VPMD (Věkem podmínění makulární degenerace)

Obsah článku

 

Úvod

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je chronické onemocnění sítnice, které postihuje makulu – část oka zodpovědnou za centrální vidění. Tato degenerace je jednou z hlavních příčin ztráty zraku u lidí ve věku nad 50 let. V tomto článku se podrobně seznámíte s příznaky, rizikovými faktory, léčbou a prevencí VPMD.

 

Příznaky a projevy

Příznaky VPMD se obvykle vyvíjejí pomalu a zahrnují:

  • zhoršení centrálního vidění
  • zkreslení viděných objektů
  • potíže s rozpoznáváním obličejů
  • potíže při čtení

V pokročilých stádiích může dojít k výrazné ztrátě zraku. Tyto symptomy způsobují zánět a poškození makuly v důsledku patologických procesů, jako je například neovaskularizace nebo akumulace tzv. drúz.

 

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro rozvoj VPMD zahrnují:

Tyto faktory mohou přispívat k degeneraci makuly a zvyšují pravděpodobnost vzniku VPMD.

 

Příčiny vzniku

Příčiny vzniku VPMD jsou multifaktoriální. Zahrnují strukturální změny v sítnici, jako je ztenčení a poškození retinálního pigmentového epitelu a Bruchovy membrány. V důsledku těchto změn dochází k akumulaci metabolických produktů, jako jsou drúzy, a k narušení krevního oběhu, což vede k nedostatečnému zásobení sítnice živinami a kyslíkem.

 

Formy onemocnění

VPMD se vyskytuje ve dvou hlavních formách: suché a vlhké. Suchá forma je častější a postupuje pomaleji, zatímco vlhká forma je méně běžná, ale může vést k rychlejší ztrátě zraku kvůli abnormálnímu růstu krevních cév pod makulou. Rozpoznání specifické formy VPMD je klíčové pro určení vhodné léčby.

 

Diagnostika

Diagnostika VPMD zahrnuje oftalmologické vyšetření, jako je testování ostrosti zraku, Amslerova mřížka a zobrazovací metody, jako jsou optická koherentní tomografie (OCT) a fluorescenční angiografie. Tyto postupy pomáhají identifikovat charakteristické změny v makule spojené s VPMD.

 

Léčba

Léčba VPMD závisí na formě a stadiu onemocnění. U suché formy je zaměřena na zpomalení progrese onemocnění prostřednictvím doplňků s vysokým obsahem antioxidantů a minerálů. Vlhká forma VPMD může vyžadovat invazivnější zákroky, jako je intravitreální aplikace (injekčně do oka) léčiv proti růstu abnormálních krevních cév nebo laserová terapie.

 

Prevence a management

Prevence VPMD spočívá v udržení zdravého životního stylu, vhodné stravy a pravidelných kontrol u očního lékaře. Management VPMD zahrnuje edukaci pacientů o rizicích a možnostech léčby a sledování vývoje onemocnění.

 

Závěr

Věkem podmíněná makulární degenerace je vážné onemocnění oka, které může vést ke značnému zhoršení kvality života. Informovanost, prevence a přístup k pokročilé léčbě jsou nezbytné pro zvládnutí tohoto onemocnění.

 

Zdroje

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2009/12/10­.pdf

https://www.ne­i.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/age-related-macular-degeneration

https://www.a­ao.org/eye-health/diseases/amd-macular-degeneration

Nela Hrníčková
2023-11-08

Autor článku

Ivana Golemová

Psaní článků se dohromady věnuji již 7 let. Píši převážně o zdravém životním stylu, ke kterému postupně nabírám i zdravotnická témata. Volný čas věnuji hlavně vzdělávání a četbě. 

Všechny články od autora