Bolest kyčle patří mezi poměrně časté problémy pohybového aparátu. Znepříjemňuje chůzi a každodenní činnosti, potrápit může i v noci při spánku. Bolest kyčle se vyskytuje zpravidla v těhotenství a ve stáří. Jaké jsou její příčiny a příznaky a jak ji zmírnit, to vše se dočtete v tomto článku. Pokud je bolest intenzivní nebo dlouhodobá, nejlepším řešením je včasná návštěva odborníka.
Bolest kyčle se může projevovat bolestí v okolních oblastech, jako je horní část stehna, kolena, spodní část zad, nebo hýžďové svaly. Častým příznakem je také palčivá bolest v kyčli vystřelující do třísel. Kyčel ze začátku pobolívá při běhu nebo při chůzi, později však bolesti nemusí ustupovat ani při sezení či v lehu.
V anketě realizované mezi čtenáři tohoto článku jsme se ptali na jejich největší spouštěč bolesti. Nejvíce problémová se ukázala být fyzická aktivita (45 %) a dlouhé sezení či stání (37 %). Vedle toho jen 11 % respondentů považovalo za hlavní příčinu opotřebení kloubu vlivem stárnutí. Zvláštním případem je také těhotenství (2 %).
Každá bolest značí určitý problém v těle. Vážnější je to zpravidla v případech, kdy neexistuje žádná úlevová poloha a kyčel bolí i v klidu. Bolest kyčlí může být psychosomatická, převážně pokud to vede k omezení v běžném životě.
„Krátkodobého zmírnění bolesti kyčlí můžete dosáhnout
pomocí analgetik. K pravidelnému užívání doporučuji zvolit formy
s delším biologickým poločasem, které stačí podávat 1–2 krát denně
např. naproxen a nejlépe po jídle.
K omezení postupné degradace chrupavky je vhodné zařadit léčivé
přípravky z řad chondroprotektiv (ideální kombinace glukosamin a
chondroitin sulfátu, kyselina hyaluronová), které při dlouhodobém
užívání snižují potřebu analgetik. Mají pomalý nástup účinku, ale
jejich účinek poté přetrvává 2–3 měsíce."
Bolest kyčle mívá mnoho příčin, od mírnějších, které lze vyřešit cvičením, až po ty závažnější, které už je nutné operovat.
Často se jedná o nějaký problém s pohybovým
aparátem, například:
Tím dochází k nevhodnému postavení pánve a kyčlí, jež jsou nadměrně přetěžovány. Obecně platí, že pokud máte velké prohnutí v bedrech, váha trupu spočívá místo v zádech (přirozeně rozložená po páteři) právě na kyčlích. Tyto problémy se mohou vyskytovat i při běhu, kdy vás bolest kyčle limituje v lepším výkonu nebo dokonce i v běhu samotném. Na klouby je totiž vyvíjen větší tlak než při chůzi a jakákoliv omezení se tak projeví rychleji. Fyzioterapeutem vybranými cviky je možné tato omezení zmírnit a vyřešit tak problém přírodní neinvazivní cestou, což je vždy ta nejlepší varianta.
Ve šlachách či kloubech se může vytvořit zánět. Za ním stojí buď porucha imunitního systému (revmaitodní artritida) nebo opotřebení (artróza). U obou případů každopádně dochází k porušení chrupavky, která zajišťuje pohyby v kyčli. S přibývajícím věkem se chrupavka ztenčuje a opotřebovává, chůze a ohyb v kyčli vyvolává nepříjemné bolesti. Nejedná se o problém týkající se jen starší populace, nýbrž i osob s nadváhou a nedostatkem pohybu nebo naopak nevhodně zvoleným druhem aktivit, jež zatěžují klouby ještě více.
Při úrazech může dojít ke zlomenině v krčku kyčle. Ve stáří to společně s opotřebením chrupavky bývá důvodem pro kyčelní endoprotézu.
Chondrosarkom (rakovinu) v kyčelním kloubu rozpoznáte kromě bolesti i celkovým oslabením kostí, častým zlomeninám a nevolnosti či nechutenstvím.
Bolest kyčlí v těhotenství (na začátku i v pokročilé fázi) je způsobená změnou těžiště a posunem pánve, což vyvíjí zvýšený tlak na kyčelní klouby. S blížícím se porodem se také roztahují vazy pánve. Zmírnit dopady lze cviky na protažení třísel a posílením hýžďových svalů.
Bolest kyčlí u malých dětí bývá vrozeného charakteru. Po narození se vyskytuje tzv. dysplazie. Nebývá většinou řešena chirurgicky, u některých případů stačí s nožičkama pohybovat a vyvarovat se častému balení dětí do zavinovačky, které pro vývoj kyčlí není optimální. Dalším řešením je nošení třmínků, které nožičky podrží v požadované poloze. U starších dětí má bolest kyčlí podobné příčiny jako u dospělých, přidává se zde faktor růstu. Pokud děti výrazně rostou, často tento proces doprovází bolest kloubů.
Co pomáhá na bolest kyčle?
Většina našich zákazníků (76 %) pociťuje bolest kyčle denně, což může znesnadňovat běžné denní fungování. Navíc téměř 43 % zákazníků nepodniká žádné kroky ke zmírnění bolesti a to i přesto, že nejčastější příčinou bolesti kyčle je artróza nebo artritida a právě u těchto onemocnění je důležitá prevence (např. užívání léčiv nebo doplňků stravy na podporu kloubní chrupavky – Chodrosulf, Kamzík, Colafit, Klokan a další). Je tedy chybou bolesti kyčle pouze trpět, důsledky mohou být nejen nepříjemná bolest, ale zhoršování stavu chrupavky.
Téměř 33 % našich zákazníků užívá na bolesti kyčle volně prodejné léky proti bolesti. U naprosté většiny příčin této bolesti je tento postup krátkodobě správný, u některých stavů se léky proti bolesti užívají i delší dobu. Z hlediska dlouhodobých nežádoucích účinků je ale vhodnější užívat spíše lék Condrosulf, který lze zakoupit i bez lékařského předpisu. Jeho efekt na bolest není okamžitý, nicméně po 1–2 měsících pravidelného užívání je jeho účinek na bolest srovnatelný s běžně používanými léky proti bolesti a navíc jeho efekt přetrvává i po vysazení.
45 % našich zákazníků připisuje bolesti kyčle zejména fyzické aktivitě. Pokud je příčinou bolesti právě fyzická aktivita, pak může pomoci užívání chladivých mastí a gelů (např. Mentholka, Ice Gel masážní gel, Alpa Sport Gel). Při výraznějších bolestech tohoto typu pak Ibalgin Duo Effect nebo Voltaren Forte. Na zmírnění bolesti je možné využít i Mueller Reusable chladivý/hřejivý gelový polštářek.
Cviky na bolest kyčle se liší podle příčiny. Pokud je bolest kyčlí jen příznakem a zaměříte se na její zmírnění, nevyřešíte tím prvotní problém. Jak už je výše uvedeno, univerzálně doporučená cvičení jsou cílená na protažení flexorů kyčle a svalů stehna a také posílení hýžďových svalů.
U těhotných žen je vhodné spíše posilování, jelikož vazy jsou vlivem hormonů nataženější a další protahování by nebylo žádoucí, jelikož by vazy nedokázaly adekvátně držet kloub na svém místě.
Pokud se budíte bolestí kyčlí ze spánku, rozhodně se jedná o stav, který je třeba konzultovat s lékařem. Příčiny jsou totiž nejspíš závažnější povahy, např. artróza, revmatická artritida nebo zánět ve šlachách či kloubu.
Bolest kyčle při spaní na boku může být následkem i špatně zvolené matrace, nejčastěji z příliš tvrdého materiálu. Naopak měkká matrace také není žádoucí, jelikož dochází k vadnému držení těla, když se do matrace propadnete. Nejlepší je v tom případě spát na zádech, jelikož to nezatěžuje ani jednu kyčel. Jestli se vám ale lépe usíná na boku, zvolte ten druhý, na kterém vás nebolí kyčel a mezi nohy si dejte polštář, tím zajistíte správné postavení kyčlí. Co se týče postele jako takové, je lepší mít ji mírně vyšší, aby se vám z ní lépe vstávalo.
Článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33448767/
https://www.orthomedica.cz/bolest-kycle/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18001676/
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2022/02/09.pdf
Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.