Bolest kloubů: příčiny, léčba a prevence

Bolest kloubů čas od času potrápí každého. Je jednou z nejčastějších zdravotních potíží a může vážně ovlivnit kvalitu života postižených osob. Od mírných případů, kdy bolest přechází sama od sebe, až po vážná degenerativní onemocnění, která vyžadují komplexní léčbu – je důležité rozumět podstatě bolesti kloubů a vědět, jak jí čelit.

 

Obsah

  1. Anatomie kloubu
  2. Příčiny bolesti kloubů
  3. Symptomy spojené s bolestí kloubů
  4. Diagnostika bolesti kloubů
  5. Léčba bolesti kloubů
  6. Prevence bolesti kloubů
  7. Kdy navštívit lékaře
  8. Závěr

 

 

Anatomie kloubu

Kloub je místo, kde se setkávají dvě nebo více kostí. Je navržen tak, aby umožnil pohyb mezi kostmi a zároveň je chránil před poškozením. Klouby jsou obklopeny vazivovým obalem zvaným kloubní pouzdro. Uvnitř tohoto pouzdra je kloubní maz, který působí jako maziva a chrání kloub před opotřebením.

  • Kloubní chrupavka: Klouby jsou obvykle pokryty chrupavkou, což je tvrdý, ale pružný materiál, který absorbuje nárazy a chrání kosti.
  • Vazy: Vazy jsou pevné pásy vaziva, které spojují kosti a udržují klouby na místě. Díky nim jsou klouby stabilnější.
  • Svaly a šlachy: Svaly pohybují klouby, zatímco šlachy spojují svaly s kostmi.

Zdravý kloub je klíčem k pohodlnému a flexibilnímu pohybu. Jakmile je kloub poškozen nebo vystaven chronickému zánětu, může dojít k bolesti a omezení pohybu.

 

Příčiny bolesti kloubů

Existuje mnoho různých příčin bolesti kloubů, od akutních zranění po chronická onemocnění. Zde je několik z nejběžnějších příčin:

  • Osteoartróza: De­generativní onemocnění kloubů, při kterém dochází k opotřebení kloubní chrupavky. Je to nejčastější příčina bolesti kloubů u starších osob.
  • Revmatoidní artritida: Au­toimunitní onemocnění, které může způsobit bolest a zánět v mnoha kloubech těla.
  • Dna: Při tomto onemocnění se v kloubech ukládají krystaly kyseliny močové, což způsobuje akutní bolest a zánět.
  • Zranění: Zlomeniny, vykloubení, natažené vazy a svaly mohou všechny způsobit bolest kloubů.
  • Infekce: Některé bakterie nebo viry napadají klouby a způsobují artritidu.
  • Onemocnění: Některá onemocnění, jako je třeba lupus, mohou způsobit bolest kloubů.

 

Symptomy spojené s bolestí kloubů

otok

Otok

Kloub může být oteklý a můžete v něm pociťovat pnutí.

zcervenani

Zčervenání

Kůže kolem kloubu může být červená a teplá.

snizena pohyblivost

Snížená pohyblivost

Pohyb kloubu je omezený a většinou ho doprovází bolest.

ztuhnuti

Ztuhnutí

Kloub může být ztuhlý, zejména po ránu.

Zvuky

Zvuky

Kloub vydává zvuky, jako je křupání nebo lupání.

Diagnostika bolesti kloubů

K diagnostice se používá anamnéza, fyzikální vyšetření lékařem, který zjistí stav vašich kloubů a schopnost a rozsah pohybu. Pro určení přítomnosti zánětlivých markerů nebo pro diagnostiku specifických onemocnění, jako je revmatoidní artritida, se využívají krevní testy. K vyloučení zlomenin a diagnostice problémů uvnitř i okolo kloubu vás lékař odešle na retgenMRI nebo CT.

 

Léčba bolesti kloubů

Léčba bolesti kloubů se liší v závislosti na příčině bolesti. Zde je několik běžných léčebných postupů:

  • Léky: Analgetika a protizánětlivé léky pomohou snížit bolest a zánět. V případě revmatoidní artritidy se předepisují léky modifikující průběh onemocnění.
  • Fyzioterapie: Cvičení a fyzikální terapie posílí svaly kolem postiženého kloubu, uvolní ztuhlá místa a zmírní otok, což eventuálně vede ke snížení bolesti.
  • Alternativní terapie: Akupunktura, masáže a další alternativní léčebné metody mohou některým lidem pomoci zmírnit bolest kloubů.
  • Operace: V případě vážného poškození kloubu bývá řešením operace, např. výměna kloubu.

Prevence bolesti kloubů

I když některé příčiny bolesti kloubů nemohou být zcela předcházeny, existuje několik kroků, které můžete podniknout k minimalizaci rizika vzniku problémů s klouby:

  • Udržujte přiměřenou váhu: Nadměrná váha zvyšuje zátěž na kloubech, zejména na kolenou, v kyčlích a dolní části zad.
  • Cvičte pravidelně: Po­hybová aktivita pomáhá zesílit svaly kolem kloubů, čímž se snižuje riziko zranění.
  • Pracujte ergonomicky: Používání ergonomického nábytku a nástrojů může pomoci předcházet bolesti kloubů zejména v zápěstí a loktech.
  • Noste správnou obuv: Nošení obuvi, která podporuje vaše nohy a klenbu, pomáhá ochránit vaše klouby. Všechno jde totiž od místa, na kterém stojíte – od vašeho chodidla.

 

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte bolesti kloubů, je důležité vědět, kdy vyhledat lékařskou pomoc. V případě akutní a intenzivní bolesti kloubů rozhodně na nic nečekejte. Totéž platí pokud vás určitý kloub bolí již několik týdnů a ani klid nepomáhá. Někdy může být bolest kloubů známkou infekce nebo jiného onemocnění, většinou to poznáte tak, že máte horečku a cítíte se vyčerpaní. Samozřejmostí je návštěva lékaře ihned po úrazu, je lepší mít jistotu, že nemáte nic zlomeného nebo silně poškozeného.

 

Závěr

Bolest kloubů je častým problémem, který nemusí vždy značit něco závažného. Je ale potřeba navštívit lékaře, abyste měli ve své diagnóze jasno. V některých případech bolest odezní sama do několika dní, v jiných případech můžete mít onemocnění jako je artróza nebo artritida nebo potřebovat kvůli opotřebení nový kloub. Dbejte na zdravou životosprávu, pravidelně se hýbejte a vaše klouby se vám za to odmění.

Jak se vyhnout bolesti kloubů?

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Nejširší použití v léčbě bolestí kloubů mají nesteroidní antirevmatika (NSA). Existuje široká škála těchto preparátů, jejichž rizikem při dlouhodobém užívání je vředová choroba s možným krvácením do GIT traktu. Z nesteroidních antirevmatik obvykle volíme jako lék první volby diclofenak, který má rozumný poměr mezi cenou preparátu a efektivitou na odstranění bolestí.
Jeho nevýhodou jsou však rizika vzniku či zhoršení vředové choroby, GIT intolerance a mohou se po jeho užití vyskytnout průjmy. Nicméně je možno použít také jiné neselektivní NSA, např. hojně používaný ibuprofen či ketoprofen.
Dříve užívanému indometacinu se spíše vyhýbáme, neboť jeho agresivita k žaludeční sliznici vyžaduje užívání v čípcích. Při rizicích vředové choroby je efektivní použití selektivních NSA, ať již preferenčních (např. Aulin, Coxtral, Nimesil, Movalis, Recoxa) či specifických inhibitorů COX-2 cyklooxygenázy (např. Arcoxia, Celebrex). Intraartikulární injekce kortikoidů patří do rukou ortopedů či revmatologů, stejně jako viskosuplementační léčba kyselinou hyaluronovou.“

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2010/11/11­.pdf

https://www.web­md.com/pain-management/joint-pain

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003261­.htm

https://www.cdc­.gov/arthritis/pa­in/index.htm

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.