Jaterní testy

Jaterní testy jsou laboratorní vyšetření, která nám poskytují cenné informace o stavu jater. Jde o odběr venózní krve a následné stanovení koncentrace různých enzymů a bilirubinu v plazmě nebo séru. Tato vyšetření jsou klíčová pro diagnostiku a sledování různých jaterních onemocnění, včetně cirhózy, hepatitidy a jiných.

 

cara

Parametry jaterních testů

V rámci jaterních testů se obvykle stanovují koncentrace následujících enzymů a bilirubinu:

  • Alaninaminotran­sferáza (ALT)
  • Aspartátamino­transferáza (AST)
  • Gamaglutamyltran­sferáza (GGT)
  • Alkalická fosfatáza (ALP)
  • Celkový bilirubin

 

Každý z těchto parametrů poskytuje různé informace o funkci a zdraví jater. Zvýšené koncentrace ALT a AST signalizují poš­kození cytoplazmatické membrány hepatocytů. Zvýšené koncetrace GGT a ALP signalizují po­ruchu odtoku žluči z jater. Dále se můžou vyšetřovat žlučová barviva, krevní bílkoviny a srážlivost krve

Odběr krve

Pro provedení jaterních testů je nezbytný odběr žilní krve. Krev se obvykle odebírá ráno nalačno, přičemž doporučená doba lačnění je minimálně 8 hodin. Je důležité, aby pacient před odběrem krve nebyl vystaven větší fyzické námaze, což by mohlo ovlivnit výsledky testů.

 

Pro stanovení koncentrace enzymů AST, ALT, GGT a ALP se krev odebírá do zlaté nebo zelené zkumavky typu „Vacutainer“ s přídavkem Na-heparinu nebo Li-heparinu. Koncentrace těchto enzymů se následně stanovuje v séru nebo plazmě. Pro stanovení koncentrace bilirubinu se krev odebírá do fialové, zlaté nebo zelené zkumavky typu „Vacutainer“ s přídavkem EDTA, Na-heparinu nebo Li-heparinu. Koncentrace bilirubinu se také stanovuje v séru nebo plazmě.

Jaké jsou referenční meze?

Referenční meze pro jednotlivé jaterní testy se liší v závislosti na věku a pohlaví pacienta. Například pro enzym ALT se referenční meze pohybují v rozmezí 0,10–0,78 µkat/l. Je důležité mít na paměti, že tyto hodnoty mohou být ovlivněny různými faktory, včetně léků, stravy a životního stylu pacienta. Hodnoty poté hodnotí ošetřující lékař. 

Faktory ovlivňující jednotlivé koncentrace

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit výsledky jaterních testů. Například koncentrace celkového bilirubinu může být snížena vlivem kyseliny askorbové, těhotenstvím nebo expozicí pacienta slunečnímu světlu. Na druhou stranu, tělesná zátěž a hladovění před odběrem může zvýšit koncentraci bilirubinu.

 

Koncentrace enzymů ALT a AST mohou být ovlivněny:

  • léky s hepatotoxickým a cholestatickým účinkem
  • věkem
  • hmotností
  • fyzickou zátěží
  • požitím alkoholu
  • kouřením

 

Koncentrace enzymů GGT mohou být ovlivněny:

  • léky
  • těhotenstvím
  • alkoholismem
  • kouřením
  • obezitou

Význam jaterních testů

Jaterní testy hrají klíčovou roli v diagnostice a sledování různých jaterních onemocnění. Zvýšené koncentrace enzymů ALT a AST mohou signalizovat poškození cytoplazmatické membrány hepatocytů, což může být známkou akutního nebo chronického jaterního onemocnění. Na druhou stranu, zvýšené koncentrace GGT a ALP mohou naznačovat poruchu odtoku žluči z jater, což může být spojeno s onemocněními žlučových cest.

 

Je důležité si uvědomit, že výsledky jaterních testů by měly být vždy interpretovány v kontextu klinických příznaků pacienta a dalších diagnostických testů. Izolované zvýšení jednoho nebo více jaterních enzymů nemusí nutně znamenat vážné jaterní onemocnění.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Jaterní testy jsou laboratorní biochemické vyšetření stavu jater, jejichž cílem je odhalit poškození jater, odhadnout závažnost onemocnění a zjistit efektivnost léčby. Jedná se o odběr venózní krve, kdy pacient musí přijít ráno na lačno, lačnění by mělo proběhnout alespoň 8 hodin.“

Prevence a doporučení

Ačkoli jsou jaterní testy skvělým nástrojem pro diagnostiku jaterních onemocnění, je důležité se také zaměřit na prevenci těchto onemocnění. Několik doporučení pro udržení zdravých jater zahrnuje:

 

nizky prijem alkoholu

Nízký příjem alkoholu: Nadměrné pití alkoholu může poškodit jaterní buňky a vést k cirhóze nebo jiným jaterním onemocněním.

zdrava strava

Zdravá strava: Vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty může pomoci udržet játra zdravá.

cviceni

Pravidelné cvičení: Fyzická aktivita může pomoci udržet optimální tělesnou hmotnost a snížit riziko jaterního onemocnění.

omezeni leku

Omezení léků: Některé léky mohou mít negativní vliv na játra. Je důležité se poradit se svým lékařem před užíváním jakýchkoli léků, zejména pokud je užíváte dlouhodobě.

Zajímavosti

Věděli jste, že játra jsou jedním z největších a nejaktivnějších orgánů v lidském těle? Mají schopnost regenerace a mohou se zotavit i po vážném poškození. Játra také hrají klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích, včetně trávení, metabolismu a detoxikace. Dříve se také věřilo, že jsou sídlem vaší duše.

Závěr

Jaterní testy jsou nezbytným nástrojem pro lékaře specializující se na gastroenterologii a hepatologii. Poskytují cenné informace o stavu a funkci jater, což může pomoci v diagnostice a léčbě řady jaterních onemocnění. Je důležité provádět tyto testy správně a interpretovat je v kontextu celkového klinického obrazu pacienta.

Pokud máte podezření na jaterní onemocnění nebo máte otázky týkající se vašich jaterních testů, měli byste se obrátit na svého lékaře nebo specialistu na jaterní onemocnění.

 

Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.

Zdroje

https://www.lin­kos.cz/slovni­cek/jaterni-enzymy-a-bilirubin/

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/108

https://www.cis­web.cz/files/pris­tup-k-pacientovi-s-abnormalnimi-jaternimi-testy.pdf

https://www.ste­fajir.cz/jater­ni-testy

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.