Inkontinence: projevy a léčba

Inkontinence je samovolný nekontrolovatelný únik moče. Častěji se vyskytuje u žen, konkrétně v období menopauzy, kvůli poklesu estrogenu, který zapříčiní úbytek tkáně v močovém ústrojí. To však není jediná příčina, inkontinenci způsobují i neurologické poruchy, stresové situace, přeplnění močového měchýře, gynekologická onemocnění nebo únik moče ve spánku. Inkontinence má vliv i na psychiku, jedná se o nepříjemné, někdy až tabuizované téma.

pilulka

Historie a epidemiologie

Výskyt inkontinence se oproti minulosti nijak zásadně nezměnil, jedině u osob s nadváhou, kterých je poslední dobou čím dál tím víc. Co se však změnilo, je způsob léčby. Dříve se využívaly poměrně invazivní zákroky, které mají stále vysoké procento úspěšnosti, ale pomalu je nahrazují metody využívající speciální pásky, aplikovatelné jen pod lokální anestezií. Operace je pak rychleji hotová a rekonvalescen­ce také.

Typy inkontinence

Stresová inkontinence – ačkoliv by se mohlo zdát, že tento typ je způsobený stresem, není to úplně pravda. K úniku moče dochází, když je zvýšený intraabdominální (břišní) tlak a sval močového měchýře už není schopný moč udržet. Typicky je to při kašlání, kýchání, smíchu nebo při sportu.

Reflexní inkontinence - únik moče způsobený zvýšeným mikčním reflexem (reflexem řízeným míchou, který má na starosti močení). 

Urgentní inkontinence – náhlá silná potřeba močit, i v případě téměř prázdného močového měchýře, vyskytuje se u zánětu močových cest, močových kamenů, cévní mozkové příhody (mrtvice) nebo roztroušené sklerózy.

Smíšená inkontinence – až v 50 % případů jsou inkontinence smíšené, to znamená, že se jedná o více druhů najednou. Je složitější tento typ diagnostikovat, ale je to potřeba kvůli správnému postupu léčby.

Přetékající inkontinence – přeplnění močového měchýře, který už nedokáže udržet veškerý objem moče.

Funkční inkontinence – při poruše funkce pohybového systému, často u starších osob s omezenou hybností, kdy nestihnou nebo nezvládnou dojít na toaletu.

Noční inkontinence (enuréza) – hned po alergiích je to nejčastější chronická porucha vyskytující se u dětí. Přes den už zvládají močení vědomě kontrolovat, v noci jim to však stále dělá problémy. Večer a v noci tělo vytváří velké množství moče, obzvlášť pokud dítě pije těsně před spaním. Další příčinou může být neschopnost vzbudit se ze spánku. To spolu s dalšími zdravotními poruchami v oblasti ledvin a močové soustavy ovlivňuje enurézu i u dospělých.

Příčiny inkontinence

Fyziologické a morfologické příčiny

  • pohlaví, věk
  • obezita
  • genetická predispozice
  • poruchy ledvin, močového ústrojí
  • zvýšený intraabdominální tlak (např. při zácpě)

 

Neurologické příčiny

  • poškození míchy
  • poruchy CNS (např. roztroušená skleróza)

 

Léky a jejich vedlejší účinky

  • diuretika
  • anticholinergika
  • alfa blokátory

 

Chirurgické zákroky

  • v oblasti pohlavní soustavy a vylučovací soustavy

 

Ostatní příčiny

  • kóma
  • stresové situace
  • nedostatek pohybové aktivity nebo naopak její nadmíra (vrcholoví sportovci)
  • dehydratace
  • vysoký příjem kofeinu, kouření

Diagnostika

Každá první návštěva odborníka by měla zahrnovat odebrání anamnézy pacienta. Ta zahrnuje informace o zdravotním stavu, prodělaných chorobách, operacích a úrazech, soupis užívaných léků, životní styl a aktuální potíže. U inkontinence se používá tzv. mikční karta, kam si pacient zapisuje množství a časy pití, močení a zda došlo k úniku moče. Dalším krokem je fyzikální vyšetření spočívající v odběru moče a laboratorního vyšetření. K zobrazení močového ústrojí se využívá ultrasonografie, eventuálně magnetická rezonance. Specifická vyšetření pak zkoumají kapacitu a funkční kapacitu močového měchýře, rozdíl tlaků v břiše a močovém měchýři a jeho senzitivitu a aktivitu.

Léčba a management

Do konzervativní léčby patří změna životního stylu, u obézních lidí snížení hmotnosti, zvýšení pohybové aktivity a úprava jídelníčku, aby se předešlo zácpě, která může vést k inkontinenci. Fyzioterapie pomůže s posílením svalstva pánevního dna, třeba s využitím Kegelových cviků. Když tento způsob léčby nestačí nebo není vhodný na daný typ inkontinence, přichází na řadu farmakoterapie. Anticholinergika, oxybutinin, propiverin… Výběr léků záleží na diagnóze, v některých případech je zapotřebí svalstvo močového měchýře uklidnit (urgentní inkontinence), v jiných zase zaktivovat (stresová inkontinence). Chirurgické možnosti jsou následující: miniinvazivní zákrok s použitím volně vložených pásek do spodní části močové trubice, Burchova kolposuspenze a další závěsné operace… Mezi alternativní a doplňkové terapie patří akupunktura a akupresura, užívání doplňků stravy s lichořeřišnicí, brusinkami, třezalkou nebo vřesem.

Vedle léčby se používají inkontinenční pomůcky jako třeba podložky, speciální spodní prádlo pro muže a ženy nebo vložky vhodné k umístění do vašeho běžného spodního prádla.

Prevence

Jednou ze zásad prevence je dostatek pohybové aktivity a přiměřený jídelníček, aby se předešlo nadváze, která inkontinenci jen zhoršuje. Stejně tak omezení příjmu kofeinu a kouření. Naopak vám pomůže dostatečné pití tekutin (především vody) a příjem vlákniny, předcházející zácpě. Dalším doporučením je pravidelné vyprazdňování, nečekejte až budete potřebovat urgentně močit. Pravidelně navštěvujte specialisty z oblasti urologie, gynekologie a svého praktického lékaře. Jen tak dokážete případný problém podchytit už od začátku.

Psychologický dopad inkontinence

Nekontrolovatelný únik moče si nevybírá zrovna vhodné situace. Limituje to jak v osobním, tak sociálním životě, protože se necítíte úplně ve své kůži a stresuje vás, aby okolí něco nepoznalo. Existují však různé vložky nebo kalhotky, které vám umožní zase žít naplno. A při správně zvolené léčbě je zde velká pravděpodobnost zlepšení, v některých případech úplného konce inkontinence.

Závěr

Inkontinence není jen jedna, ale liší se podle její příčiny. Diagnostikuje se pomocí anamnézy, laboratorního vyšetření moče a ultrasonografu. Na základě výsledků se pak volí vhodná léčba, od úpravy jídelníčku, přes léky, až po chirurgické zákroky v krajních případech. Do určité míry tomu můžete i předcházet, proto nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu, jídelníček plný vitamínu, minerálů a vlákniny a pití čisté vody pro zdravou vylučovací soustavu a spokojený život.

Zdroje:

https://www.so­len.cz/pdfs/u­ro/2011/02/04­.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/in­t/2004/02/10.pdf

https://www.u­rologiepropra­xi.cz/pdfs/uro/2011/01/0­5.pdf

https://www.u­rologiepropra­xi.cz/pdfs/uro/2015/03/1­0.pdf

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.

Všechny články od autora