po směru (uprostřed lodi, v přední části kabiny letadla, na předním sedadle autobusu) a snažit se splynout s pohyby dopravního prostředku. Kromě toho existují léky a doplňky stravy, které mohou pomoci předcházet kinetóze, ale je důležité konzultovat se s lékařem před jejich užíváním.

 

Dobrými tipy také je necestovat nevyspalý, na lačno ale ani s přeplněným žaludkem, sedět s mírně zakloněnou hlavou (fixovat hlavu v určité pozici pomocí cestovního polštářku), dělat časté přestávky (je-li to možné) a zajistit si přísun vzduchu.

 

Léčba kinetózy

Léčba kinetózy zahrnuje řadu opatření od jednoduchých preventivních postupů až po speciální léky. Mnoho lidí zjistí, že se cítí lépe, když zavřou oči, lehnou si nebo se dívají na bod na horizontu. Dýchací cvičení mohou také pomoci zklidnit žaludek a snížit pocit nevolnosti.

 

Existují různé léky, které mohou pomoci snížit příznaky kinetózy, včetně antihistaminik a léků proti nevolnosti – mnoho z nás si již z dětství pamatuje na Kinedryl, který se u nás vyrábí od roku 1969. Kromě toho dnes existují například i léčivé cestovní žvýkačky. Obvykle jsou nejúčinnější při užití před vystavením se dráždivému podnětu nebo při časném nástupu příznaků. Všechny tyto léky by měly být užívány podle pokynů lékárníka nebo příbalového letáku. Je důležité vzít na vědomí možné vedlejší účinky, jako je ospalost. 

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Kinetóza je soubor nepříjemných příznaků a pocitů, který postihuje v průměru 5% cestovatelů. Nejčastěji příznaky vznikají při změně rychlosti pohybu ve směru jízdy (rozjezd či prudké zpomalení, vzlet či přistávání letadla), při houpání lodi na rozbouřené vodní hladině a při výkyvech letadla. Rychlé změny rychlosti, prudké a časté zatáčky zvyšují riziko vzniku kinetózy, proto pokud cestujeme, je dobré vzít do úvahy výběr dopravního prostředku (někteří lidí trpí kinetózou při jízdě automobilem, avšak cestování vlakem jim nevadí). Preventivní opatření a porada s lékárníkem, který doporučí nejvhodnější přípravek s dávkováním a časovými intervaly užívání, může pomoci snížit riziko vzniku kinetózy.“

Závěr a doporučení

Kinetóza je běžným problémem, který může zkomplikovat cestování, avšak s vhodnými opatřeními a přípravou můžou být příznaky minimalizovány. Důležité rozpoznat své spouštěče nevolnosti a přizpůsobit své prostředí tak, aby se předešlo konfliktům mezi zrakovými a vestibulárními vjemy. Pokud máte chronické problémy s kinetózou, konzultace s lékařem vám může nabídnout řadu možností léčby a prevence.

 

Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK539706/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/12782-motion-sickness

https://www.web­md.com/cold-and-flu/ear-infection/motion-sickness

https://www.ma­yoclinic.org/fir­st-aid/first-aid-motion-sickness/basics/art-20056697

https://www.he­althdirect.gov­.au/motion-sickness

https://www.he­althline.com/he­alth/motion-sickness-remedies#quick-tips

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/176198

https://medli­neplus.gov/ge­netics/conditi­on/motion-sickness/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.