Crohnova nemoc

Crohnova nemoc nebo Crohnova choroba je zánětlivé autoimunitní střevní onemocnění chronické povahy. Řadí se mezi idiopatické střevní záněty (IBS), kterých je součástí i ulcerózní kolitida. Zánět postihuje jakoukoli část trávicí trubice aa typicky se mezi postiženými oblastmi vyskytují části zdravé sliznice. Nej­častěji se objevuje v konečné části tenkého střeva.  Postihuje převážně osoby ve věkovém rozmezí mezi 15 a 30 lety. Dostupné léky pouze zmírňují příznaky, nemoc není v současné době vyléčitelná. Crohnova nemoc vyžaduje specifickou dietu a minimalizaci stresu. Včasná diagnostika a správná léčba pomůže zabránit šíření do dalších částí trávicí trubice a zmírnit projevy.

pilulka

Pilulka odborník Mgr. Dominika Zourková říká:

„Během aktivní fáze Crohnovy choroby je nezbytné dodržovat zásady bezezbytkové stravy, vyvarovat se alkoholu a cigaretám. Důležitým prvkem je také dostatečný pitný režim popřípadě užití rehydratačních roztoků k pokrytí ztrát tekutin způsobených průjmy. Je klíčové se řídit pokyny lékařů a dodržovat léčbu. V období remise Crohnovy choroby je kvalita života srovnatelná s běžnou populací.“

Příznaky Crohnovy nemoci

Jaké má Crohnova choroba příznaky? Nejčastěji se jedná o bolesti břicha a chronický průjem. Občas se také vylučuje stolice s trochou krve. Mohou také vznikat kožní výrůstky okolo konečníku. V trávicí trubici se vytváří tzv. píštěle spojující místa zánětu s jinými místy. Nemoc ve velkém množství případů doprovází příznaky, které s poruchou trávicí soustavy zdánlivě nesouvisí. Patří mezi ně třeba porucha růstu a osteoporóza, horečky nebo úbytek hmotnosti.

 

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida se liší místem výskytu zánětu, u první jmenované to bývá celý gastrointestinální trakt, druhé jmenovaná zasahuje především konečník a tlusté střevo. Od toho se odvíjí i její příznaky, nejčastěji to je bolestivé nutkání na stolici, průjmy a výskyt krve a hlenu ve stolici.

 

Nemoc má velký vliv na psychiku, nejen kvůli přetrvávajícím trávicím obtížím, které mohou znesnadňovat společenský život, tak i kvůli vědomí, že Crohnovu chorobu nelze úplně vyléčit. Důležité tedy je myslet nejen na fyzické zdraví, ale i na to psychické.

Dieta pro pacienty s Crohnovou nemocí

Dieta pro Crohnovu chorobu by měla být lehce stravitelná a bezezbytková, bez nestravitelných zbytků, které mohou dráždit střevní sliznici (nerozpustná vláknina, vysoký obsah tuku). Pokud jsou nějaké potraviny doporučené, ale vám nesedí, z jídelníčku je raději vynechte. Zdraví trávicího traktu podpoříte přísunem ovoce (banány, maliny, ovocné přesnídávky…) a stravitelné zeleniny, jako je dýně, dušená mrkev nebo fazolové lusky. Ujistěte se, že máte dostatek omega 3 mastných kyselin, které se vyskytují v rybách a chia nebo lněných semínkách. Z příloh si vyberte z brambor, rýže nebo batátů.

 

Obecně platí omezení potravin s vysokým obsahem vlákniny, laktózy a vysoce zpracovaných jídel. Měli byste se vyhnout velkému příjmu přidaného cukru, tučným a pálivým jídlům. Jako u ostatních nemocí, ani u Crohnovy choroby byste neměli konzumovat alkohol. Pro někoho může být nevhodné i hovězí nebo jehněčí maso a uzeniny. Pokud se budete stravovat dle doporučených zásad a vynecháte jídla, po kterých vám je špatně, váš stav by se neměl zhoršovat.

Crohnova nemoc a alkohol

Konzumaci alkoholu je vhodné omezit. Jelikož alkohol organismus oslabuje a dehydratuje, rozhodně při trávicích obtížích vašemu stavu neprospěje a příznaky nezlepší. Záleží na individuální snášenlivosti, všeobecně ale platí, že množství alkoholu konzumované u pacientů s Crohnovou chorobou by mělo být minimální.

Léčba Crohnovy nemoci

Nejčastější formou léčby Crohnovy choroby jsou kortikoidy, které díky svým protizánětlivým účinkům pomáhají zmírnit příznaky onemocnění. Dále se používájí imunosupresiva, které tlumí nepřiměřenou imunitní odpověď organismu. V případě bakteriální infekce se používají i antibiotika, případně antimykotika při kvasinkové infekci. U vážných průběhů nemoci se volí cesta chirurgického zákroku, při němž se odstraní výstupky z trávicí trubice, není to však spolehlivé řešení zaručující odstup nemoci. Další alternativou je cílená terapie pomocí biologických preparátů, která spočívá v podávání mo­noklonálních protilátek na určité bílkoviny v lidském těle, které mají na svědomí zánět. Nevýhodou této varianty je finanční náročnost.

 

S léčbou Crohnovy nemoci souvisí i výše zmíněná dieta se schopností zlepšit stav a zmírnit obtíže vzniklé onemocněním. Mezi vhodné volně prodejné přípravky patří výše zmíněné omega 3 mastné kyseliny a probiotika, kterými podpoříte střevní mikrobiom.

Diagnostika Crohnovy nemoci

Jak se Crohnova choroba diagnostikuje? Odběry vzorku krve pomohou potvrdit výskyt zánětu v těle, k diagnostice Crohnovy nemoci to však nestačí. Pokud pacient uvede typické příznaky a lékaři mají podezření na Crohnovu nemoc, přichází na řadu vyšetření na gastroenterolo­gii. Využívanou metodou je biopsie – odebrání vzorku z tlustého střeva. Když je při prvním vyšetření výsledek negativní, nemusí to znamenat vyloučení Crohnovy choroby, jelikož zánět se vyskytuje pouze v některých částech a je tak možné, že odebrané vzorky byly zrovna ze zdravé části trávicího traktu.  Další vyšetření se týká kůže a zkoumá kožní výrůstky v oblasti konečníku. Rentgen zase pomůže odhalit střídání částí trávicí trubice se zánětem a bez zánětu.

 

Pokud je diagnostika provedená v začátcích onemocnění, zabrání se rozšíření zánětu do více míst v trávicí trubici a zvolí se nejvhodnější léčba. Neurčitost projevů Crohnovy choroby a choulostivost problémů může být překážkou při návštěvě lékaře. Může vám to však ušetřit spoustu trápení a zdravotních potíží.

Dědičnost a riziko Crohnovy nemoci

Stejně jako ostatní střevní záněty, i Crohnova choroba je dědičná. To, že tímto onemocněním trpíte, ale neznamená 100% šanci, že se u vašeho potomka také objeví. Některé studie vyvodily závěr, že spolu Crohnova choroba a ulcerózní kolitida souvisí, co se dědičnosti týká. Záleží ale také na vnějších faktorech jako je životospráva – strava plná zpracovaných potravin, kouření, konzumace alkoholu. Vyšší pravděpodobnost výskytu je u dětí se sníženou imunitou.

Crohnova nemoc u dětí

Crohnova choroba u dětí nebývá často diagnostikovaná. Pokud v organismu onemocnění dřímá, projeví se zpravidla až kolem 15. a 30. roku života. Když však pozorujete, že vaše dítě neroste a má časté průjmy, je na místě navštívit lékaře a podstoupit vyšetření. Diagnostika u dětí probíhá stejně jako u dospělých a to odběrem tkáně při endoskopii nebo kolonoskopii. Léčba probíhá nejčastěji kortikoidy na základě zmírnění příznaků a potlačení zánětu. Vhodnou úpravou stravy lze také dosáhnout zlepšení. Crohnovu nemoc ale nevyléčí žádné léky.

Závěr

Crohnova choroba jakožto nevyléčitelná nemoc s sebou přináší určitá omezení, ale při včasné diagnostice a správné léčbě se úspěšně daří příznaky zmírňovat. Pomáhá i dodržování diety obsahující potraviny, po kterých vám není špatně. Je tedy podstatné vyhledat odbornou pomoc a vyšetřit se co nejdříve po propuknutí prvních příznaků. Uleví se vám jak fyzicky, tak i psychicky.

 

Tento text nenahrazuje konzultaci s lékařem, má pouze charakter edukativního článku o onemocnění Crohnovou chorobou.

 

Zdroje

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2009/04/03.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/crohns-disease/symptoms-causes/syc-20353304

 

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.

Všechny články od autora