kojení

Kojení je nejpřirozenější, nejlepší a nenahraditelný způsob výživy miminka, protože mateřské mléko obsahuje vše, co dítě potřebuje pro zdravý a správný růst i vývoj, zejména důležité živiny, minerály, esenciální mastné kyseliny a látky posilující obranyschopnost.

VIP mami
Femibion
Kojící polštář

Kojicí polštář

Kojicí polštář je užitečným pomocníkem pro všechny maminky. Ulevuje od bolesti šíje při kojení, umožňuje pohodlí při spánku a napomáhá maminkám mít volné ruce. Kojení tak bude mnohem pohodlnější pro vás i vaše miminko.

kojící polštář

S kojicím polštářem najdete ideální polohu jak vsedě, tak vleže, jak každému vyhovuje a krmení miminka tak hravě zvládne každá maminka, ať už zkušená, nebo prvorodička.

V čem kojicí polštář pomáhá
V první řadě šetří záda a ruce, které jsou i bez kojení vystavovány velké fyzické zátěži a mnoho maminek trpí bolestmi zad ještě od těhotenství. Kojicí polštář je velice praktickou pomůckou i při krmení z lahvičky nejen doma, ale i venku a na cestách. Poskytuje pohodlnou a měkkou oporu. Miminko navíc podepřete do správného úhlu, což napomáhá proti ublinkávání.

Polštář ocení každá maminka nejen při kojení. Skvěle se hodí i při dalších činnostech. Využít ho můžete při cestování autem, jako mantinel do dětské postýlky nebo pro venkovní aktivity.

odsávačka mléka

Odsávačky mateřského mléka

První týdny po porodu jsou pro maminku a miminko nejtěžší. Najít společnou souhru v nové etapě života s sebou nese úskalí jako málo spánku, starostlivost o drobečka, nedostatek času na své okolí a stres. Proto maminky v těchto nelehkých začátcích ocení všechny praktické pomůcky v péči o miminko. Nedílnou součástí takové výbavičky jsou i pomůcky v podobě odsávačky mléka.

Odsávačka mateřského mléka je jednou z nejpraktičtějších pomůcek maminek. Důvodů je hned několik: problém s rozjetím laktace, nemůže-li miminko z nějaké důvodu sát z prsu a nechcete ho hned od narození dokrmovat instantním mlékem, je účinná při zvýšení tvorby mléka nebo pro úlevu přeplněných prsou. 

Odsávačky mateřského mléka dělíme na dva základní typy:

  • Manuální odsávačka mléka
  • Elektrická odsávačka mléka
odsávačka mateřského mléka

Manuální odsávačka mateřského mléka
Ruční (mechanická) odsávačka je vhodná především pro maminky, které s tvorbou mléka nemají žádný problém a potřebují ulevit přeplněným prsům. Tyto odsávačky jsou oblíbené pro nižší pořizovací cenu, jsou však méně komfortní při používání.

odsávačka mléka medela

Lehká a praktická odsávačka na cesty

Manuální 2fázová odsávačka balená s jedinečnou lahví Calma pro kojené děti a jednorázovými vložkami do podprsenky.

Vhodná pro příležitostné odsávání mléka třeba na cestách, v porodnici, ale i doma. Je lehká, praktická a diskrétní. Poslouží jako rychlý pomocník v každé situaci.


KOUPIT

Elektrická odsávačka mateřského mléka
Nabízí bezpochyby vyšší komfort při používání. Pomůže k nastartování laktace, uleví přeplněným prsům a umožní odsát mléko do zásoby. Elektrická odsávačka je navíc velice šetrná k prsům.

Rychlejší a pohodlnější odsávání

S tišším motorem pro diskrétní odsávaní kdykoli

Elektronická odsávačka mateřského mléka Natural od Philips Avent vás ohromí nejen svým designem, navíc je vybavena měkkou masážní vložkou, která jemně stimuluje tok mléka.

V obsahu tohoto balení naleznete kojeneckou lahev s antikolikovým dudlíkem, 10 ks VIA pohárků s víčkem pro uskladnění mléka + 2 ks adaptérů, 2 ks jednorázových prsních vložek.

KOUPIT

odsávačka mléka avent

Doporučujeme vzít odsávačku s sebou do porodnice, obzvláště pokud budete rodit císařským řezem, kdy bývá znesnadněn nástup laktace. Odsávačka pomůže spustit kojení, čímž podpoříte tvorbu mateřského mléka, které je pro miminko nejvhodnější výživou.

uchovávání mléka

Uchovávání mléka

Mateřské mléko je nejcennějším a hlavně přirozeným zdrojem živin, proteinů, vitamínů a dalších protilátek, které miminko chrání proti dětským infekcím a přispívají k jeho zdravému růstu.

avent via pohárky

Ať už z jakéhokoliv důvodu nemůžete nakojit své miminko, pro tyto případy slouží praktické kelímky na uchovávání mateřského mléka.

Dlouhodobě je možné mateřské mléko uchovat zmrazením. Po odstříkání uložte mléko v mrazicím boxu na 3–6 měsíců. Následně ohřívejte ve vodní lázni.

Ideální pro uskladnění mateřského mléka a dětské stravy v ledničce či lednici jsou VIA pohárky a znovu použitelná pevná víčka se závitem.


KOUPIT

dětské lahve na pití

Dětské lahve se savičkou

Lahvičky pro děti jsou navrženy pro podávání mateřského mléka či umělé výživy dětem v kojeneckém věku. Umožňují miminku pít jeho vlastním přirozeným způsobem. Dudlíky popř. savičky lahviček se vyrábí z měkkých odolných materiálů, které mají dětem co nejvíce připomínat ženský prs.

Většina saviček je uzpůsobena tak, aby se do bříška miminka nedostával vzduch a snižují tak riziku výskytu kolik a prdíků.

dětské lahve
Příslušenství k lahvičkám

Příslušenství k lahvičkám

K dětským lahvičkám patří příslušenství jako jsou sterilizátory, ohřívače, odkapávače, kartáče a dezinfekční čistící prostředky lahví.

Sterilizátory kojeneckých lahviček jsou praktickým zařízením pro každou maminku. Slouží k dezinfekci nejen lahviček samotných, ale také dudlíků, saviček a dalšího příslušenství. Ve sterilizátoru dochází k dezinfekci během pár minut za pomoci horké páry nebo teplem z mikrovlnné trouby.
Ohřívače lahví jsou také výborným pomocníkem, neustálé ohřívání mléka a dětské stravy je díky nim rychlé, snadné a mnohem bezpečnější než v mikrovlnné troubě.

sterilizátor

Mimořádně rychlý a bezpečný

Přirozená sterilizace párou zničí 99,9 % škodlivých baterií

Sterilizací lahviček a příslušenství chráníte své děťátko před útokem bakterií v době, kdy ještě nemá dostatečně vyvinutý obranný systém. Sterilizátory Philips AVENT využívají nemocniční metodu parní sterilizace, která je rychlá, snadná, účinná a bez chemických látek. Pokud není otevřeno víko, obsah zůstane sterilní po dobu 24 hodin.


KOUPIT

mast na bradavky
krem na bradavky

Masti na bradavky

S možnými nepříjemnostmi spojenými s bolestí bradavek během kojení by měla počítat každá maminka. Bezprostředně po porodu je dobré se zaměřit na správnou techniku kojení, aby vám bradavky nepopraskaly při špatném přisávání miminka.

Během kojení je dobré o bradavky pečovat preventivně a to i v případě, kdy nebolí.

Speciální masti a krémy pro kojící matky pomáhají při hojení popraskaných bradavek, zklidňují je a chrání.

kloboučky na kojení

Kojicí kloboučky

Kojicí nebo také prsní kloboučky jsou vyrobeny z měkkého průsvitného silikonu a přijdou vhod všem maminkám, které mají ploché nebo bolestivé bradavky. Jsou tvarované tak, aby se z nich děťátku co nejlépe pilo. Navíc prsní kloboučky zajišťují cirkulaci vzduchu a nedráždí dětskou pokožku.

kojící podprsenka

Kojicí podprsenky

Výběr těhotenské a kojicí podprsenky nepodceňujte. Prsa v období těhotenství prochází mnoha změnami, kdy se naplní mlékem a potřebují oporu při zvýšené zátěži. Kojicí podprsenky jsou šité z příjemných elastických materiálů, skvěle se přizpůsobí vašim tvarům a poskytují tak podporu pro každodenní pohodlí.

Kojicí podprsenka Medela je navržena tak, aby nebránila rozvoji prsní tkáně

Bezešvá strečová podprsenka bez kostic pro těhotné a kojící ženy s odepínacími ramínky. 

  • Speciální strečový materiál se přizpůsobí měnícím se tvarům ženy
  • Bezešvé a bezkosticové provedení poskytuje velké pohodlí v období těhotenství a kojení
  • Rozepnutí košíčku jednou rukou pomocí klipu „open-and-close“ ulehčuje průběh kojení
  • Standardní háčkové zapínání na zádech
  • Nastavitelná ramínka


KOUPIT

kojící podprsenka
prsní vložky
Prsní vložky

Prsní vložky

Prsní vložky jsou nezbytností zejména v prvních měsících kojení. Zabraňují protečení mléka přes podprsenku, udržují bradavku v suchu a díky tenkému provedení jsou diskrétní.

Můžete volit mezi prsními vložkami jednorázovými, které se po nasáknutí mlékem vyhodí, nebo bavlněnými, které jsou pratelné a opakovaně použitelné.

Termovložky

Dále se vyrábí i tzv. termovložky, které v zahřátém stavu slouží ke stimulaci toku mateřského mléka, ve studeném stavu zklidňují podrážděné prsní bradavky.

Jednorázové

Textilní

Hydrogelové

Co jíst při kojení

Co jíst při kojení

Nezapomínejte, že vše z vaší stravy přechází i do mateřského mléka. Když jste dobře živená vy, je dobře živené i vaše dítě

Do svého jídelníčku zařaďte především tyto látky:

Bílkoviny

Bílkoviny potřebujete vy i vaše děťátko. Ty nejhodnotnější získáte z vajec, ze zakysaných mléčných produktů libového masa a luštěnin.

Tuky

Tuky nevynechávejte, ale dejte přednost spíš těm rostlinným. Klasikou je řepkový a olivový olej. Vyzkoušejte i různé speciální oleje, jako je rýžový nebo lněný. Ty navíc obsahují zdraví prospěšné minerály a enzymy.

Omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny

Omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny jsou přirozeně obsažené v mateřském mléku a jsou důležité pro vývoj zraku, mozku a nervové soustavy kojence. Obsažené jsou především v mořských rybách, vlašských ořeších nebo lněném a řepkovém oleji.

Sacharidy

Sacharidy naleznete v cereáliích, čerstvém ovoci a ovocných šťávách. Při kojení je vhodnější méně kyselé ovoce. Výborné je zapojit do jídelníčku banány, jablka, hrušky, meruňky a švestky.
co jíst při kojení
Kojení

Co nejíst při kojení

V době kojení není nutné dodržovat dietu, ale je velice důležitá pestrá a vyvážená strava bohatá na všechny důležité živiny. Pozor si dávejte na nadýmavé potraviny, alergeny, přemíru sladkého a konzervanty. Samozřejmostí je omezení kávy, nebo zeleného čaje a ostrých jídel. Co se alkoholu týká, občasná sklenka vína nebo malé pivo nevadí.

Pozor na nadýmavé potraviny při kojení

Sama jistě znáte ten nepříjemný pocit z nadýmání. Polykání vzduchu nebo nevhodná strava způsobují plynatost i u miminek, které pak trápí bolavé bříško a prdíky. Zejména v průběhu prvních tří měsíců – vyhněte potravinám, o kterých víte, že vám způsobují tyto potíže.

Mezi nejčastější nadýmavé potraviny patří cibule, luštěniny, některá zelenina, bílé pečivo a potraviny z kynutých těst.

nadýmavé potraviny při kojení

Alergeny a dráždivé potraviny pro miminka

Potravinové alergie jsou u kojenců celkem častým problémem a bývají důvodem atopických ekzémů. Vyvolat je mohou zejména citrusové plody, jahody, rajčata a některé druhy cizokrajných ořechů.
U kojících matek se doporučuje omezit pití kravského mléka, v ojedinělých případech se může u miminka objevit nesnášenlivost laktózy nebo alergie na bílkoviny kravského mléka.
čokoláda při kojení

Čokoláda při kojení

Do výčtu potravin, které byste měla při kojení omezit, patří i čokoláda. Zejména kvůli obsahu látek theobrominu a kofeinu, které mají budicí účinky a též mohou způsobovat zácpu.

S čokoládou jsou také spojené alergické reakce způsobující vznik nebo zhoršení ekzému. Ovšem projev alergie není pravidlem a pokud máte čokoládu rády, vyzkoušejte ji. Vypozorujete-li, že vašemu děťátku způsobuje problémy, bude zapotřebí ji na nějaký čas vynechat.

Alkohol a kojení

Během kojení si výjimečně můžete dopřát sklenku vína, piva i jiného alkoholu, nikoliv však tvrdého. Do mateřského mléka se dostává zanedbatelné množství alkoholu, spíš jde o problém alkoholismu během kojení, kdy by matka nebyla schopna se o své děťátko řádně postarat. Ovšem doporučuje se po požití alkoholu počkat s kojením aspoň dvě až tři hodiny.
V období šestinedělí byste se však měla alkoholu zcela vyvarovat.
čaj pro kojící matky

Pitný režim při kojení

Pro tvorbu mateřského mléka je velmi důležitý příjem tekutin, kdy by kojící matka měla denně vypít minimálně 2,5–3 litry tekutin. Obzvláště aktivnější maminky by u sebe měly mít neustále k dispozici lahev s neperlivou vodou nebo čajem k postupnému doplňování tekutin během dne. Ideální jsou i ředěné ovocné a zeleninové šťávy.

Čaje pro kojící matky jsou vhodným doplňkem stravy v období kojení, jelikož podporují tvorbu mateřského mléka. kojence. Díky obsaženým bylinkám mnohdy čaje podporují zdravé zažívání a některé z nich působí i proti nadýmání.

Vyzkoušejte čaj od Weledy, který obsahuje směs ekologicky pěstovaných rostlin ve 100% BIO kvalitě, čímž nezatěžuje organismus matky ani dítěte.
 KOUPIT

čaj pro kojící matky
vitamíny pro kojící

Vitamíny a minerály při kojení

Vitamíny a minerály jsou klíčovou výživou pro zdravý vývoj kojence – hrají důležitou roli při vývoji orgánů i jejich funkci. Především vyvážená a pestrá strava zajistí kojící ženě dostatek všech potřebných látek v mateřském mléce. Důležitými prvky jsou především: kyselina listová, která je důležitá pro krvetvorbu, jód k vyvážené produkci hormonů štítné žlázy, fosfor, vápník a v neposlední řadě vitamín D.

Doplňky stavy pro podporu laktace

Vyzkoušejte také různé druhy doplňků stravy, které podporují tvorbu mléka během kojení. Doplňky jsou k dostání v mnoha podobách, například ve formě tobolek nebo v podobě nápojů s různými příchutěmi. Nápoje vám navíc pomáhají dodržovat pitný režim.

Krmení

Autor článku

Alena Dvořáková

Jakožto bývalá studentka žurnalistiky ráda předávám plnohodnotné informace, cesty osudu mě ale přivedly do odvětví zdravotnických témat v roce 2018, které nyní kombinuji se psaním článků. Volný čas ráda trávím venku s dětmi a v divadelním sboru.

Všechny články od autora