Bolest svalů: příčiny, léčba a prevence

Bolest svalů je běžným jevem, s nímž se v průběhu svého života setká většina z nás. Pokud svaly přetížíme po náročném cvičení, pak je příčina jasná. Někdy se však bolest svalů vyskytne zdánlivě bezdůvodně, bez příčiny. V tom případě se může jednat i o nějaký skrytější zdravotní problém. V tomto článku se proto podíváme na různé příčiny, způsoby odborné a domácí léčby i na prevenci bolesti svalů

 

Obsah

  1. Proč a jak svaly bolí?
  2. Příčiny bolesti svalů
  3. Diagnostika bolesti svalů
  4. Léčba bolesti svalů
  5. Domácí léčba bolesti svalů
  6. Prevence bolesti svalů
  7. Kdy navštívit lékaře?
  8. Závěr
  9. Zdroje
pilulka

Proč a jak svaly bolí?

Svalová bolest, odborně označovaná jako myalgie, se může objevit prakticky kdekoli na těle. Svaly jsou tvořeny měkkými tkáněmi, které mohou podléhat zranění a zánětům. Bolest může být mírná a krátkodobá nebo naopak intenzivní a dlouhotrvající. V některých případech je bolest svalů doprovázena otoky, záněty nebo křečemi.

 

Mnoho lidí vnímá bolest svalů jako tuhost, zvláště po ránu nebo po delším období nečinnosti. Bolest může být také spojena s určitými onemocněními nebo infekcemi. Pojďme se teď na tyto a další příčiny blíže podívat v následující sek­ci.

 

Příčiny bolesti svalů

  • Přetížení: V důsledku náročného fyzického cvičení nebo namáhavého fyzického práce.
  • Zranění: Jakýkoli typ svalového zranění, např. natržení nebo natažení, může způsobit bolest.
  • Křeče: Dlouhotrvající svalové křeče vedou následně k bolesti svalů, může se jednat o formu epileptických záchvatů
  • Infekce: Některé infekce mohou způsobit bolesti svalů, jedná se např. o chřipku, lymskou boreliózu (z klíšťat) nebo tropickou malárii. 
  • Léky: Některé léky, zejména statiny určené k léčbě vysoké hladiny cholesterolu, mohou vyvolat svalovou bolest.
  • Onemocnění: Chronická onemocnění jako fibromyalgie, svalové dystrofie, autoimunitní onemocnění Myasthenia gravis vyvolávají bolest. 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Bolest svalů bývá přirozenou reakcí na větší fyzickou zátěž a související přetížení svalových skupin. Často bývá spojena také s běžným chřipkových onemocněním, ale může značit i závažnější onemocnění.

 

Po fyzické námaze mohou od bolesti pomoci rehabilitace, masáže nebo klidový režim. V případě podezření na jiné onemocnění kontaktujte lékaře.“

Diagnostika bolesti svalů

Lékař se vás pravděpodobně bude nejdřív ptát na historii vaší bolesti, načasování, lokalizaci a možné spouštěče. Následně může provést fyzikální vyšetření pro posouzení svalů a kloubů, testování síly, flexibility a bolestivosti.

 

Skutečnou příčinu bolavých svalů pak v některých případech mohou poodhalit krevní testy, jež detekují případný zánět nebo infekci. U některých osob zase může být ku pomoci vyšetření zvané elektromyografie (EMG), při kterém se na kůži lepí speciální elektrody. Jde o vyšetření funkce periferních nervů a svalů, které podává informace o nervosvalovém přenosu.

 

Léčba bolesti svalů

Po diagnostice příčiny bolesti svalů lékař navrhne vhodnou léčbu. Někomu mohou pomoci steroidové injekce, u chronických onemocnění zase mohou být předepsány určité léky, například antikonvulziva nebo svalové relaxanty. Pohyblivost a sílu svalů pak může podpořit fyzikální terapie.

Domácí léčba bolesti svalů

V mnoha případech je možné léčit mírnou až střední svalovou bolest doma. Následující metody jsou často doporučovány pro zmírnění bolesti a podporu hojení:

 

  • Chlad a teplo: Chladivé obklady mohou pomoci snížit zánět, zatímco teplé obklady mohou uvolnit svaly.
  • Analgetika: Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jako ibuprofen mohou pomoci zmírnit bolest a zánět.
  • Odpočinek: V případě zranění nebo přetížení je vhodné dát postiženým svalům dostatečný čas k regeneraci.
  • Mírné cvičení: Jemné protahování a cvičení mohou pomoci urychlit hojení a obnovit pružnost svalů.
  • Masáže: Masáže mohou uvolnit napjaté svaly a zlepšit průtok krve v postižené oblasti.
pilulka
pilulka

Prevence bolesti svalů

I když ne všechny příčiny bolesti svalů lze předvídat nebo jim předcházet, existuje několik doporučení, která mohou pomoci minimalizovat riziko svalové bolesti, zejména pokud jde o bolest spojenou s fyzickým přetížením nebo zraněním:

Protahování

Pravidelné protahování před cvičením i po něm může pomoci snížit riziko svalového zranění. Protáhnutí je také vhodné i u náročnější fyzické práce.

Postupné zvyšování intenzity

Pokud začínáte nějaký nový druh cvičení nebo aktivity, zvyšujte intenzitu postupně, aby se svaly mohly přizpůsobit.

Odpočinek mezi cvičeními

Mezi jednotlivými tréninky dopřejte svalům dostatek času k regeneraci.

Hydratace

Svalové křeče mohou být známkou pokročilejší dehydratace. Více se dozvíte v podrobnějším člán­ku o dehydrataci.

Náležitá výživa

Konzumace dostatečného množství bílkovin a dalších živin (například hořčík či aminokyselin BCAA) může pomoci předcházet svalové bolesti.

Možné komplikace

Neřešená nebo nesprávně léčená svalová bolest může vést k dalším komplikacím. Dlou­hodobá svalová bolest může omezit schopnost pacienta pohybovat se normálně a omezovat rozsah pohybu. Pokud potíže trvají déle než 3 měsíce, pak už je můžeme považovat za chronickou bolest svalů.

 

Pokud kvůli bolesti přestaneme nějakou skupinu svalů delší dobu používat, pak hrozí svalová atrofie, tedy jejich úbytek. Intenzivní bolest může také může narušit normální spánkový cyklus, což vede k únavě a dalším zdravotním problémům.

Kdy navštívit lékaře?

I když mnoho případů svalové bolesti může být účinně léčeno doma, některé situace vyžadují odbornou lékařskou péči. Pokud si všimnete následujících příznaků nebo stavů, měli byste se co nejdříve obrátit na svého lékaře:

 

  • Extrémní bolest: Pokud je bolest svalu vyloženě nesnesitelná.
  • Dlouhotrvající bolest: Bolest, která trvá déle než týden, by už měla být vyhodnocena lékařem.
  • Edém (otok): Výrazné otoky v oblasti postiženého svalu mohou signalizovat závažnější zranění.
  • Náhlá slabost svalů: Pokud zaznamenáte náhlou slabost nebo ochrnutí svalu.
  • Bolest spojená s horečkou: Ta může znamenat infekci nebo jiný závažný stav, který vyžaduje lékařskou pozornost.

 

Závěr

Bolest svalů je velmi častým jevem, který může mít mnoho příčin. Správná diagnostika a léčba jsou klíčové k obnově a prevenci dalších komplikací. Pokud si všimnete jakýchkoli znepokojivých příznaků nebo pokud vaše bolest svalů nezmizí po několika dnech, měli byste se obrátit na svého lékaře.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC2696­782/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/17669-muscle-pain

https://www.he­althline.com/he­alth/muscle-aches

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/muscle-pain/basics/cau­ses/sym-20050866

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/322869

https://www.he­althdirect.gov­.au/muscle-aches-and-pains

https://www.ve­rywellhealth.com/mus­cle-pain-what-you-should-know-190093

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.