Glaukom (zelený zákal): vše, co potřebujete vědět

Obsah článku

 

Úvod do Glaukomu

Glaukom, často označovaný jako zelený zákal, je skupina očních onemocnění, která postihuje optický nerv a může vést k trvalé ztrátě zraku. Je to jedna z hlavních příčin slepoty na světě. Glaukom se obvykle vyvíjí, když se tekutina v přední části oka hromadí a zvyšuje tlak uvnitř oka, což poškozuje optický nerv.

 

Typy Glaukomu

Existuje několik různých typů glaukomu, z nichž každý má své vlastní charakteristiky a příčiny. Nejběžnějšími typy jsou:

 

  • Primární glaukom s otevřeným úhlem: Tento typ glaukomu je nejběžnější, postupuje velmi pomalu a postihuje obě oči. Pacienti často nepozorují žádné příznaky, dokud nemají značné poškození zraku. Běžně postihuje lidi starší 40 let a může být spojen s genetickými faktory.
  • Akutní glaukom s uzavřeným úhlem: Tento typ glaukomu je méně běžný, ale může se vyvinout rychle a je často spojen s prudkým zvýšením nitroočního tlaku a s náhlými symptomy, jako je bolest v oku, zčervenání, zhoršené vidění a nevolnost. Vyžaduje okamžitou lékařskou péči, protože může způsobit vážné poškození zraku a dokonce i slepotu.
  • Normotenzní glaukom: U tohoto typu glaukomu je nitrooční tlak v normálním rozmezí, ale optický nerv je přesto poškozen. Příčina tohoto typu glaukomu je nejasná.
  • Sekundární glaukom: Tento glaukom je forma onemocnění, která je způsobena jinými faktory než zvýšeným nitroočním tlakem. Mezi tyto faktory patří například traumatické zranění oka, diabetes, užívání určitých léků nebo neobvyklý vývoj oka. Léčba sekundárního glaukomu závisí na příčině a může zahrnovat léky, chirurgické zákroky nebo léčbu základního onemocnění.
  • Kongenitální glaukom: Kongenitální glaukom je vzácný typ glaukomu, který se vyskytuje u novorozenců nebo malých dětí. Je způsoben anomálií v odtoku nitrooční tekutiny a může vést k výraznému poškození zraku, pokud není léčen včas. Léčba tohoto typu glaukomu zpravidla zahrnuje chirurgické zákroky k obnovení normálního odtoku tekutiny. Jinak bývají zelené zákaly u dětí výjimečné.

 

Příčiny a rizikové faktory

Přesná příčina glaukomu není plně známa, ale existuje několik rizikových faktorů, které mohou zvyšovat pravděpodobnost jeho vývoje. Mezi hlavní patří samotný vysoký nitrooční tlak a věk; riziko vývoje glaukomu se zvyšuje zvláště u osob nad 70 let. Vysokou roli hraje také z důvodu dědičnosti zeleného zákalu rodinná anamnéza. Pokud máte v rodině historii glaukomu, je větší pravděpodobnost, že na něj budete trpět také. Zajímavé je, že vliv má také etnický původ. Některé etnické skupiny mají vyšší riziko vývoje glaukomu. V neposlední řadě se pak na vzniku glaukomu se mohou podílet další onemocnění jako je Diabetes mellitus.

 

Symptomy a diagnostika

Symptomy glaukomu se mohou lišit v závislosti na typu a stadiu onemocnění. V raných stádiích může glaukom způsobovat jen mírné nebo žádné příznaky. Jak onemocnění postupuje, mohou se objevit problémy se zrakem. Typické je především zúžení zorného pole, což znamená ztrátu periferního vidění. Dále pak zhoršené noční vidění v nízké hladině osvětlení a změny v barevném vidění; barvy mohou vypadat méně jasné nebo vybledlé.

 

Typickým symptome je také bolest v oku nebo pociťování tlaku v postiženém oku. Tento příznak je typický pro akutní a pokročilé chronické stavy. Mezi další doprovodné jevy pak patří dolesti hlavy, nauzea a zvracení a zarudnutí spojivky.

 

Diagnostika glaukomu zahrnuje řadu očních testů, včetně měření nitroočního tlaku, vyšetření optického nervu a testování zorného pole.

 

Léčba a prevence

Léčba glaukomu se zaměřuje na snížení nitroočního tlaku, aby se zabránilo dalšímu poškození optického nervu. Nejčastějím způsobem léčby jsou oční kapky na glaukom. Ty snižují tvorbu tekutiny v oku nebo zvyšují její odtok a tím přispívají ke snížení nitroočního tlaku.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Glaukom, označovaný jako zelený zákal, je skupina různých onemocnění, jejichž společnou hlavní příčinou je vysoký nitrooční tlak. Zvýšené riziko vzniku je u osob s rodinnou anamnézou a se zvyšujícím se věkem, v tomto případě se doporučuje screeningové vyšetření již od 40. let věku. Je důležitá včasná návštěva lékaře, aby se zamezilo nevratným změnám a poškození zraku.“

Ve vážných případech nebo když kapky nezabírají, lze zelený zákal řešit laserovou terapií. V tomto případě laser mechanicky pomůže zvýšit odtok tekutiny z oka. Výjimečně je nutný i chirurgický zákrok k vytvoření nového odtoku pro tekutinu.

 

Prevence glaukomu zahrnuje pravidelné oční prohlídky, zejména pro jednotlivce s vysokým rizikem (věk, genetika, zdravotní stav a další). Rychlá diagnostika a léčba mohou pomoci zabránit trvalé ztrátě zraku.

 

Dopady na zrak a komplikace

Glaukom může mít vážné dopady na zrak postiženého jedince. Pokud není léčen, může vést k trvalé ztrátě zraku. V raných stádiích dokáže způsobit ztrátu periferního vidění, ale jak onemocnění postupuje, ovlivňuje i centrální vidění. Mnohdy bez včasného zásahu zůstanou trvalé potíže, jako ovlivnění schopnosti jedince řídit auto, číst nebo provádět jiné běžné činnosti.

 

Ačkoliv i léky a chirurgické zákroky používané k léčbě glaukomu mohou mít ve výjimečně vedlejší účinky nebo komplikace, vždy poskytují výraznou šanci na záchranu zraku a zastavení poškozování oka.

 

Doporučení pro pacienty s glaukomem

Pokud vám byl diagnostikován glaukom nebo máte vysoké riziko jeho vývoje, navštěvujte pravidelně svého očního lékaře a dodržujete všechna jeho doporučení týkající se léčby a sledování stavu. Pokud máte v rodině historii glaukomu, informujte své blízké o rizicích a doporučte jim pravidelné oční prohlídky. Můžete jim pomoci se záchranou zraku.

 

Často kladené otázky

Má na glaukom vliv alkohol / kofein / počítač?

Ne. Glaukom není způsobený pitím alkoholu, kávy a ani jejich konzumace nezhorší již vyskytující se zelený zákal. Také práci na počítači, sledování televize a jiné koukání se do obrazovky nemusíte omezovat. Stejně tak čtení. Glaukom je ovlivňovaný skutečně jen nitroočním tlakem.

 

Lze poznat zvýšený nitrooční tlak?

Ne. Nitrooční tlak neovlivňuje vidění, nezpůsobuje bolest ani jiné omezení a nezaznamenáte ho. Přesto škodí a způsobuje nenávratné změny v oku. Poznat vyšší nitrooční tlak ho lze jen díky měření během návštěvy lékaře. Sami náběh na zelný zákal v počátečních stádiích nepoznáte.

 

Jak vidí člověk s glaukomem?

Pokud nemoc dojde do pokročilého stádia, nelze zelený zákal přehlédnout. Glaukom vám „ukrajuje“ obraz ze stran a vaše vidění postrádá periferní části. V pokročilých stádiích zůstává jen malá „mezera“ v přední části. Tento stav by se dal přirovnat k tomu, pokud se podíváte úzkou ruličkou. Dochází také k rozmazání, zamlžení a ztrátě barev.

 

Je horší zelený nebo šedý zákal?

Jedná se o odlišné zdravotní komplikace. Šedý zákal je častější, avšak snadněji léčitelný. Jednoduchá operace odkáže vyřešit problém do konce života. Se zeleným zákalem obvykle pacient bojuje po diagnostice již natrvalo a snaží se léčbou zamezit zhoršování. Nutné je však zmínit, že oba typy jsou ohrožující a bez včasné léčby a dokáží způsobit slepotu.

 

Závěr

Glaukom je vážné oční onemocnění, které může vést k trvalé ztrátě zraku. Rychlá diagnostika a léčba mohou pomoci zabránit postupu onemocnění a zachovat zrak. Glaukom je často označován jako „tichý zloděj zraku“, protože mnoho lidí s tímto onemocněním nemá žádné příznaky, dokud není zrak vážně poškozen. Proto je důležité podstupovat pravidelné oční prohlídky a být si vědom rizik a příznaků spojených s glaukomem.

 

Pokud máte některý z příznaků glaukomu nebo patříte do rizikové skupiny, doporučuje se konzultovat se svým očním lékařem.

 

Závěrem je důležité zdůraznit, že i když glaukom může být vážným onemocněním vedoucím k trvalé ztrátě zraku, s včasnou diagnostikou a správnou léčbou může být jeho postup zastaven nebo zpomalen. Klíčem je včasná diagnostika a důsledné dodržování léčebných doporučení od specialisty.

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.