Cysty: typy, komplikace, léčba a vše, co potřebujete vědět

 

Cysta je dutina vyplněná tekutinou nebo jiným obsahem. Může se vytvořit kdekoliv na těle a může dosahovat různé velikosti od malých po větší útvary. Většina cyst je nezhoubná, takže se dále nešíří a nenapadá okolní tkáně. Mohou se však vytvořit i zhoubné cysty. Vyšetření cyst probíhá u lékaře, který stanoví, o jaký typ cysty se jedná a zda není zhoubná. Cysty se odstraňují chirurgicky a časté jsou především na prsou, vaječnících, ledvinách, kůži nebo játrech.

Typy cyst

Cysty se mohou objevovat na různých částech těla a tkáních. Nejčastější jsou následující typy cyst:

Cysty na kůži

Cysty na kůži vznikají vlivem ucpání mazové žlázy na kůži a mohou se objevit kdekoliv na těle. Projevují se otokem na kůži, který obsahuje tekutinu. Často se vyskytují například na pokožce hlavy nebo na obličeji. Bývají většinou nebolestivé a nevyžadují žádnou léčbu. V případě, že však způsobují obtíže nebo bolest, může se nechat cysta odstranit lékařem.

Ovariální cysty

Ovariální cysty neboli cysty na vaječníku se nejčastěji objevují po porodu, ve zralém věku nebo u žen s endometriózou. Často vznikají během ovulace, kdy folikul s vajíčkem nepraskne a naplní se tekutinou. Takové cysty většinou nebývají zhoubné ani nebezpečné a časem samovolně vymizí. Nejsou doprovázené žádnou bolestí a bývají náhodně objeveny při preventivních gynekologických prohlídkách. Rizikovější jsou větší cysty, které mohou ohrožovat zdraví pacientek a jejich plodnost. V tomto případě je namístě odstranit cystu chirurgicky prostřednictvím tzv punkce. Na základě velikosti cyst mohou pacientky pociťovat:

  • tlak v podbřišku
  • nepravidelný menstruační cyklus
  • bolest při sexu
  • bolest v klidu (pokud je cysta velká)

Riziko představuje prasknutí cysty, které může způsobit zánět v podbřišku. Tento bolestivý stav je doprovázen nevolností, zvracením a horečkou a je potřeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, mohlo by totiž dojít ke krvácení do dutiny břišní. V tomto případě se přistupuje k laparoskopii.

Cysty v prsou

Cysty v prsou se vyskytují převážně u žen a to v souvislosti s menstruačním cyklem. Většinou nevyžadují žádnou léčbu a mohou časem samovolně zmizet nebo změnit velikost. Pokud jsou však cysty v prsu bolestivé, lze přistoupit k drenáži cysty. Běžné cysty v prsu zpravidla nezvyšují riziko vzniku rakoviny prsu. Velké cysty se však mohou v čase měnit a způsobit nádorové bujení, proto je potřeba cysty v prsu pravidelně kontrolovat prostřednictvím ultrazvukového vyšetření u lékaře.

Cysty na ledvinách

Cysty na ledvinách jsou dutiny vyplněné tekutinou vyskytující se v tkáni ledvin. Vyskytují se spíše ve starším věku, kdy se předpokládá ucpávání vývodných kanálků ledvinné tkáně. Prosté cysty bývají bez příznaků a přijde se na ně většinou náhodně během ultrazvukového nebo CT vyšetření. V případě, že se vytvoří větší cysty, mohou způsobovat bolest v bederní oblasti. Léčba spočívá v punkci, tedy vypuštění cysty, s následnou sklerotizací, při které je dutina cysty zjizvena, aby nedocházelo k opětovnému vytvoření. Kromě prostých cyst se mohou v tkáni ledvin objevovat také parapelvické cysty, které dosahují velikosti 1–2 cm a mohou způsobovat přítomnost červených krvinek v moči. Pokud však nezpůsobují obtíže a bolesti, není potřeba je odstraňovat. 

Bakerovy cysty

Bakerovy cysty jsou cysty, které se objevují v podkolenní jamce. Vznikají při úrazech kolenního kloubu, při artróze, dně nebo u sportovců při pravidelném přetížení kolenního kloubu. Bakerova cysta se projevuje otokem v podkolenní jamce a může se šířit na celé koleno.

Cysty na játrech

Cysty na játrech bývají poměrně běžné a nezpůsobují žádné obtíže. Většinou jsou důsledkem vrozené narušené stavby jaterní tkáně a objeveny bývají během ultrazvukového vyšetření. Ve většině případů jsou bezpříznakové, avšak u velkých cyst může docházet k bolesti v pravém podžebří. V případě mnohočetných cyst se může jednat o chronické polycystické onemocnění jater, u kterého je jediným řešením transplantace ja­ter.

Cysty na varlatech

Cysty na varlatech bývají běžný nález, který nebývá nebezpečný. Většinou vznikají v nadvarleti a bývají vyplněné spermatickou tekutinou. Cysta na varlatech nevyžaduje léčbu ani nemá vliv na plodnost muže. V případě, že však způsobuje bolesti nebo obtíže, lze ji chirurgicky odstranit.

Příčiny vzniku cyst

Příčiny vzniku cyst nejsou zcela jasné. Nejčastěji však vznikají jako důsledek ucpání mazových žlázek na kůži nebo v různých orgánech těla. V případě cysty na vaječnících a v prsu je častou příčinou hormonální nerovnováha s převahou estrogenu a nižší hladinou progesteronu.

Souhrnně můžeme mezi příčiny vzniku cyst zařadit:

– ucpání žláz na těle a vývodů v různých orgánech

– geneticky podmíněné choroby

– nádory

– úraz nebo zranění s poškozením krevních cév

– parazitární infekce

- chronický zánět

– poruchy vývoje

– defekty v buňkách

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. říká:

„Hovořit o cystě je u pacienta možné až po řádném vyšetření, z toho důvodu, že cysta může mít na první pohled obdobné příznaky jako jiné podobné útvary (lipomy, papuly, pustuly, noduly a další). V případě podkožních cyst samotné příznaky (bulka, někdy bolestivá, zanícená, teplá na omak) většinou dovedou pacienta k lékaři. 

 

Orgánové cysty jsou objeveny zpravidla náhodně nebo při detailnějším vyšetření pacienta (ultrazvuk, tomograf). Příčina vzniku cyst může být od zranění, ucpání vývodu mazové žlázy až po geneticky podmíněné choroby. Jejich výskyt je v dětské i dospělé populaci. Velmi často jsou cysty zaníceny a infikovány (především dermoidní cysty) a ty je třeba řešit brzkým lékařským zákrokem, spočívající ve vypuštění obsahu cysty (drenáž) a odstranění obalu cysty (samotné odstranění ale není v některých případech možné).

 

 


Obecně by se dalo říci, že předcházení vzniku většiny cyst je téměř nemožné, nicméně jako u naprosté většiny nemocí a nepříznivých tělesných stavů platí, že dodržování správné životosprávy velmi pomáhá. Dostatek fyzické aktivity (alespoň 4× týdně 30 minut), vyvážená strava s obsahem vlákniny a probiotik, kontrola tělesné hmotnosti a celková psychická pohoda, jsou základem dobrého zdraví. Rovněž je možné užívat doplňky stravy na pomoc při posílení imunity (např. vitamín C, vitamín D, zinek, selen a další).“

 

Příznaky cyst

Hlavním příznakem cysty je viditelná bulka pod kůží, které si většinou pacient sám všimne. Příznaky se však liší podle typu cysty a jejího umístění. Mohou se objevit také cysty na vnitřních orgánech, ty bývají odhaleny prostřednictvím ultrazvukového nebo rentgenového vyšetření. Některé cysty se mohou projevovat i bolestivostí, jedná se například o cystu na prsu nebo na mozku.

Diagnóza cyst

Jelikož cysty jsou mnohdy lehce zaměnitelné za jiné kožní a orgánové léze a nejde je snadno identifikovat, přistupuje se nejprve k ultrazvukovému vyšetření a následně k biopsii, při které lékař odebere vzorek tkáně, který se vyšetří pod mikroskopem. Cysta je diagnostikována podle typických buněk na stěně cysty a podle charakteristické tekutiny, kterou cysta obsahuje.

Léčba cyst

Léčba cyst se odvíjí od typu, velikosti a závažnosti cysty. Pokud pacientovi cysta nezpůsobuje žádné problémy, není potřeba žádná léčba. Pokud jde o velké cysty, lze je chirurgicky odstranit prostřednictvím tzv drenáže, při které dojde k vypuštění tekutiny zavedením jehly. Nikdy se však nepokoušejte o vymáčknutí cysty doma, jelikož by mohlo dojít k zanesení infekce do postiženého místa. V případě zhoubné cysty nelze drenáž provést, protože by mohlo dojít k rozšíření nádorových buněk do okolí. Přistupuje se tedy k chirurgickému odstranění, při kterém je mnohdy nutné odebrat i část zasaženého orgánu.

Prevence a péče o cysty

Jelikož vznik některých cyst je geneticky podmíněn, nelze uvést jednoznačné kroky, jak se preventivně před cystami chránit. Záleží však o jaký druh cyst se jedná. Prevencí cyst obecně jsou hlavně pravidelné prohlídky u lékaře, který může cystu včas odhalit a diagnostikovat závažnost. Dále dodržování zdravého životního stylu a vhodné je zařadit také některé bylinky, které mohou podpořit činnosti zasažených orgánů.

Život s cystou

Život s cystou může být zcela bezpříznakový, protože ve většině případů se nejedná o života ohrožující problém. Neexistuje žádný preparát, který by dokázal cystu odstranit, lze však podpořit zasažené orgány nebo tkáně prostřednictvím bylinných preparátů. Cystu je potřeba pravidelně sledovat a v případě růstu, bolestivosti nebo jiných obtíží se nechat vyšetřit lékařem. Cystu lze také chirurgicky odstranit, avšak k tomu se přistupuje v případě, že cysta je zhoubná.

Často kladené otázky

Otázek kolem cyst existuje spousta, především vlivem neznalosti příčiny a strachu ze závažnosti. Mezi často kladené otázky týkající se cyst, patří následující:

Proč se dělají cysty?

Důvody proč cysty vzniknou nejsou zcela jasné. Přesto mezi nejčastější příčiny vzniku cyst můžeme zařadit ucpání mazových nebo potních žláz, úraz, parazity, nádory, hormonální nerovnováhu nebo geneticky podmíněné faktory.

Kdy je cysta nebezpečná?

Cysta je nebezpečná pokud je zhoubná a pokud dochází z nádorovému bujení. Proto je nutné v případě podezření na výskyt cysty navštívit bezodkladně lékaře a nechat si cystu vyšetřit.

Co se stane když cysta praskne?

O prasknutí drobných cyst nemusí pacient ani vědět. Pokud však dojde k prudké bolesti doprovázené nevolností a zvracením, může se také jednat o prasklou cystu. Vyteklá tekutina může způsobit infekci, zánět nebo krvácení do postižené oblasti orgánu a je tedy nutné neprodleně vyhledat lékaře.

Shrnutí

Cysta je dutina vyplněná tekutinou a může postihnout jakýkoliv orgán nebo tkáň. Většina cyst je neškodná, výjimečně se v cystě může rozvinout také zhoubný nádor. Příčinou jsou nejčastěji ucpané vývody mazových žláz, dále parazité, úraz, infekční onemocnění nebo nádory. Cysty na kůži většinou pacient objeví sám jako hmatatelnou viditelnou bulku. Cysty na vnitřních orgánech však bývají objeveny náhodně, a to při vyšetření zobrazovacími metodami. Pokud cysty nepůsobí obtíže, nevyžadují žádnou léčbu. U větších bolestivých cyst se přistupuje k drenáži. V případě, že kdekoliv na těle najdete rezistenci (cystu, bulku), bezodkladně navštivte lékaře, který stanoví, o jakou cystu se jedná a zda je nebezpečná nebo ne.

DŮLEŽITÉ: Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

pilulka

Zdroje

GERŠLOVÁ, MUDr Apolena. Atypické cystické útvary dutiny břišní. Pediatrie pro Praxi, 2018, 19.1.

CHO, Yesun; LEE, Dong-Hee. Clinical characteristics of idiopathic epidermoid and dermoid cysts of the ear. Journal of audiology & otology, 2017, 21.2: 77.

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následně doktorského studijního programu na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy jsem pokračoval dále jako odborný asistent na Katedře sociální a klinické farmacie. Zde jsem se věnoval výuce studentů, publikování odborných článků a organizování vědeckých konferencí. V současnosti pracuji ve veřejné lékárně, kde mě těší zejména dostatečný prostor pro komunikaci s pacienty. Mimo pracovní dobu trávím volný čas s rodinou, sportem a malováním. Rád využiji své znalosti i pro zodpovězení vašich dotazů.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.