Kuří oko: jak vzniká, odstranění a prevence

Kuří oko je kožní problém, který nejčastěji způsobuje nošení nevhodné obuvi. Pokud se nepoučíme, budeme se s tímto nepříjemným výstupkem na chodidle potýkat opakovaně. Jak kuří oko vzniká a jak ho efektivně odstranit?

pilulka

Co je to kuří oko a jak vzniká?

Kuří oko (latinsky clavus) je žlutý nebo žlutobílý kožní útvar, který může dosahovat velikosti až přes 1 cm. Je tvořen ztvrdlou kůží a uprostřed může mít jádro v podobě černé tečky (trnu). Právě tento trn způsobuje bolest, když tlačí na nervová zakončení. 

 

Jak vzniká kuří oko? Vytvoří se z nahromaděné zrohovatělé kůže na místech, kde je proti kloubům a kostem vyvíjen velký tlak. Mezi příčiny patří nošení nevhodné obuvi, ve které nemá noha dostatek prostoru a vbočený palec (hallux valgus), který tlačí na ostatní prsty. Vysoké podpatky napomáhají jak vzniku kuřího oka, tak dalších deformit a ploché nohy. Pokud patříte mezi ty, co jsou v práci celý den na nohou, z důvodu neustálého tlaku se vytváří kuří oko na chodidle nebo kuří oko mezi prsty. Neléčené kuří oko způsobuje čím dál tím větší bolest, kvůli trnu, který se dostává hlouběji a víc dráždí nervy.

 

Kuří oko vs. bradavice - jak je poznat?

Rozdíl mezi kuřím okem a bradavicí je nejen v jeho vzniku, ale i ve vzhledu. Na otázku, zda je kuří oko infekční, existuje jednoduchá odpověď s krátkým odůvodněním. Kuří oko infekční není, protože je způsobeno pouhým tlakem na určité místo. Naproti tomu bradavice vznikají po přenosu viru papillomavirus, tudíž je nutné dodržovat hygienu a být opatrný především ve veřejných prostorách, kde chodíte bosi. Často dochází k nepřímé nákaze (chůze po stejném povrchu s nakaženým) v bazénech a na koupalištích.


Jak vypadá kuří oko už víte, ale jak poznat bradavici? Je to drobný výrůstek, který se postupem času zvětšuje. Je také tvořen ztvrdlou kůží, nemá ale žádné jádro. Kůže časem popraská a podobá se klasické bradavici, kterou mají ježibaby v pohádkách. Na rozdíl od kuřího oka se vyskytuje na různých částech těla (nejen na noze) a její povrch je vystouplý.

Jak léčit a vydloubnout kuří oko?

Kuří oko je vyléčené po jeho odstranění. Nejsnazší cestou je použití speciálních náplastí na kuří oka, existují ale i jiné metody. Rozhodně však není vhodné snažit se kuří oko vydloubnout svépomocí, protože sahá poměrně hluboko pod povrch kůže. To raději přenechte na pedikérky nebo lékaře.

Jak odstranit kuří oko?

  1. Napusťte si lavor nebo vanu teplou vodou a ponořte do ní nohy, aby kůže změkla. Do koupele si můžete přidat Epsomskou sůl.
  2. Pomocí pemzy zbruste kuří oko a zrohovatělou kůži.
  3. Po koupeli použijte náplast na kuří oka s kyselinou salicylovou. Alternativou je mast se 40% obsahem kyseliny salicylové. Je ovšem praktičtější využít náplast, protože vás nebude tolik omezovat při chůzi.
  4. Když náplasti ani masti problém nevyřeší, objednejte se na pedikúru nebo rovnou k lékaři. Pedikér/ka dokáže oko mechanicky vydloubnout, zatímco lékař je lepší volbou, když je kuří oko příliš velké, bolestivé a velmi odolné vůči běžným přípravkům.
  5. Kuří oko lze odstranit tekutým dusíkem (stejně jako bradavice), v závažnějším případě vypálit laserem. Tyto možnosti konzultujte s lékařem. Chirurgické odstranění kuřího oka je nejzazší variantou, pokud žádná z předchozích nezabírá a kuří oko sahá velmi hluboko.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Vyššímu riziku při odstraňování zrohovatělé kůže oškrabováním jsou vystaveni diabetici. Krevní oběh v končetinách je u nich velmi často narušen a neopatrné nebo neodborné ošetření může vyvolat vážné komplikace. Poranění se u nich hojí hůře a pomaleji. Mimo to je u nich snížená citlivost na bolest, takže si drobného poranění mnohdy ani nevšimnou, dokud se nezanítí.“

Prevence: jak se zbavit kuřího oka jednou provždy?

Opakované potíže s kuřím okem znamenají, že jste nevyřešili příčinu problému, jen jeho projevy. 

Je třeba vybrat správnou obuv, která nebude vaše chodidla sužovat. Nenoste boty, které jsou vám těsné, příliš úzké a neprodyšné. 

 

Když to bude možné, choďte bosi a využijte mnoha benefitů, které bosá chůze přináší. Stejně jako ostatní části těla, i chodidlo se dá procvičovat, aby bylo plně funkční a nedocházelo k jeho deformaci nesoucí s sebou další problémy. Stačí se párkrát projít po špičkách, po patách, zvednout ze země nějaký předmět jen nohou nebo zmuchlat pomocí prstů papír položený na zemi.

 

Protože některé faktory, jako je vaše práce, neovlivníte, ulevte svým nohám alespoň doma a dopřejte jim zaslouženou péči. Pravidelně odstraňujte starou kůži pemzou a nohy důsledně hydratujte pomocí výživných krémů. Jestli vás láká návštěva salonu a procedura pedikúry, tohle je ten důvod, proč se konečně odhodlat. Zkušené pedikérky umí kuřímu oku nejen předcházet, ale i ho odstranit.

Jak vypadá kuří oko?

kuří oko na chodidle
kuří oko na prstě

Zdroje

https://www.der­matologiepropra­xi.cz/pdfs/der­/2011/03/02.pdf

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK546598/

 

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora